Peter Slanina už päťdesiatnikom

18.12.2009
Bývalý československý hokejový reprezentant, dlhoročný obranca VSŽ Košice a v súčasnosti tréner mládeže Peter Slanina oslávil 50. narodeniny. Rodák z Banskej Bystrice (16. december 1959) robil prvé hokejové kroky v rodnom meste, neskôr však spojil svoju aktívnu športovú kariéru s košickým hokejom. Na východe Slovenska pôsobil s dvojročnou prestávkou (vojenčina v Dukle Trenčín) od roku 1978 do roku 1989. Najlepšieho obrancu československej extraligy v sezóne 1987/1988 v roku 1984 draftoval v 12. kole z 233. miesta Toronto Maple Leafs, ale vtedajšie zvyklosti Slaninovi neumožnili obliecť dres tímu NHL. Na sklonku kariéry Slanina, ktorého spoluhráči prezývali Cimbo, pôsobil vo Fínsku v Kuopiu a Turku.

V roku 1977 bol Peter Slanina vo výbere, ktorý na ME juniorov získal strieborné medaily a zároveň ho vyhlásili aj za najlepšieho obrancu, na juniorských MS v roku 1979 získal ďalšie striebro. V roku 1986 štartoval Slanina na MS v Moskve, v československej reprezentácii odohral 54 zápasov a strelil štyri góly. Slanina bol aj členom novotvoriacej sa slovenskej reprezentácia, za ktorú odohral dve stretnutia.

Peter Slanina ostal pri hokeji aj po skončení aktívnej činnosti, ako tréner pôsobil v Sp.N. Vsi, bol asistentom trénera HC Košice a MsHK Žilina. V roku 2007 sa Slanina hokejovo vrátil do Banskej Bystrice, kde pôsobí ako tréner mládeže. Najprv viedol extraligových dorastencov, v súčasnosti je trénerom juniorov HC ´05 Banská Bystrica, s ktorými v minulej sezóne vybojoval bronzové medaily.

Vedenie hokejového klubu HC ´05 Banská Bystrica a jeho blízki spolupracovvníci prajú Petrovi Slaninovi - čerstvému päťdesiatnikovi aj touto cestou všetko najlepšie, pevné zdravie, šťastie a veľa pekných chvíľ v ďalšom športovom pôsobení.