Ligový ročník 2022/2023 klope na dvere a po utorkovom tréningu nastal vhodný čas na rozhovor s hlavným trénerom Anttim Karhulom. S kormidelníkom, ktorý prišiel pod Urpín počas vlaňajška, bola reč o úspešnej príprave a vyhliadkach pred štartom novej sezóny. Zároveň sme však rozanalyzovali kvalitu kádra a zisťovali, v čom tkvie hlavná sila nášho tímu.

Prípravu môžeme hodnotiť ako úspešnú, no čomu vďačiť za také priaznivé výsledky?

Tvrdá práca a odhodlanie hráčov. Chlapci sa riadili tým, čo od nich vyžadujeme a myslím, že všetko do seba začalo pomerne rýchlo zapadať, a to aj vďaka skvelej atmosfére, ktorá tu vládne. Už cez leto sme plánovali, aby sme tu mali k dispozícii skupinu hráčov, ktorá medzi sebou vytvorí dobrú atmosféru a ktorá bude makať. Boli zápasy, v ktorých sme možno neboli až tak dobrí, no celý čas sme držali pokope a aj vďaka tomu sme boli schopní vyhrať väčšinu zápasov. Nedá sa tak povedať, že by bol iba jeden dôvod, pre ktorý by sa nám darilo.

Ako ste spokojný s momentálnym kádrom? Chýba vám možno typologicky nejaký hráč?

Ak by ste sa opýtali ktoréhokoľvek trénera, asi nikdy by nebol úplne spokojný. Každý by chcel ešte viac lepších hráčov, tak to jednoducho je. Ale ako som povedal, máme tu výbornú skupinu hráčov, a to aj napriek tomu, že nám možno chýba trochu väčšia hĺbka. Určite však máme dostatok palebnej sily, máme hráčov, ktorí skvelo bránia a bojujú a máme aj kvalitných korčuliarov. To je určite jedna z našich devíz, na ktorých chceme stavať. Samozrejme, v prípade zranení sa môžu robiť dodatočné zmeny, no rozhodne sa nemám na čo sťažovať.

Už ste spomenuli výbornú atmosféru v tíme… Ako veľmi si užívate prácu s týmito hráčmi?

Môžem povedať, že už počas minulej sezóny som si pochvaľoval prácu s hráčmi, ktorých sme mali. Mám rád Slovákov. Každý jeden, s ktorým som prišiel do kontaktu, bol ku mne veľmi milý. Všetko sú to tvrdo pracujúci hráči a nemôžem na nich povedať nič zlé. Rovnako tak sa dobre začleňujú do tímu aj zahraniční hráči. Samozrejme, chce to ešte o čosi viac času, aby som sa so všetkými spoznal lepšie a rovnako ani noví hráči sa možno ešte nepoznajú medzi sebou tak dobre ako by chceli, no je to otázka času. Výhodou je, že sme udržali pokope kostru tímu z vlaňajška a to nám uľahčilo prácu.

Už počas minulej sezóny sa vám podarilo vylepšiť určité aspekty našej hry. Na čom ste pracovali v predsezónnom období najviac?

Keď som prišiel počas uplynulej sezóny, náš hlavný cieľ bolo zlepšiť prácu v ofenzíve. Počas sezóny nie je toľko času meniť veci od základu, takže počas prípravy sme sa zameriavali rovnako tak na útok, ako na obranu. Pracovali sme na mentalite pri bránení, chceme byť o čosi aktívnejší. Určite však chceme produkovať ofenzívny hokej, rovnako ako v minulej sezóne po mojom príchode.

V čom tkvie naša najväčšia sila?

Myslím, že to môže byť naša rýchlosť. Chceme byť aktívni, agresívni a nebáť sa urobiť chybu. Chyby patria k hokeju a jednotlivec by sa nemal báť, že urobí chybu, pretože má na ľade ďalších štyroch spoluhráčov a brankára. Túto mentalitu sa snažíme vštepiť do hráčov.

