28-ročný hokejista Akim Aliu sa stal posilou HC ´05 iClinic Banská Bystrica. S klubom podpísal kontrakt do konca aktuálnej sezóny.

Jeho príchod len potvrdzuje nedávne slová trénera Vladimíra Országha, ktorý sa už pri získaní Michala Kabáča nechal počuť: „S našou fyzickou hrou nie som v tejto sezóne dostatočne spokojný,“ povedal banskobystrický kouč. Práve Aliu by mohol tento problém vyriešiť, pretože ide o agresívneho hráča, ktorý je povestnými presnými hitmi a fyzickú hru obľubuje. Taktiež je ale rýchly, rád útočí a dokáže sa uvoľniť v situácii jeden proti jednému. Zaujímavé je, že Aliu dokáže hrať ako na pozícii pravého krídla, tak aj v obrane.

S jeho príchodom dorazila do mužstva aj dávka exotiky, pretože Akim Aliu sa narodil v nigérijskom meste Okene nigérijskému otcovi a ukrajinskej matke. Jeho rodičia sa zoznámili počas štúdia Akimovho otca v Kyjeve. Keď mal sedem rokov, tak sa celá rodina presťahovala do kanadského Toronta, kde sa dostal k hokeju. Dovtedy tento šport nikdy nehral a anglicky nevedel ani slovo.

Ako šestnásťročný už hral prestížnu juniorskú OHL, v roku 2007 ho vďaka dobrým výkonom draftovalo Chicago Blackhawks v druhom kole. Do jeho prvého mužstva sa však nikdy neprebojoval. Hrával iba v AHL alebo ECHL. Rok 2010 mu priniesol výmenu do Atlanty Trashers, spoločne s ním do dnešnej organizácie Winnipegu Jets putoval napríklad aj Dustin Byfuglien. Naďalej však pokračoval v putovaní v nižších súťažiach, dokonca sa v sezóne 2011/12 prvýkrát vybral do Európy, kde sa v drese EC Salzburg zúčastnil bojov o „European Trophy“, ktorú vyhral, avšak pred Vianocami sa ocitol bez klubu. To našťastie netrvalo dlho. Kontaktoval ho generálny manažér Calgary Flames Jay Feaster. Ten mu dal šancu na farme v Abbotsforde, aby sa Aliu prepracoval až do NHL. Nastúpil na tri stretnutia s bilanciou 2+1. V sezóne 2012/13 stále hrával za Abbotsford, odohral však ďalších päť stretnutí najlepšej ligy sveta. Celkovo ich má na konte sedem, viac sa v NHL nepredstavil.

V kariére pokračoval ako hráč AHL, no sezónu 2013/14 ukončil vo švédskom tíme AIK Štokholm. Ďalšiu strávil striedavo v East Coast Hockey League a znova v AHL. Ročník 2015/16 spojil s KHL, kde devätnásť stretnutí stihol odohrať za Amur Chabarovsk (2+5). Predošlú sezónu hral zase v Severnej Amerike, nastupoval za Floridu Everblades a Cleveland Monsters. Od začiatku leta však bol bez angažmánu, takže ako voľný hráč prichádza do HC ´05 iClinic Banská Bystrica.

Matej Kubove