Dvojica derby zápasov priniesla tri body, Országh upozorňuje na nedostatky

30.10.2017
Už druhý trojzápasový týždeň v rade začal pre HC ´05 iClinic Banská Bystrica duelom v Piešťanoch, pokračoval v derby vo Zvolene a všetko ukončil domáci duel proti HC 07 Detva. Z deviatich možných bodov si zverenci Vladimíra Országha pripísali päť.

Proti HK Orange 20 „barani“ nenastúpili do zápasu podľa predstáv a aj preto v prvej tretine prehrávali 0:1. V tej druhej síce dvomi gólmi otočili skóre, ale zápas sa aj tak dostal do predĺženia a nakoniec aj nájazdov, v ktorých rozhodol Eric Faille: „Mali sme slabý začiatok. Prvých desať minút sme slabo korčuľovali, nič si nevypracovali. Proste sme sa len motali. Hlavne zo začiatku sme chceli hrať profesorky a to potom poznačilo celý zápas. Neviem koľkýkrát hovorím, že sa z toho musíme poučiť. Tých horších začiatkov sme mali dosť. Všetci vieme, že proti dvadsiatke sa to jednoducho nevypláca. Akonáhle zacítia šancu, keď im súper neodskočí na niekoľkogólové vedenie, tak sú nebezpeční a to sa v tomto zápase aj potvrdilo,“ hodnotil tréner Vladimír Országh: „V druhej tretine sme sa zlepšili. Prišiel tlak, šance, vyrovnali sme. Zbytočnými vylúčeniami sme sa ale nechali vyviesť z tempa. Dvadsiatka vyrovnala hru, ale išli sme do vedenia pekným gólom Valenta. Dostali sme vyrovnávajúci gól po nedôraze pred bránou. Oba presné zásahy prišli po nami nezvládnutých situáciách. To sa nám nemôže stávať. Domáci bojovali a bod si za výkon určite zaslúžili,“ tvrdil náš tréner.

Veľmi špeciálny zápas to bol pre mladého útočníka Alexa Tamášiho, ktorý ako kmeňový hráč HC ´05 iClinic Banská Bystrica momentálne nastupuje za Orange 20: „Bolo to ťažké. Chcel som sa presadiť a pridať nejaké body. Myslím si, že to bola pre mňa zároveň výzva, v ktorej som obstál dobre. Získal som dve asistencie,“ povedal: „Prvýkrát som hral proti svojmu tímu. Niekedy sa mi plietli spoluhráči s protihráčmi," smial sa: „Bol to taký nezvyk. Predsa len, som viac zvyknutý na hráčov z klubu,“ doplnil.

V piatok nasledoval o niečo prestížnejší duel na ľade HKM Zvolen. Klasické derby sa však posunulo o hodinu aj desať minút, všetko spôsobili problémy s rozhodcami, ktorí neprišli, a tak sa zháňali náhradní: „Bol som doma, keď som prijal telefonát s otázkou, či sa môžem prísť do Zvolena. Nemám podrobnejšie informácie kde sa stala chyba, riešilo sa to urgentne, ja som bol najbližšie k miestu zápasu. Zobral som z Trnavy kolegu Gegáňa a trielili sme na stretnutie,“ povedal náhradný hlavný arbiter Peter Stano.

Samotný zápas začal gólom v sieti domáceho mužstva, prvýkrát v ročníku sa presadil Mário Róth. 54 sekúnd pred koncom úvodného dejstva však vyrovnal Matúš Matis a rovnaký počet sekúnd po začatí prostrednej časti hry skóroval aj Tim Coffman. Navyše, mladý Miloš Kelemen zvýšil na 3:1. V tretej tretine ešte za Nieminena dostal puk Tomáš Surový, lenže vyrovnanie neprišlo ani v následnej hre bez brankára: „Som nespokojný s výkonom aj s výsledkom. Z našej strany to bol veľmi nevýrazný výkon, hlavne prvé dve tretiny. V tretej sme sa zobudili, ale bolo to málo. Domáci ďaleko viac išli za víťazstvom, hrali s oveľa väčším odhodlaním, zaslúžene vyhrali. Náš dlhodobý problém je v začiatkoch zápasov, v úvodných dvoch tretinách,“ hodnotil Országh.

„Nastúpili sme výborne, dali sme prvý gól. Zvolen však po desiatich minútach zistil, že sa s nami dá hrať. My sme nehrali do tela , neboli sme efektívny a to Zvolen využil,“ rozprával Mário Róth: „Zvolen chcel viac ako my. Musíme sa prebrať a jednoducho nemôže hrať tak, ako hráme, pretože to nie je systém. Nehráme ten hokej, aký by sme chceli, nie sme to my. Trvá to nejaký časový úsek, ktorý by sme chceli čo najskôr ukončiť. Hlavne herne a potom aj výsledkovo,“ vyjadril sa kapitán Tomáš Surový.

Týždeň uzavrel duel s Detvou. V družobnom derby panovala na tribúnach skvelá atmosféra, na ľadovej ploche zas v prvej polovici stretnutia vyrovnaná hra: „Videli sme zaujímavý zápas pred vynikajúcou kulisou. Detva hrala hlavne prvú tretinu veľmi dobre, aktívne korčuľovala, my sme mali trochu slabší začiatok. Potom sme sa zobudili, mali sme šance. Mohli sme dať viac gólov, ale naopak, inkasovali sme na 2:2,“ rozprával tréner Vladimír Országh. Jeho zverenci však v prostrednej časti hry strelili až päť gólov a vytvorili si veľmi dobrý náskok: „Stále to bolo otvorené, ale našťastie sme dokázali odskočiť a záver sme si postrážili. Pre nás je to ďalšia prekážka, ktorú sme chceli zdolať na ceste, na ktorú chceme nastúpiť. Detva je húževnatý súper. My sa môžeme tešiť do polnoci, od pondelka nás čaká znova veľa roboty,“ pokračoval.

Pri víťazstve 8:2 sa dvakrát presadili Gilbert Gabor a Mário Róth: „Bolo to ťažké hlavne v tom, že posledné zápasy sme neodohrali tak, ako by sme chceli. Rozbiehali sme sa trochu ťažšie, ale som rád, že nám to tam začalo padať a nespravili sme z tohto zápasu drámu. Som veľmi rád, že sa mi to podarilo,“ rozprával Róth: „Pri góloch sa môžem poďakovať chalanom, super mi to tam nahrali. Dúfam, že to bude padať ďalej nie len mne, ale všetkých chalanom a že nám to bude pomáhať k trom bodom, víťazstvám. Snažím sa využiť každé jedno striedanie, každú jednu minútu, čo mi trénera dá.“

Spokojný a veľmi dobre naladený bol po zápase sediac vedľa Vladimíra Mihalika aj Gilbert Gabor: „Spoluhráči každý zápas hrajú na sto percent, takže mne sa hrá potom jednoduchšie. Chalani ma pred zápasom mentálne pripravili a pomohli mi, takže mi to išlo. Pri góloch som len išiel pred bránu, kde som dostal puk a vystrelil som, ale zase mi to pekne prihrali spoluhráči. Vladimír Mihalik mi prihral pred prázdnu bránu a to už musí byť gól, keď mi on prihrá,“ vtipkoval švédsky útočník stále lepšiacou sa slovenčinou.

Matej Kubove

Dvojica derby zápasov priniesla tri body, Országh upozorňuje na nedostatky