PREVIEW: HKM ZVOLEN

5.1.2020
V pondelňajší sviatočný deň budeme aj svedkami veľkého hokejového sviatku. Pod Urpínom totiž opäť uvidíme bitku o vládcu Hrona, ktorú v ostatnom meraní síl zvládli lepšie hokejisti zo Zvolena. Barani im však chcú vrátiť požičané a opäť sa máme na čo tešiť.

Posledný zápas

Banskobystrickí hokejisti začali rok 2020 úspešne, keď si v mimoriadne vyrovnanom a dramatickom dueli poradili s hokejistami Liptovského Mikuláša. Tí vstúpili do zápasu lepšie, keď si už v prvej tretine dokázali vybojovať dvojgólový náskok. Skresal ho v polovici stretnutia Marek Bartánus, no Liptáci dokázali odpovedať rovnakou mincou a znovu sa vrátili do vedenia o dva góly. Zásluhou veľkej chyby hosťujúceho brankára sa Bystričanom podarilo vďaka Patrikovi Lamperovi znížiť a o minútu neskôr vyrovnával stav stretnutia Jordan Southorn. Hráči MHK 32 sa však krátko pred koncom stretnutia presadili opäť, no „barani“ sa nevzdali a o vyrovnanie sa postaral Cason Hohmann. V samostatných nájazdoch rozhodol o víťazstve našich hokejistov 5:4 Marek Bartánus.

Štatistiky

V úvodných zápasoch nového roka strácali viacerí favoriti body, Košice a Slovan prehrali v predĺžení, naopak, „barani“ uspeli v samostatných nájazdoch, čo znamená, že sa priblížili vedúcim Košiciam na rozdiel dvoch bodov. Bystričania ťahajú päťzápasovú šnúru bez prehry, naposledy zaváhali ešte 18. decembra práve proti vedúcim Košiciam. Pohronské derby nemá nikdy favorita a pri pohľade na štatistiky je neuveriteľné, aké presné je toto tvrdenie. Z predošlých 30 vzájomných duelov vyhrali obe mužstvá zhodne 15-krát. Bitka o vládcu Hrona prináša vždy mimoriadne vypäté súboje, čo sa častokrát odzrkadľuje aj vo výške trestov počas samotného zápasu. Naši hokejisti držia v tejto sezóne rekord, keď práve v derby so Zvolenom inkasovali až 84 trestných minút, čo je takmer 15% z celkového počtu trestných minút, ktoré boli „baranom“ v tejto sezóne udelené. V posledných troch sezónach bolo medzi týmito dvoma rivalmi rozdelených až 405 trestných minút, čo predstavuje priemer 32 trestných minút na zápas. Bystričania sú v tejto sezóne doposiaľ najúspešnejším tímom, čo sa týka víťazstiev a táto štatistika je o to zaujímavejšia, že sa „barani“ o prvé miesto delia práve so Zvolenčanmi, ktorí majú rovnako 19 víťazstiev.

HKM Zvolen

Hokejisti zo Zvolena sa po Vianociach spamätali z veľmi dlhej série prehier, keď nedokázali zvíťaziť v siedmych zápasoch po sebe. Naopak, v ostatných štyroch dueloch sú „rytieri“ ako vymenení a valcujú jedného súpera za druhým. V týchto štyroch víťazných ťaženiach nastrieľali až 23 gólov a inkasovali len štyri. Na druhej strane treba dodať, že spomínané triumfy sa zrodili proti posledným mužstvám ligy, ako sú Nové Zámky, Liptovský Mikuláš, či Detva. Zvolenčania sa však vďaka týmto štyrom stretnutiam s plným bodovým ziskom prepracovali na piate miesto tabuľky, kde preskočili Poprad. Slabinou zvolenských hokejistov sú už spomínané vylúčenia, keď inkasovali suverénne najvyššiu porciu trestných minút a v priemere strávia na trestnej lavici až 18 minút na zápas. Veľkou zbraňou „rytierov“ je ofenzíva, aktuálne im patrí so 110 strelenými gólmi druhá priečka za Slovanom, ktorý má o jeden odohraný zápas viac.

PREVIEW: HKM ZVOLEN