Domáca výhra nad Žilinou

4.1.2019
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – MsHK Žilina 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)

Góly: 8. Selleck (Higgs, Asselin), 31. Asselin (Faille, Southorn), 32. Higgs, 38. Sloboda (Selleck, Koper), 54. Asselin (Selleck, Faille) – 17. Hvila (Kučný), 34. Huna (Jenčík, Hvila), 57. Jenčík (Huna, Kučný)

Vylúčenia na 2 min.: 4:5, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Peter Jonák, Róbert Mullner – Tomáš Gegáň, Šimon Synek, 2 719 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Southorn, Marshall, Mihalik, Sloboda, Ďatelinka, Kubka, Biro – Selleck, Faille, Asselin – Bartánus, Higgs, Koper – Kabáč, Češík, Gabor – Tőrők, Sojka, Lunter – Sarvaš
MsHK Žilina: Mikoláš – Kučný, Turian, Piegl, Hudec, Duben, Bagin, Mendrej, Matejka – Hvila, Jenčík, Huna – Balej, Surovka, Hrazdíra – Barta, Podešva, Beránek – Sikela, Rehák, Milý

Domácim s viacerými absenciami v zostave dlho trvalo, kým prelomili húževnatosť hostí. Po dvoch tretinách vyhrávali o dva góly, no mohli oveľa viac, pretože šancí mali neúrekom. Skóre otvoril v 8. min. pri prečíslení Selleck, v 17. min však doplatili na vylúčenia a Hvila nekompromisne pri presilovke piatich na troch vyrovnal.

V druhej tretine sa obraz hry nezmenil, domáci mali neustále hernú prevahu a z nej vyťažili tri góly. Postupne sa presadili v 31. min Asselin opäť v prečíslení, o minútu neskôr tečom v ťažkej pozícii už na ľade ležiaci Higgs a v 38. min v presilovke Sloboda strelou od modrej. Ak by v 34. min Rud. Huna strelou pod žŕdku neznižil, už by sa asi tretia tretina len dohrávala, dvojgólový rozdiel však vnášal do hry ešte dosť napätia a otázne bolo, aký vývin zápas naberie.

Z tretej tretiny ukrojila hneď v úvode veľká šanca Rud. Hunu, od 46. min premárnili hostia ďalšiu vhodnú príležitosť na zdramatizovanie priebehu počas presilovky. V 49. min Southorn zakončil nahrávku od Failleho len strelou do bočnej siete, to však už asi nikto vzhľadom na nadvládu nepochyboval, že tri body zostanú jasnému favoritovi spod Urpína, najmä keď v 54. min po prečíslení prikrášlil víťazstvo Asselin. Hostia sa ešte pripomenuli po úniku a góle Jenčíka v 57. min a prehru stihli ešte prijateľne zjemniť.

Dan Ceman (B. Bystrica): "Začali sme veľmi dobre, sústredene, tak, ako sme chceli hrať. Druhá tretina bola z našej strany najlepšia, tlačili sme sa do útočneho pásma, dlho v ňom aj hrali, dostali sme sa do vedenia, no dosť sme riskovali a v defenzíve nám vznikali diery. Tohto sa musíme vyvarovať, inak sme radi z víťazstva, tri body zostali doma."

Stanislav Škorvánek (Žilina): "Bol to pre nás ťažký zápas na horúcej pôde v Banskej Bystrici, ktorá neustále ukazuje kvalitný ofenzívny hokej. To sa aj potvrdilo, dostávali sme sa pod tlak súpera, mali problémy v obrannom pásme. Na druhej strane sme si vypracovali aj šance, gólmi sme sa dostávali do zápasu, ale oslabeniami sme prepadali do čoraz väčšieho tlaku, nevedeli sme na útočnú silu súpera dostatočne reagovať. Kvalita súpera bola enormná a my sa musíme poučiť z chýb, pôsobenie v súťaži postaviť na tom, čo sa nám podarilo i nevydarilo, nič iné nám nezostáva."


autor: TASR
foto: Gabriela Ganzová

HC ´05 iClinic B. Bystrica - MsHK Žilina, 04.01.2019