16.9.2020

Kanadská dvojica Hunter Drew a Hayden Verbeek odlieta v stredu z Toronta do Európy, kde sa o niekoľko dní pripoja k HC ´05 Banská Bystrica. Nebude to ale hneď, nakoľko aj ich čaká päťdňová karanténa, následne podstúpia test na koronavírus. Obaja sa už nevedia dočkať, o čom rozprávali v interview.

Obranca Drew a útočník Verbeek majú podpísané zmluvy v kluboch NHL – Anaheim Ducks, resp. Montreal Canadiens. Obaja zatiaľ pôsobili v AHL i ECHL, na debut v profilige čakajú, no práve pôsobenie v tíme „Baranov“ by im mohlo pomôcť: „Do troch rokov chcem hrať za Anaheim v NHL. Myslím si, že pôsobenie v Banskej Bystrici mi pomôže v rozvoji,“ uvedomuje si Drew: „Chcel by som v tejto sezóne ukázať ako veľmi som od podpisu zmluvy pred dvomi rokmi napredoval a že som schopný presadiť sa až do NHL,“ nadviazal Verbeek.

„Rozhodol som sa prísť na hosťovanie, pretože môžem hrať na vysokej úrovni ešte predtým ako sa rozbehne sezóna v zámorí. Bol som nadšený touto možnosťou. Leto bolo veľmi dlhé, takže sa nesmierne teším na zápasy. Sám seba by som opísal ako rýchleho a technického útočníka, ktorý bojuje o každý puk,“ doplnil 22-ročný útočník. Podobne to vidí aj Drew: „Chcel som hrať za Banskú Bystricu kvôli jej silnej tradícii vyhrávať zápasy. Keď som sa o tejto možnosti dopočul, tak som bol veľmi nadšený, že môžem ukázať svoje schopnosti v Európe a pomôcť tímu priblížiť sa k titulu,“ nechal sa počuť 21-ročný zadák.

Ten je fyzicky veľmi dobre stavaný: „Som obojsmerným obrancom, ktorý má dobrú rozohrávku a slušne korčuľuje,“ myslí si rodák z Kingstonu. Informácie o Tipos Extralige aj samotnej Banskej Bystrici si už zisťoval: „O samotnej lige veľa neviem, ale poznám niekoľko hokejistov, ktorí v nej hrali alebo hrajú, takže mi hovorili o tom, že súťaž je veľmi náročná. Google mi našiel nejaké informácie. Čítal som o histórii a silnej hokejovej tradícii v Banskej Bystrici,“ poodhalil.

Rovnako nadšený z možnosti hrať za „Baranov“ je i Hayden Verbeek: „V Európe som nikdy nebol, takže som si hneď hľadal veci na internete. Videl som fotky, som však zvedavý hlavne na to ako to v Banskej Bystrici celé vyzerá naživo. Páči sa mi, že v okolí sa dá chodiť na turistiku,“ uviedol. Ešte doplníme, že Hayden a Hunter sú veľmi dobrí kamaráti už mnoho rokov a väčšinou spolu absolvujú letnú prípravu.

Hunter Drew

Kanadský bek bol v roku 2018 draftovaný kalifornským klubom v šiestom kole z celkovo 178. miesta. Počas marca podpísal s „Káčermi“ trojročný nováčikovský kontrakt za necelých 800 tisíc dolárov. V minulom ročníku odohral za San Diego Gulls v AHL 29 zápasov, získal sedem bodov za dva góly a päť asistencií. Ďalších päť duelov pridal v Tulse Oilers hrajúcej ECHL, zaknihoval štyri body za asistencie. Predtým bol tri roky súčasťou Charlottetownu Islanders v QMJHL. Drew je robustným obrancom, ktorý sa neštíti fyzickej hry do tela. V sezóne 2017/18 sa stal najtrestanejším hráčom juniorskej QMJHL. Celkovo nazbieral v tejto lige za tri roky 369 trestných minút, ale výborne číslo má v štatistike +/- a síce +31.

Hayden Verbeek

22-ročný hokejista vie nastupovať na pozícii centra aj krídla. Nikdy nebol draftovaný, avšak „Habs“ s ním podpísali trojročný nováčikovský kontrakt v marci 2018. Zmluva na 750 tisíc dolárov mu teda platí do konca ročníka 2020/21. Sezónu 2019/20 odohral hlavne za Adirondack Thunder v ECHL. Počas 21 duelov získal 19 bodov (5+14), šesťkrát nastúpil v drese Lavalu Rocket (AHL), kde strávil ročník 2018/19. V tom obliekol aj dres Maine Mariners (ECHL). Štyri roky hrával za Soo Greyhounds v OHL, počas najlepšej sezóny získal 68 bodov.

Matej Kubove