Vedenie nášho klubu spečatilo podpisom zmluvy vzájomnú spoluprácu s Anttim Karhulom, ktorý prišiel na lavičku nášho mužstva počas uplynulej sezóny. 

Fínsky lodivod po svojim príchode prinavrátil mužstvu hernú tvár a prakticky okamžite začal s tímom pracovať na zlepšenej hre a výsledkoch, ktoré by nás odpútali od spodných priečok tabuľky. V určitom bode sezóny, keď sme sa nachádzali na hrane predposledného a posledného miesta, asi len málokto očakával, že by sme ešte mohli preniknúť do elitnej šestky.

Samozrejme, mužstvo bolo vhodne doplnené a zásluhu na lepších výsledkoch mali okrem vedenia klubu, Anttiho Karhulu aj samotní hráči. Úlohu zohral aj návrat na domovský štadión, postupné rušenie kapacitných obmedzení a návrat divákov a zranených hráčov do zostavy. Toto všetko sa podpísalo pod to, že s účinkovaním fínskeho trénera prevládala po sezóne spokojnosť. Tá vyústila do podpisu novej, dvojročnej zmluvy. Pri tejto príležitosti sme „Upiho“, ako je náš tréner familiárne prezývaný, vyspovedali priamo v kabíne tímu.

Čo vás viedlo k tomu, aby ste zotrvali na lavičke nášho tímu?

Dovolím si povedať, že tu mám nedokončenú misiu a že moja práca pri mužstve ešte neskončila. Naozaj som si to tu obľúbil a bavilo ma pracovať s hráčmi, ktorých sme tu mali. Postupne som ich spoznával lepšie a lepšie a bol som spokojný s ich pracovnou morálkou, s tým ako boli ochotní učiť sa novým veciam a pozmeniť svoj prístup k hre a zápasom. Myslím, že musíme dokončiť, čo sme rozpracovali. Svoju rolu zohralo aj to, že každý sa tu ku mne správal naozaj skvelo, nemám sa na čo sťažovať a tým pádom som nevidel dôvod prečo nepokračovať.

Aká je vízia toho, v čom chceme byť v novej sezóne lepší? 

Čo sa týka zostavy, každý tréner chce mať v tíme čo najviac ofenzívnej sily. To bola jedna z vecí, o ktorých sme sa bavili a zároveň, aby sme mali dostatočnú šírku kádra. Samozrejme, potrebujete mať hráčov na oslabenia, presilovky a mať jasne stanovené, čo je koho úloha. Verím, že tu máme naozaj kvalitnú a silnú kostru, ktorú chceme udržať pokope a drobnými zmenami tento základ ešte vylepšiť a doplniť vhodnými hráčmi. Sú to všetko malé kúsky skladačky, ktorými sa snažíte zlepšiť káder a zároveň udržať vysokú mieru dobrej chémie a atmosféry medzi hráčmi, ktorá tu vládla. Tých aspektov, ktoré je potrebné zvážiť, je veľa. Nie je to ako prísť do obchodu a vybrať si čo chcete, nikdy totiž nevieme, či jednotlivé kúsky tej skladačky do seba zapadnú. Preto je potrebné povenovať sa tomu už v zárodku a uistiť sa, že budeme mať správne charaktery a správnych hráčov na správne pozície. Takže toto sú veci, ktorým sa posledné týždne venujeme a môžem povedať, že všetko nasvedčuje a smeruje k tomu, že ideme správnym smerom.

Je už stanovené kedy sa hráči opäť zídu, aby začali prípravu na novú sezónu?

Rád by som sa zišiel so slovenskými hráčmi minimálne raz, a to ešte predtým, než odídem na čas domov. Priebežne tu však stretávam hráčov a prehodíme spolu niekoľko viet a spolu si potom prechádzame pár drobností. Chlapcom začne letná príprava, no ja pôjdem na krátko do Fínska, kde si trochu dobijem baterky a vrátim sa koncom júla, kedy vykorčuľujeme na ľad a začneme prípravu na novú sezónu.

Ako budete tráviť čas doma?

Takto isto ako aj teraz (Upiho sme zastihli počas posilňovania). Samozrejme, určite budem chcieť vidieť rodičov, bratov, neter, synovca a priateľov a všetkých ostatných. Takže na jednej strane budem tráviť čas s rodinou, no zároveň sa veľmi rád budem udržovať v dobrej kondícii. Je to o rovnováhe, pretože trénovanie je svojím spôsobom aj o psychike a rád by som to vyvážil nejakou fyzickou aktivitou. Takže toto je spôsob, ktorým udržujem svoje telo aj myseľ v rovnováhe.

Na záver si Upi pripravil menší pozdrav pre banskobystrických priaznivcov: