Natiahnutá víťazná séria ukončila úspešný rok 2017, rozstrieľal sa Kabáč

2.1.2018
Úspešný rok 2017 HC ´05 iClinic Banská Bystrica ukončil vo veľkom štýle, keďže hráči pod vedením trénera Vladimíra Országha natiahli víťaznú sériu už na skvelých osem zápasov. V decembri sme prehrali len jediný raz.

Stalo sa tak v prvý deň posledného mesiaca minulého roku, kedy pod Urpínom uspel Zvolen. Odvtedy prišli iba výhry a to postupne nad Detvou, Liptovským Mikulášom, Popradom, Nitrou, Žilinou a v posledný minuloročný týždeň aj veľmi dôležité a cenené trojbodové zápisy proti Trenčínu, v Košiciach a rok, kedy bola Banská Bystrice Európskym mestom športu, ukončil „povianočný snehuliak“ Novým Zámkom.

Predposledný domáci duel s Duklou Trenčín otvoril už v šiestej minúty kapitán Tomáš Surový, všetkému však predchádzal neuznaný gól ex-Banskobystričana Juraja Bezúcha. Napriek tomu hostia ešte do prvej prestávky skóre otočili. Postarali sa o to Radivojevič a Švec: „Bol to typický playoffový zápas, slabšie sme sa rozbiehali, inkasovali sme hneď gól, našťastie neplatil. Dostali sme sa potom do vedenia, ale poľavili sme následne a Trenčínu tak dovolili dvakrát skórovať po zbytočných chybách,“ hodnotil úvod duelu tréner Vladimír Országh.

Presne v polovici zápasu vyrovnal Akim Aliu, v treťom zápase za „baranov“ strelil svoj druhý gól, čo je na obranca veľmi slušné číslo: „Videl som, že je tam miesto, tak som išiel pomôcť útočníkom. Dostal som peknú spätnú prihrávku pred bránkovisko. Iba som do toho puku šťuchol a aj so šťastím mi to tam padlo,“ opísal inkriminovaný moment nigérijský rodák, na ktorého tri minúty pred koncom nadviazal Guillaume Asselin, takže všetky body ostali doma. „Matej Giľak pri mojom góle odviedol dobrú robotu, on zariadil víťazný zásah. Počas nášho celého striedania sme si vytvorili tlak na súpera, keď sa ku mne dostal puk pred bránku, iba som vystrelil a dal gól,“ tešil sa kanadský útočník.

Aj napriek tomu, že ani jeden gól nestrelil, tak pravdepodobne najlepším hráčom duelu sa stal mladý slovenský „šikula“ Matej Giľak. Asistoval na dva góly, bol ho plný ľad a výrazne si vypýtal stále miesto v zostave HC ´05 iClinic Banská Bystrica: „Bol to zatiaľ môj životný zápas za Banskú Bystricu. Hralo sa mi dobre, mal som dobrých spoluhráčov, s ktorými si rozumiem, takže z mojej strane vládne veľká spokojnosť,“ hrdo rozprával.

Na víťazstvo s lídrom tabuľky sme chceli nadviazať na horúcom ľade v Košiciach. Náročné stretnutie „barani“ priviedli do víťazného konca. Záver roku sa začal udávať v trende Michala Kabáča. Hráč na hosťovaní z Liptovského Mikuláša v tomto stretnutí otvoril skóre až minútu pred polovicou zápasu. Domáci hráči vďaka Hovorkovi a Pacanovi síce skóre otočili, ale práve Kabáč opäť vyrovnal. V 59. minúte navyše vrátil vedenie na banskobystrickú stranu Guilaume Asselin, aby Eric Faille v posledných sekundách poistili víťazstvo 4:2: „Moje dva góly ma veľmi potešili, chalani mi to dali v šatni pocítiť. Som rád, že som pomohol k cennej výhre,“ hovoril Kabáč: „Pri mojom prvom góle som mal veľký kus šťastia. V situácii dvoch proti dvom som hľadal Gilberta Gabora na dorážku a brankár si to napokon sám stečoval za svoj chrbát,“ opísal dôležitý moment.

„Je to pre nás veľmi dôležité víťazstvo. V Košiciach sa hrá vždy ťažko a to sa aj dnes potvrdilo. Mali sme slabší začiatok, horšie sme korčuľovali, ale v druhej tretine sme išli do vedenia. Domácich sme svojimi chybami dostali do hry. Naši hráči v tretej tretine ukázali charakter, za čo som rád. Na konci tretej tretiny to bolo aj o šťastí, keď sa nám dobre odrazil puk. Sme spokojní s výsledkom a aj s predvedenou hrou v určitých fázach,“ nechal sa počuť hlavný kormidelník Vladimír Országh.

Rozlúčka so starým rokom pripadla na domáci duel proti Novým Zámkom a dopadla nadmieru dobre. Juhoslovenský tím odchádzal spod Urpína s poriadnym debaklom. Víťazstvu 8:1 šéfoval Michal Kabáč a jeho hattrick, vôbec prvý v kariére: „Dúfal som, že vyhráme, ale nečakal som, že to dopadne takto, z tímového aj osobného hľadiska. Bude ma to síce veľa stáť, od spoluhráčov som už nejaké sumy počul, ale rád to zaplatím,“ usmieval sa Kabáč: „Potešilo ma taktiež vyvolávanie môjho mena fanúšikmi. To sa mi tiež ešte nikdy nestalo.“

Aj napriek mnohým pozitívam tréner Vladimír Országh videl určité nedostatky: „Videli sme zaujímavý zápas. Výsledok 8:1 je pre nás veľmi priaznivý. Súper mal dosť veľa šancí hlavne z brejkových situácií. Výrazne nás tam podržal brankár Lassila. Dôležité bolo, že sme sa ubránili presilovku Zámkov, ktorá trvala takmer šesť minút, pričom minútu sme hrali v troch. Následne nám tam padli góly a už sme boli v laufe. Hralo sa solídne, vo výbornej atmosfére,“ hodnotil náš kouč posledný duel roku 2017.

V tom sa dvakrát presadil Josh Brittain, ktorý tak napriek mnohým dvojgólovým zápasom na hattrick stále čaká. Strelecký účet v Európe si ale otvoril obranca Steven Delisle, o víťazný zásah sa postaral Gilbert Gabor. Išlo však o poriadne zamotanú situáciu: „Ten gól som nevidel. Všimol som si až potom, že Kabáč a Češík sa tešili,“ prezradil švédsky útočník so slovenskými koreňmi. Navyše, gól bol dlho posudzovaný videorozhodcom: „Už sa nám to stalo druhýkrát, spomaľuje to hru, vyvádza nás to z koncepcie. Možno tam bol pri tomto zavedenom pravidle dobrý úmysel, ale hra je rozkúskovaná,“ dodal kouč Vladimír Országh.

Do roku 2018 preto HC ´05 iClinic Banská Bystrica vstupuje na treťom mieste tabuľky Tipsport ligy. Na vedúci Trenčín stráca už len tri body. Na druhý HKM Zvolen dva a práve derby s „bryndziarmi“ bude naším prvým stretnutím v tomto roku.

Matej Kubove

Natiahnutá víťazná séria ukončila úspešný rok 2017, rozstrieľal sa Kabáč