Vedenie HC ´05 iClinic Banská Bystrica sa dohodlo na kontrakte do konca sezóny 2018/19 s kanadským obrancom Jordonom Southornom.

28-ročný zadák má robustnú postavu, dobre mu teda ide hra do tela. Rodák z Montrealu je výborným korčuliarom, má výborný pohyb a skvelú strelu z prvej. Patrí medzi dvojsmerných obrancov. V tejto sezóne nastupoval Southorn za Floridu Everblades v ECHL, kde v 21 stretnutiach získal 17 bodov (2+15).

Svoju kariéru začínal v QMJHL, kde hrával za Prince Edward Island Rocket. V roku 2008 ho vo štvrtom kole do NHL draftovalo Buffalo Sabres, avšak do najlepšej ligy sveta nikdy nenastúpil. Šesť sezón hrával predovšetkým v ECHL, na 31 stretnutí si za tento čas „odbehol“ do AHL.

V ročníku 2013/14 skúsil aj prvé európske pôsobisko, trikrát nastúpil za škótsky Dundee Stars. Pred sezónou 2016/17 sa vydal do Kazachstanu so snahou zabojovať o KHL. Spomínaný ročník strávil celý v nižšej VHL, hrával za Torpedo Ust-Kamenogorsk, ktorého súčasťou bol aj v minulej sezóne, avšak v nej pridal aj slušných 23 duelov za Barys Astana (0+4) v KHL.

„Jordon je veľmi silný dvojsmerný obranca, ktorý hrá na vysokej úrovni. Má dobrú rozohrávku a výborne ako útočí, tak aj bráni. Chceli sme presne takého obrancu, ktorý vie vyvážať puk z našej tretiny a spoľahlivo rozohrávať, s čím sme mali mierne problémy. Jordon navyše výborne korčuľuje. Zhrnul by som ho tak, že má výborné ofenzívny inštinkty, pričom skvele bráni,“ povedal o novej akvizícii tréner Dan Ceman.

Počas kariéry bol Southorn spoluhráčom mnohých bývalých, či súčasných hráčov HC ´05 iClinic Banská Bystrica ako Brock Higgs, Eric Selleck, Mathew Maione, Olivier Dame-Malka, Brenden Miller, Devin DiDiomete či Jimmy Martin.

Matej Kubove