O víťazstve nad Košicami rozhodla prvá tretina

28.9.2018
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 3:1 (3:0, 0:0, 0:1)

Góly: 6. Zigo (Faille, Marshall), 14. Tamáši (Zigo, Faille), 15. Tőrők (Kabáč, Sloboda) – 53. Brophey (Haščák, Nagy)
Vylúčenia na 2 min.: 4:4, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Miroslav Štefík, Michael Tscherrig – Roman Výleta, Jozef Tvrdoň, 2 509 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Ďatelinka, Marshall, Miller, Kubka, Mihalik, Sloboda, Biro – Šťastný, Faille, Sýkora – Buc, Zigo, Asselin – Tamáši, Surový, Varga – Tőrők, Češík, Kabáč – Giľák
HC Košice: Habal – Pretnar, Dudáš, McDowell, Pulli, Čížek, Šedivý, Krajňák, Koch – Haščák, Brophey, Nagy – Netík, Suja, Kafka – Spilar, Galamboš, Šoltés – Hričina, Klíma, Žitný

Bystričania už aj s novou posilou Bucom sa od úvodu zahryzli do súpera. Často strieľali a Habala mohli prekonať najprv Faille, Buc, Zigo a Varga. Podarilo sa to až v početnej výhode v šiestej minúte Zigovi. Na dvakrát dorazil puk za Habala po predchádzajúcej koncovke Failleho. Hostia mohli vyrovnať, ak by Netík trafil puk pred odkrytou bránkou, no nestalo sa. Následne jeho spoluhráči nevyužili presilovku a pykali v oslabení. Tentoraz operoval v predbránkovom priestore Tamáši a poradil si s pukom tesne nad ľadom. Uplynula iba minúta a pol a bolo 3:0. Habal prišiel o hokejku, z čoho ťažil zblízka pohotový Törok.

Košičania aj v druhej tretine pokračovali v nevýraznom výkone. Dostali sa iba do jedinej vážnejšej možnosti, keď Netík z ľavého kruhu tvrdo vystrelil, ale Williams skvele vytiahol betón. Banskobystričania už nemali toľko šancí ako pred prestávkou, no sólo Kabáča volalo po góle, keď na hosťujúcej bránke zvonila žrď. "Barani" hrali potom perfektnú presilovku. Celé dve minúty zvierali "oceliarov" v pásme, veľké príležitosti však nevyužili dvakrát Šťastný, Sýkora a Zigo. Aj preto sa stav v strednom dejstve nezmenil.

Hneď na začiatku tretej tretiny išiel do samostatného úniku Sýkora, ale finta na Habala mu nevyšla. Východniari sa potom snažili o zníženie, ale slabá koncovku Klímu, nepresná zadovka Kafku a najmä jalová presilovka nemohli priniesť želaný efekt. Ten sa dostavil až v druhej početnej výhode, pretože Bystričania zariskovali, v oslabení zaútočili a pykali za to. Z rýchleho protiútoku sa presadil Brophey. Majster mohol pridať štvrtý gól, no prienik Tamášiho hosťujúca defenzíva eliminovala, Surový nenamieril do odkrytej bránky a Faille nepremenil trestné strieľanie. V závere sa Košice nedostali ani k hre bez brankára a pod Urpínom prehrali.

Dan Ceman (B. Bystrica): "Vedeli sme, že budeme hrať proti silnému tímu, ktorý mal dobrý štart do sezóny. Naše nasadenie bolo v úvode vysoké, vravel som mojim zverencom, aby zachytili najmä štart do stretnutia, to sa nám podarilo. Mali sme veľa striel. Vrátili sme aj k fyzickej hre, ktorá Bystricu vždy zdobila, predovšetkým v obrannom pásme to bolo z našej strany dobré. Odohrali sme solídny zápas, dostávali sme sa aj do šancí a teší ma najmä, že chlapci dodržali takmer všetko, na čom sme sa dohodli. Verím, že v tom budú pokračovať."

Roman Šimíček (Košice): "Mne sa to veľmi ťažko hodnotí. Prišli sme sem odviesť parádny výkon, ale prvá tretina bola strašná a zaslúžene sme inkasovali tri góly, no koledovali sme si aj o ďalšie. Banská Bystrica veľmi dobre korčuľovala, dala nám dva góly v presilovkách, na ktoré sme sa pripravovali, ale padlo im to tam. Od polovice druhej tretiny sme sa stali rovnocenným partnerom, ale máme problém s premieňaním šancí. Keď sa k nim už dostaneme, tak ich nevyužijeme. To je náš hlavný problém, Banská Bystrica vyhrala zaslúžene."

autor: TASR
foto: Gabriela Ganzová

HC '05 iClinic B. Bystrica - HC Košice, 28.09.2018