Róth sa po návrate z Trnavy chopil šance, v Banskej Bystrici by rád ostal

8.11.2017
23-ročný útočník Mário Róth kvôli nabitej konkurencii v kádri HC ´05 iClinic Banská Bystrica začal prebiehajúcu ligovú sezónu v tíme účastníka St. Nicolaus 1. ligy HK Trnava, lenže kvôli zraneniam v tíme Vladimíra Országha dostal znova šancu v rodnom meste a chytil sa jej veľmi dobre.

Spoločne s ďalšími mladými hráčmi mal niekoľko zápasov miesto v štvrtej formácii, ktorá sa javí veľmi dobre: „Bol som rád, že som bol späť v Banskej Bystrici a že som tu hrával. Verím, že to bude pokračovať, aj keď konkurencia je veľká, vždy bola. Snažím sa všetko robiť preto, aby som mohol čo najdlhšie ostať. Keď ma ale pošlú späť, tak to nemôžem brať ako krok späť, ale musím viac makať a ukazovať sa čo v najlepšom svetle. Pre nás je štvrtá päťka taká checking line, aby sme odoberali sily súperom, aby sme ich unavovali, priniesli energiu do mužstva a ostatné formácie si mohli oddýchnuť. Snažíme sa plniť svoju robotu, hlavne nedostať gól,“ rozprával stále mladý hokejista.

Tomu návrat do najvyššej súťaži vyšiel aj z osobného hľadiska, nakoľko okrem čiernej roboty strelil už tri góly: „Bolo to pre mňa pozitívum, že keď som sa vrátil, tak som dal vo Zvolene jeden gól a proti Detve ďalšie dva. Som rád, že sa to podarilo. Verím, že to neboli moje posledné góly za Banskú Bystricu,“ pokračoval v minulosti hráč Detvy, kde taktiež pôsobil formou striedavých štartov. Teraz to už má trochu inak: „Ja to mám kus zmenené, keďže mám viac ako 23 rokov, takže som prekročil hranicu. Bolo to chvíľu tak, že keď som nastúpil za Trnava, tak ma Banská Bystrica nemohla dva týždne použiť. Musel som čakať, až potom som mohol ísť hrať do Tipsport ligy, ale teraz sa to zmenilo. Momentálne je to tak, ako keby som bol hráčom Trnavy a Banská Bystrica je moje hosťovanie, aby ma mohli hocikedy stiahnuť. Aj keby, že idem hrať jeden deň tam a jeden tam, tak s tým nie je problém,“ vysvetľoval Róth.

Každopádne, pôsobenie v druhej najvyššej slovenskej súťaži si veľmi pochvaľuje: „Pre nás všetkých, ktorí takto fungujeme, je to určite super, že môžeme niekde hrať, máme tam vysoký ice-time. Hráme presilovky, oslabenia, chodím na nájazdy. Tréner ma využíva vo všetkých možných situáciách. Tréning je tiež určitá forma prípravy, ale zápas dá vždy viac. Som rád, že som nevypadol z rytmu. Musím makať, aby som sa čo najlepšie pripravoval na zápasy za Banskú Bystricu,“ uvedomuje si nevysoký krídelník.

Momentálne sa nachádzame v reprezentačnej prestávke. Čo bude po nej ešte Máro Róth netuší: „Ešte neviem ako to bude. Potom sa budeme pripravovať na ďalšie zápasy. Uvidíme, aká bude zostava po pauze. Tréner mi nič nevravel, ja sa pripravujem tak, že môžem ostať, ale môžem sa aj vrátiť do Trnavy,“ hovorí.

Hráči dostali pár dní voľna, takže hlavne zahraniční hokejisti ho využili na cestovanie do okolitých miest či štátov. U Rótha to bolo inak: „Snažil som sa hlavne vybaviť osobné veci, keďže cez tie zápasy veľa času nie je. Väčšinu času som prežil s rodinou, priateľmi. Necestoval som, skôr regeneroval,“ prezradil: „Mali sme dva dni voľno. V stredu, štvrtok a piatok už máme tréningy, pred každým silovú fázu, posilňovňu a potom každý deň ľad. Cez víkend je voľno, od pondelka začína normálna príprava na zápas so Žilinou,“ opisoval priebeh tipsportligovej prestávky.

Ešte pre repre pauzou si ale „barani“ poradili s Nitrou, ktorú porazili už druhýkrát v tejto sezóne. Navyše, bez inkasovaného gólu: „Bol som trinásty útočník, nehral som vôbec, ale bol to dobrý zápas. Mali sme dobrú defenzívu, nedostali sme žiadny gól a napravili si renomé po nešťastnej prehre s Popradom. Bol to jeden z našich tohtosezónnych najlepších zápasov,“ vracal sa k spomínanému stretnutiu, ktoré napravilo horkú chuť po porážke proti Popradu: „Ušiel nám začiatok. Nestihli sme sa prebrať a už bolo 0:2. Našťastie sme do konca tretiny vyrovnali, potom sme ale zas inkasovali nešťastné góly z protiútokov. Snažili sme sa to dohnať, podarilo sa nám znížiť na 4:5, lenže power-play nakoniec nevyšlo. Bolo to pre nás sklamanie, boli sme nešťastní. Chceli sme ťahať víťaznú šnúru. Konečne sme chceli na dlhšiu nejakú nabehnúť, čiže je to ešte horšie, že sme prehrali.“

Samotný útočník verí, že výkony mužstva sa ustália a bodov bude pribúdať ešte viac, ako doposiaľ: „Ťažko povedať, prečo sa tie výkony striedajú. Je to kostrbaté, raz dobrý, raz zlý výkon. Nemáme vyrovnané výkony, ale čím to je neviem. Či nefungujeme tak, že nebojujeme, alebo nám chýba tímový duch... Snažíme sa ho nejako do mužstva dostať a čím skôr to príde, tak tým lepšie, pretože výkony budú vyrovnané. Hlavné je, aby sme hrali jeden za druhého a mali čo najviac víťazných zápasov,“ dodáva Mário Róth.

Matej Kubove

Róth sa po návrate z Trnavy chopil šance, v Banskej Bystrici by rád ostal