15.9.2020

V pondelkovom zápase dokázali zverenci trénera Norberta Javorčíka poraziť Martin a vyhrali základnú A-skupinu v Tipsport Kaufland Cupe. Súpera vo štvrťfinále ešte nemáme určeného.

„Baranom“ vyšiel úvod stretnutia, skóre otvoril Vladimír Vybíral a Dominik Sojka po akcii Faška-Rudáš zvyšoval. Opäť nás ale potopili oslabenia, v ktorých Poliaček a Ligas vyrovnali. Kapitán Ivan Ďatelinka sa presadil i v treťom stretnutí pohárovej súťaže, čím nám vrátil vedenie. Dvořák síce vyrovnal, no Vladimír Vybíral vsietil náš štvrtý gól. V závere sa stal hrdinom kanadský útočník Matt Mistele, svojimi dvomi gólmi rozhodol o osude stretnutia. Banskobystričania si teda do tabuľky pripísali tri body a celkovo ich majú sedem. O druhom postupujúcom rozhodne duel Detvy proti Liptovskému Mikulášu, keďže Martin má štyri body a spomínaná Detva o jeden menej.

„Z nášho pohľadu to bol v príprave veľmi dobrý zápas, až dokonca dramatický, čo je dobré, aby sme si niektoré situácie čo najlepšie zastabilizovali. Myslím si, že sme chceli kontrolovať hru trochu viac. Niekoľkokrát sme mali dobrý náskok aj dobré pasáže hry, kde sme to mali udržať, ale vylúčenia a následná hra v oslabeniach nás dostali do situácií, kde bol výsledok boj a kde sme kontrolu nad zápasom nemali. My sa stále snažíme tieto pohárové zápasy brať ako formu prípravu, preto našich päť formácií rotujeme. V tomto zápase sme boli s nasadením a taktickým plnením situácií spokojní so všetkými hráčmi. Určite tam síce boli individuálne chyby, ale tie sa budeme snažiť odstraňovať. Veľmi dobre sa ukázali aj tí, ktorí nehrali zápas týždeň,“ hodnotil stretnutie Norbert Javorčík.

Vyjadril sa aj k otázke aktuálnych obmedzení: „Neostáva nám nič iné, iba rešpektovať opatrenia. Na druhej strane, chceli by sme hrať pred čo najväčším počtom divákov. Je to faktor, ktorý robí dobrú atmosféru a taktiež hráči sa cítia lepšie,“ tvrdí Javorčík. Kapitán Ivan Ďatelinka je rád za tri body: „Mali sme dobrý štart, ale potom veľa vylúčení. V nich sme dostávali góly, čím sa súper dostal na koňa. Martin podal sympatický výkon. Bola to dráma až do konca. Nevieme ešte hrať tak koncentrovane, aby sme v závere udržali výsledok. Verím, že do začiatku súťaže sa to naučíme, nech sa nám to nestáva,“ uvedomuje si.

HK Martin – HC ´05 Banská Bystrica 4:6 (0:2, 2:1, 2:3)

Góly: 27. Poliaček (Paulíny, Burzík), 28. Ligas (Pokrivčák, Dírer), 42. Dvořák (Paulíny), 57. Dírer (Nauš, Barto) – 8. Vybíral (Vašaš), 12. Sojka (Fafrák, Faško-Rudáš), 35. Ďatelinka (Winquist), 45. Vybíral (O. Giertl), 49. Mistele (Winquist, Ďatelinka), 59. Mistele (Welsh, M. Sloboda)

HC ´05 Banská Bystrica: Gajan – Ďatelinka, Welsh, Žiak, Demo, Zubák, Petrinec, Mich. Roman – Mistele, Winquist, M. Sloboda – Kabáč, Češík, Fafrák – Faško-Rudáš, Sojka, L. Lunter – Vybíral, O. Giertl, Vašaš

Matej Kubove