„So žrebom sme spokojní,“ hovorí Július Koval. Ceman očakáva nesmierne náročné zápasy

23.5.2019
HC ´05 iClinic Banská Bystrica sa pri svojej tretej účasti v Lige majstrov predstaví v rámci základnej skupiny G proti švédskemu Färjestadu, nemeckému Red Bullu Mníchov a švajčiarskemu tímu HC Ambri-Piotta.

Športový manažér klubu Július Koval je s takýmto vylosovaním spokojný, tajne však dúfal v súpera z neďalekých Čiech: „So zložením skupiny sme veľmi spokojní. Čakajú nás vynikajúce mužstvá, tešíme sa na kvalitnú medzinárodnú konfrontáciu. Človek si tu veľmi nenavyberá. Chceli sme českého súpera, ale nemohli sme to ovplyvniť. Budeme sa musieť pripraviť na týchto súperov. Ich kvalita je skutočne obrovská. Myslím si však, že každý náš fanúšik musí byť so žrebom spokojný,“ hovorí.

Zverenci Dana Cemana sa každopádne potrebujú pripraviť na poriadne náročné zápolenia: „Skupina ja určite ťažká. Mníchov je milionársky veľkoklub, účastníka švédskej SHL Färjestad tiež netreba veľmi predstavovať, Ambri-Piotta pochádza síce z dedinky, ale takisto je podporovaná veľmi silnou skupinou,“ podotkol Koval. Náš kanadský kouč začal s analýzou súperov už niekoľko hodín po žrebe, ešte v stredu večer: „Red Bull Mníchov je jeden z najlepších tímov v Európe. Štyrikrát po sebe bol vo finále nemeckej ligy, trikrát ju vyhral a minulý rok sa dostal do finále CHL. Bude to nesmierne náročný súper, ktorý má skvelých hráčov, výborného trénera a vysoký rozpočet. Množstvo hráčov z tohto tímu má skúsenosti z NHL, bude to obrovská výzva. Z minulosezónnej súpisky mali hráči Mníchova 996 odohraných zápasov v najlepšej lige sveta. Aj v novej sezóne budú mať podobný tím z hokejistov, ktorí tiež dlho hrávali v NHL,“ hovorí Ceman o nemeckom protivníkovi.

„O nič ľahší súper nebude ani švédsky Färjestad. V najlepšej európskej lige vyhral základnú časť. Takýto tím je pre nás obrovskou výzvou. Je skvelý vo vypracovávaní si šancí. Ambri má tiež svoje nesporné kvality. My ale môžeme nadviazať na zápasy proti Luganu z minulého roka, kedy sme v oboch hrali veľmi dobre,“ verí 45-ročný kouč.

„Všetky zápasy budú síce ťažké, ale bol by som veľmi rád, ak by sme Mníchov a Ambri dostali v rámci jedného tripu, čo by bolo pre nás veľmi dobré. Zvládli by sme to jednou cestou a druhá by išla do Švédska. Takto by to pre nás bolo lepšie, ako keby sme museli letieť do Švédska zo Švajčiarska alebo z Nemecka,“ dúfa Ceman: „Minimálne do Švédska letieť musíme a do Švajčiarska asi tiež. Bude záležať, v ktorých dátumoch narazíme na ktorých súperov, na základe toho sa bude dať cestovanie uľahčiť,“ doplnil Július Koval.

So žrebom v bratislavskej aréne Ondreja Nepelu pomáhala aj úspešná už bývalá biatlonistka a veľká fanúšička HC ´05 iClinic Banská Bystrica, ktorou je Anastasia Kuzminová: „Banskej Bystrici som fandila a bola som nesmierne rada, keď trikrát za sebou získali majstrovský titul. Ak mi to čas dovoľoval, snažila som sa ich prísť osobne povzbudiť aj na štadión. Pred žrebom som mala čas na to, aby som sa naučila správne vyslovovať názvy klubov a aj z ktorých krajín pochádzajú. Mala som však trochu trému,“ dodala.

Matej Kubove

„So žrebom sme spokojní,“ hovorí Július Koval. Ceman očakáva nesmierne náročné zápasy