Dan Ceman sa stal novým trénerom HC ´05 iClinic Banská Bystrica, na lavičke vymenil Vladimíra Országha. Posilami mužstva sú už skôr predstavení Marek Biro a Tomáš Török, taktiež prišli aj Tomáš Zigo, Brock Higgs, Karol Sloboda a Ben Marshall, novinky sú aj z realizačného tímu.

Kanaďan Dan Ceman je 44-ročný bývalý hokejista, ktorý počas svojej kariéry nastupoval hlavne v Európe, kde odišiel po dvoch sezónach v AHL/ECHL ako 26-ročný. Nastupoval v Anglicku za Sheffield Steelers, Bracknell Bees a Nottingham Panthers, v Dánsku za Frederikshavn White Hawks i SřnderjyskE, tam vykonával dve sezóny pozíciu kapitána, chvíľu pôsobil vo francúzskom Mulhouse a hráčsku kariéru ukončil v Škótsku, kde si zahral rok a pol za Dundee Stars, neskôr za Fife Flyers, pričom pôsobil ako hrajúci kouč. Raz vyhral AHL, v jednom prípade i ECHL, dvakrát sa ako hráč radoval z titulu v Dánsku, kde raz získal i tamojší pohár, trikrát skončil tretí. Ako hlavný kouč pôsobí od sezóny 2012/13. Začal v druholigovom dánskom mužstve Vojens IK, veľmi rýchlo sa ale presunul do SřnderjyskE, kde vydržal až do marca tohto roku. Začínal ako asistent, v ročníku 2016/17 si vyskúšal aj pozíciu generálneho manažéra. Za tento čas vyhral ďalšie dva tituly, raz skončil tretí. Jeho asistentmi v našom klube budú Ivan Droppa a Matúš Kostúr.

46-ročný Ivan Droppa si počas hráčskej kariéry zahral devätnásť stretnutí za Chicago Blackhawks v NHL, pôsobil aj v nižších zámorských súťažiach. Na Slovensku hrával hlavne za HC Košice, ale aj za Liptovský Mikuláš, Žilinu a na konci kariéry v nižších súťažiach za Dolný Kubín či Liptovský Mikuláš. Pôsobil v Nemecku, Francúzsku aj Česku, reprezentoval na ZOH 1998 a piatich MS. Dve sezóny pracoval ako asistent trénera v MHK 32 Liptovský Mikuláš, minulú sezónu strávil ako generálny manažér tohto tímu.

Rodák z Banskej Bystrice Matúš Kostúr je fanúšikom dobre známy. Krátko po začiatku jeho seniorskej kariéry odišiel do konkurenčného Zvolena, odkiaľ po troch sezónach putoval do zámoria. Počas ďalších troch rokov si zahral ECHL aj AHL, aby sa vydal na skusy na východ Európy. Rok strávil v Lotyšsku, odkiaľ má titul s HK Riga 2000, ďalšie štyri roky odohral v Bielorusko za Keramin Minsk a Šachtar Soligorsk. S prvým menovaným mužstvom taktiež vyhral ligu. V Banskej Bystrici odchytal kompletnú sezónu 2011/12, následne odišiel do českého Chomutova. Dve sezóny bol ešte súčasťou HK Poprad, kariéru ukončil v poľskom mužstve GKS Katowice. Pre Matúša Kostúra bude pôsobenie v HC ´05 iClinic Banská Bystrica prvou trénerskou skúsenosťou. Vykonávať bude pozíciu asistenta trénera Dana Cemana a aj trénera brankárov.

Tomáša Ziga banskobystrickým fanúšikom príliš predstavovať netreba. Rodák z Banskej Bystrice vyhral prvý majstrovský titul, po ktorom sa pobral do Česka, kde posilnil HK Mountfield Hradec Králové, avšak aj kvôli zraneniam mu toto pôsobenie príliš nevyšlo. Chvíľu hosťoval v druholigovej Slavii Praha. 26-ročný center v minulosti nastupoval aj za Slovan Bratislava v KHL, chvíľu hosťoval v Brezne či v Detve. Zúčastnil sa MS 2017, kde odohral šesť zápasov.

