Pozornému oku nášho fanúšika určite neunikla správa o novom partnerstve medzi naším klubom a klinikou IzakVisionCenter. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo spojiť našu budúcnosť s absolútnou špičkou vo svojom obore.

Klinika mikrochirurgie oka vykonáva všetky mikrochirurgické operácie oka ako aj excimerové laserové operácie. Používajú najmodernejšie prístroje a zariadenia a ich tím tvoria odborníci, ktorí majú za sebou mnohoročné skúsenosti. Na čele kliniky stojí jej zakladateľ, Prof. MUDr. Milan Izák, PhD. FEBO. so svojou dcérou MUDr. Andreou Izákovou, PhD.

„Som Bystričan, som lekár, ale zároveň som aj športovec. V mladosti som robil viacero športov, vtedy to však bolo iné. V dorasteneckých a juniorských kategóriách som sa venoval gymnastike, tenisu, plávaniu aj lyžovaniu, pri ktorom som ostal dodnes. Rovnako k športu som viedol aj moje deti. Šport ma naučil pokore, vedieť prijať prehru a s pokorou pristupujem aj k svojej práci. Tak, ako som kedysi bojoval o víťazstvá v športe, tak dnes bojujeme na našej súkromnej očnej klinike spolu s kolegami za zdravie našich pacientov. Dlhodobá úzka spätosť so športom nás utvrdila v myšlienke, že sme prijali vašu ponuku a podporili hokejový klub HC ’05 Banská Bystrica,“ povedal na úvod a na margo spolupráce medzinárodne uznávaný odborník v oblasti oftamológie, svetový priekopník implantácie umelých vnútroočných šošoviek, priekopník mikrochirurgie, a inovátor, ktorému Slovensko vďačí za zavedenie množstva nových operačných techník do oftalmologickej praxe.

Podobne ako na ľadovej ploche, aj v IzakVisionCenter vládne kolektívny duch a práca v tíme. „Na našom pracovisku pracuje tím zdravotníckych pracovníkov, ktorí majú jeden hlavný spoločný cieľ – zdravie našich pacientov. Toto je pre nás najdôležitejšie a tomu je u nás aj podriadené všetko ostatné. Spolupráca a tímový prístup nám pomáha zvládať starostlivosť o rastúci počet našich pacientov, umožňuje mladším lekárom rýchlejšie napredovať a v ktoromkoľvek okamihu podávať špičkový výkon. Takto sa mi podarilo za roky mojej praxe vychovať rad vynikajúcich odborníkov.  Podobne je to aj v hokeji. Dobre stmelený tím s kolektívnym duchom dokáže víťaziť aj nad papierovo silnejšími súpermi. Baranom prajem, aby mali výborne zladené mužstvo s dobrou chémiou, ktoré bude dlhodobo víťaziť,“ hovorí profesor Izák, ktorý za svoju prax okrem množstva iných operácií vykonal vyše 60 000 operácií sivého zákalu.

Medzi množstvom pacientov, ktorí prešli rukami profesora Izáka, bolo veľa aktívnych športovcov a samozrejme aj hokejistov. Jedným z nich bol aj dlhoročný reprezentant našej hokejovej reprezentácie Dárius Rusnák, ktorý ju pred rokmi ako kapitán na svetovom šampionáte v Prahe doviedol k titulu majstrov sveta. „Na Dáriusa si pamätám veľmi dobre. Dostal sa ku mne, keď utrpel ťažký úraz – zásah čepeľou hokejky priamo do oka. Hrozili mu vážne následky a musel som sa k tomu postaviť aj ako lekár, aj ako športovec. Vedel som, aký to bol talent a navyše bolo tesne pred majstrovstvami sveta. Urobil som pre neho všetko, čo bolo v mojich silách, aby na MS mohol nastúpiť, aj keď s istým rizikom. Napokon bol vyhlásený najlepším hráčom majstrovstiev. Bol veľmi šťastný a vďačný, že som mu dal zelenú, aby mohol ďalej hrávať,“ zaspomínal si profesor Izák.

Ďalším z hokejistov, ktorého rodine ako aj jemu osobne sa tím IzakVisionCenter dlhodobo stará o zrak je aj dvojnásobný držiteľ Stanley cupu Erik Černák, ktorý úspešne pôsobí v NHL, v tíme Tampa Bay Lightning. 

Významný podiel na vzájomnej spolupráci medzi IzakVisionCenter a naším klubom má aj dcéra profesora Izáka, MUDr. Andrea Izáková, PhD., ktorá rozhodnutie spolupracovať s HC ’05 Banská Bystrica tiež podporila: „Keďže IzakVisionCenter tím je športovo založený a víťazne naladený tím, rozhodli sme sa pre spoluprácu s hokejovým klubom. Veríme, že Baranom sa aj s našou podporou bude dariť a svojim fanúšikom prinesú množstvo krásnych zážitkov. Za našu kliniku si hlavne prajeme, aby sme mohli pomáhať čo najviac pacientom,“ hovorí doktorka Izáková, ktorá v minulosti niekoľko rokov pracovne pôsobila v USA. Po svojom 2-ročnom “fellowshipe” v Storm Eye Institute, MUSC, Charleston, Južná Karolína, a následne “Faculty” pozícii v Moran Eye Center, University of Utah, Salt Lake City, Utah, kde sa venovala výskumu v oblasti očných implantátov (hlavne umelých vnútroočných šošoviek) priniesla do IzakVisionCenter cenné vedomosti, ktoré zaručujú vysokú kvalitu a odbornosť pre pacientov IzakVisionCenter tiež pri výbere umelých vnútroočných šošoviek implantovaných pri operácii sivého zákalu/katarakty.

IzakVisionCenter je moderná očná klinika, ktorá sa venuje diagnostike a liečeniu širokého spektra ochorení v oftalmológii. Vykonávajú sa tu operácie na odstránenie dioptrií excimerovým laserom, operácie sivého zákalu/katarakty, PRELEX, protiglaukómové operácie, transplantácie rohovky, operácie škúlenia v dospelom veku, crosslinking na spevnenie rohovky pri keratokone, plastické operácie mihalníc, operácie slzných ciest atď. Starostlivosť je poskytovaná aj pacientom s ochoreniami sietnice. Na mikrochirurgické operácie pracovisko disponuje zmluvným vzťahom so všetkými zdravotnými poisťovňami. Pacienti zo vzdialenejších kútov Slovenska a zahraničia môžu využiť na pred a pooperačné účely aj moderné ubytovanie v špičkovo vybavených komfortných apartmánoch lokalizovaných priamo v budove centra.