Spomínali ste, že možno nám chýba trochu širší káder, no napriek tomu sa v príprave dokázalo presadiť až 15 rôznych hráčov. Z tohto hľadiska musíte byť zrejme spokojný…

Samozrejme. Je to jedna z ciest, ktorú chceme raziť. Chceme, aby sa presadzovali všetky štyri formácie. Vďaka tomuto môžu všetci dostať adekvátny priestor na ľade. Samozrejme, máme hráčov určených na presilovky a oslabenia, takže čas na ľade bude závisieť aj od toho, no radi by sme rozložili sily na všetky formácie. Vďaka tomu si môžeme udržať našu rýchlosť, hráči prídu na ľad čerství. Ako tréner oceňujem, že nie sme odkázaní na jeden útok.

Ako vidíte naše šance v novej sezóne? Mali ste dostatok času pozrieť sa na konkurenciu a ako vyskladali svoje tímy?

Kádre niektorých ostatných tímov som mal možnosť vidieť len letmo, no sledoval som ako sa im darilo v príprave. Počas turnaja v Poprade som mal možnosť vidieť domáci tím, ale aj to len krátko. Je preto ťažko povedať, kto sa bude pohybovať na akých priečkach. Som si však istý, že popredné tímy súťaže budú mať opäť svoju kvalitu. Novým Zámkom sa v príprave darilo, čo by mohlo priniesť trochu osvieženie. Nech to nie je vždy o tých istých tímoch. Našou prioritou však je, aby sme sa pohybovali čo najvyššie práve my.

Hneď v úvode sezóny nás čaká niekoľko domácich stretnutí. Do akej miery to predstavuje pre nás výhodu?

Verím, že to bude výhoda, malo by to tak byť. Chceme samozrejme začať dobre. Niekedy však treba krotiť niektoré očakávania a emócie. Niekedy potrebujete, aby sa hráči príliš neobávali toho, čo bude. Nech sa sústredia na hokej ako taký. Uvidíme ako to v piatok dopadne, no nesmieme sa nechať uniesť. Samozrejme, že nadšenie tam musí byť, ale v zdravej miere, aby nás to nepohltilo.

Ako dôležité je mať v tíme brankára akým je Robin Rahm?

Je to nesmierne dôležité. Ide o skúseného brankára, ktorý vyhral túto ligu a pozná to tu. Je skutočným profíkom, no musím povedať, že v príprave sme mohli vidieť kvality obidvoch našich brankárov. V tomto momente sa môžeme rozhodnúť pre ktoréhokoľvek z nich a vieme, že im môžeme vložiť do rúk dôveru. Robin posúva výkony Bela (Filipa Belányiho) a Belo posúva výkony Robina, čo je pre nás dobrým znakom.

Ako sa zhostil Michal Kabáč úlohy kapitána a ako ste s ním spokojný?

Som s ním absolútne spokojný. Je to skvelý chlapík. Záleží mu na veciach a to je podstatné. Záleží mu na tomto klube, záleží mu na druhých. Ide mu to dobre, stále sa však snaží adaptovať na novú úlohu. Má však podporu aj ďalších hráčov, vďaka čomu neleží všetko na jeho pleciach. Ako som už povedal, je to skvelý človek a zaslúži si túto dôveru.

Kto z mladých hráčov zaujal počas prípravy najviac?

Za seba môžem povedať, že Michal Frídel. Môže to byť aj tým, že sme nemali pri ňom konkrétne očakávania. Začal však trénovať s tímom a ukázal sa v dobrom svetle už od prvého dňa. Je skvelé vidieť, že mladí hráči sa posúvajú vpred a že na seba pracujú. Samozrejme, musíme byť s nimi trpezliví. Predsa len, príprava je príprava a uvidíme ako sa mu bude dariť v lige. Ak bude mať dostatok kvality a sily, tak bude hrávať. Ak však usúdime, že bude pre neho lepšie ísť do Brezna, tak pôjde tam. Treba to brať deň po dni a pozorovať ako sa im darí. Konzistencia je kľúčom k úspechu a niečo, na čo prihliadame.


text: M. Džurdženík, foto: D. Körtvélyesiová, Š. Ďuriančík