Brock Higgs, ktorý pod Urpínom získal historický majstrovský titul v ročníku 2016/17, podpísal ročný kontrakt. 26-ročný nevysoký center sa do mužstva vracia po jednej sezóne, ktorú si rozdelil medzi nadnárodnú EBEL ligu a druhú švajčiarsku NLB. Väčšinu ročníka strávil v Grazi 99ers, kde bol najproduktívnejším hráčom mužstva. V štyridsiatichdeviatich stretnutiach získal 38 kanadských bodov (18+20). Ešte pred svojím presunom do Švajčiarska sa zúčastnil All Stars Cupu v Bratislave, kde reprezentoval EBEL-ku. Ročník dohral v druholigovom helvétskom tíme HC La Chaux-de-Fonds. Higgs pred svojím prvým príchodom do Banskej Bystrice nastupoval v NCAA na RPI (Rensselaer Polytech. Inst.), tam bol dokonca rok kapitánom. Následne pôsobil v AHL i ECHL, až sa pred play-off v ročníku 2016/17 presunul do HC ´05 iClinic. V základnej časti stihol dvanásť stretnutí (4+2), následne sa stal najproduktívnejším hráčom play-off (9+13).

30-ročný slovenský obranca Marek Biro sa po troch rokoch vracia do HC ´05 iClinic Banská Bystrica. Podpísal ročný kontrakt s opciou aj na sezónu 2019/20. Rodák z Banskej Bystrice je odchovancom nášho klubu, avšak ešte v dorasteneckom a neskôr v juniorskom veku to skúšal aj v zámorí. Dve sezóny odohral v kanadskej OHL v drese tímu Windsor Spitfires. Zároveň sa v tom čase zúčastnil dvakrát MS U18 a raz MSJ, aby sa pred sezónou 2008/09 vrátil pod Urpín, kde absolvoval tri takmer kompletné ročníky v áčku. V prvej ešte stihol sedem duelov za juniorku, v ďalších dvoch si na chvíľu odskočil do Brezna. V sezóne 2010/11 nastúpil dvakrát za národný tím Slovenska, na ďalšiu sezónu sa presunul do Košíc, no krátko hosťoval v Bardejove a nakoniec ročník ukončil v Trenčíne. Počas sezóny 2013/14 hrával za Piešťany, na rok sa opäť vrátil do Banskej Bystrice, kde zažil najproduktívnejšiu, dvadsaťbodovú sezónu kariéry (4+16), v play-off pridal dve asistencie. Posledné tri ročníky bol stálicou v zostave českého mužstva HC Orli Znojmo hrajúceho nadnárodnú EBEL ligu.

Ben Marshall je 25-ročný len 175 centimetrov merajúci a 73 kilogramov vážiaci americký obranca, ktorého do NHL draftoval zo siedmeho kola v roku 2010 Detroit Red Wings, avšak do najlepšej ligy sveta sa nedostal. Štyri sezóny pôsobil v NCAA na University of Minnesota, získal jeden majstrovský titul. V sezóne 2015/16 nazbieral v drese Indy Fuel v ECHL 36 kanadských bodov (12+24) a dostal sa do All-stars tímu nováčikov. Uplynulé dva ročníky potom odohral striedavo za Providence Bruins v AHL a za Atlantu Gladiators v ECHL.

Defenzívu vystuží aj skúsený slovenský zadák Karol Sloboda. 35-ročný obranca má za sebou bohatú hráčsku kariéru. Odchovanec Slovanu Bratislava sa na začiatku svojej seniorskej kariéry presunul do Trenčína, kde vydržal jeden ročník a následne odišiel do kanadskej juniorskej OHL-ky, hrával za Ottawu 67´s. Zároveň reprezentoval na dvoch MS U18 aj dvoch MSJ. Nasledujúce roky odohral hlavne v Česku, kde postupne obliekal dresy Sparty Praha, Komety Brno, Slavie Praha, Karlových Varov a od roku 2011, s ročnou prestávkou v ruskej Lade Togliatti, pôsobil vo Vítkoviciach. Na Slovensku nastupoval ešte za Skalicu a taktiež materský Slovan. Slovensko reprezentoval na MS 2014, dovedna v drese s dvojkrížom na hrudi zvládol cez tridsať duelov. Dvakrát si zahral na Spengler Cupe. Na konte má dva tituly, jeden so Slovanom, druhý v Slavii Praha.

Tomáš Török prichádza z konkurenčného HKM Zvolen, kde strávil uplynulý ročník, v minulosti tam hrával ešte ako dorastenec. 22-ročný Martinčan pôsobil na začiatku kariéry v kanadskej QMJHL či americkej USHL, neskôr napríklad v juniorke Slavie Praha. Na Slovensku hrával okrem Zvolena aj za Martin, Poprad, Detvu či Nové Zámky. V rokoch 2016 a 2017 vyhral druhú najvyššiu súťaž.

Z minulosezónneho kádru aj pre túto sezónu ostávajú mladí brankári Gajan s Lamperom, obrancovia Ivan Ďatelinka, Branislav Kubka, Vladimír Mihalik, Martin Kupec, Oliver Košecký a útočníci Tomáš Surový, Eric Faille, Guillaume Asselin, Matej Češík, Gilbert Gabor, Michal Kabáč, Matej Giľák, Alex Tamáši a Mário Lunter. Z hosťovania v Detve sa vracia Martin Belluš, brankári sú v štádiu rokovania.

Naopak, v HC ´05 iClinic Banská Bystrica už nepokračujú Teemu Lassila, Josh Brittain, Guillaume Gélinas, Mário Róth, Martin Andrisík, Steven Delisle, Ján Brejčák, Klemen Pretnar, Adam Sedlák, Nick Trecapelli, Dalibor Bortňák, Miloš Bubela, Cason Hohmann, Tomáš Hrnka, Patrik Lamper a Pavol Skalický.

Aktuálny zoznam hráčov HC ´05 iClinic Banská Bystrica:

Brankári: Mário Lamper, Matej Gajan

Obrancovia: Ivan Ďatelinka, Branislav Kubka, Vladimír Mihalik, Martin Kupec, Oliver Košecký, Ben Marshall, Karol Sloboda, Marek Biro, Felix Petrinec, Martin Dlapka

Útočníci: Tomáš Surový, Eric Faille, Guillaume Asselin, Matej Češík, Gilbert Gabor, Michal Kabáč, Matej Giľák, Alex Tamáši, Mário Lunter, Martin Belluš, Tomáš Zigo, Brock Higgs, Tomáš Török, Oliver Giertl, Michal Matoušek, Martin Majerík, Marek Chamula, Lukáš Lunter

Realizačný tím

Realizačný tím prešiel taktiež veľkými zmenami nie len na hlavných trénerských pozíciách, ktoré sa obmenili úplne, ale novými členmi tímu sú i kondičný tréner Majo Kalina či masér Marek Giertl.

Tréner: Dan Ceman

Asistent: Ivan Droppa

Asistent a tréner brankárov: Matúš Kostúr

Kondičný tréner: Majo Kalina

Vedúci mužstva: Marek Škamla

Technický manažér: Tomáš Longauer

Masér: Juraj Stopka

Masér: Marek Giertl

Lekár: MUDr. Martin Lukáč

Lekár: MUDr. Juraj Šváč

Mentálny kouč: Mgr. Peter Bielik

Tréner – power skating: Branislav Bendik

Fyzioterapeut: Martin Andreánsky

Prípravné zápasy

Doposiaľ sú potvrdené štyri prípravné zápasy. Od 16. do 18. augusta sa predstavíme na Memoriáli Pavla Zábojníka vo Zvolene, kde nás preveria zahraničné mužstvá. Rakúsky Graz 99ers a Klagenfurt, spoločne s nimi i poľský majster GK Tychy. 24. augusta odohráme na domácom štadióne duel proti Slovanu Bratislava, ktorý po novom vedie náš bývalý tréner Vladimír Országh. Pred rokom sme tohto súpera z KHL porazili 5:2. Zraz všetkých hráčov je 23. júla, tréningy na ľade začínajú 25. júla 2018.

Matej Kubove