Téma banskobystrického hokeja v poslednej dobe púta väčší záujem verejnosti. Ako je to so situáciou v hokeji nielen v súčasnosti, aké ambície má klub a ako sa môže vyvíjať záver aktuálnej sezóny sa pýtame prezidenta extraligového klubu HC’05 Banská Bystrica, Tomáša Boľoša.

Správy o znížení podpory na prevádzku zimného štadióna zo strany mesta Banská Bystrica sú ešte stále čerstvé. Ako ste vnímali vzniknutú situáciu?

Snažili sme sa ostať vo vecnej rovine a prijať túto skutočnosť ako fakt. Dôvodom zo strany mesta rozumieme. Nemôžem však povedať, že by sme boli v takej silnej pozícii, aby sa nám to prijímalo ľahko. Tento fakt nás totiž zasiahol uprostred sezóny, v ktorej sme mali tie najvyššie ambície. Konečne sme prelomili počiatočné neúspechy a smerujeme do play-off. Namiesto toho, aby sme sa naplno sústredili na doplnenie kádra o rozdielových hráčov, sme museli začať smerovať svoju energiu aj na doplnenie rozpočtu na pokrytie takto navýšených nákladov.

Na verejnosti zaznelo, že nedokážete povedať, aký dopad bude mať oklieštenie podpory zo strany mesta na vaše najbližšie kroky. Viete už dnes spovedať viac?

Nastala nám ťažká situácia, v ktorej sme sa museli rozhodnúť ako ďalej. Balansovali sme na tenkom ľade, keďže ísť do play-off so špičkovým tímom a nenaplneným rozpočtom je hazard, ktorý si nemôžeme dovoliť. Náš klub má jedno z najlepších športových zázemí na Slovensku. Zodpovedne si plníme aj záväzky voči hráčom a celému tímu, máme dobrú reputáciu a aj preto sa nám darí priťahovať kvalitných ľudí. Je našou najvyššou prioritou ostať zodpovední, nielen voči fanúšikom, ktorým chceme prinášať atraktívnu hru, ale aj voči hráčom a tým vytvárať poctivé zázemie, aby tak dokázali tie očakávané herné výsledky aj prinášať.

Pred akým konkrétnym rozhodnutím ste teda stáli?

Pre mňa osobne za celé moje pôsobenie v hokeji doteraz najťažším. Úprimne sme zvažovali či nebude zodpovednejšie sezónu jednoducho dohrať. Dohrať v zložení, ktoré by dokázalo v lige pôsobiť, no nedokázalo by naplniť ani naše ambície, ani očakávania našich priaznivcov. Takéto riešenie by však bolo určite jednoduchšie a menej nákladné. Zároveň sme  však vedeli, že máme konečne správne vyskladaný tím s dostatočnou šírkou, ktorá nám dáva veľké šance v play-off. Táto možnosť ale so sebou nesie veľké zaťaženie po finančnej stránke a je to práve táto stránka, ktorá v ostatných dňoch v súvislosti s hokejom rezonuje verejným priestorom.

Posledné dni ste však oznamili nové posily do tímu. Znamená to teda, že ste sa rozhodli ísť ďalej a naplno?

Áno, kedže máme víťaznú mentalitu, padlo rozhodnutie, chceme ísť ďalej a ešte silnejší. Hokej je hra, v ktorej sa spája dynamika s adrenalínom, podnecujúcim k tým najvyšším výkonom. Posledné tri sezóny nám ale toho adrenalínu priniesli až až. Po dvoch ťažkých covidových sezónach sme kvôli rekonštrukcii štadióna nemohli hrať doma, čo nám spôsobilo nielen herný ale aj finančný hendikep. Keď sme sa konečne v tejto sezóne plánovali nadýchnuť a sústrediť sa naplno na kvalitu hry, nastala nám táto mimoriadna situácia. Sme však zároveň v sezóne, v ktorej cítime obzvlášť veľkú zodpovednosť voči našim fanúšikom, našim partnerom ako aj celej verejnosti pretože oslavujeme storočnicu bankobystrického hokeja. Celkovo sa téme hokeja a športu v meste Banská Bystrica dostáva v posledných dňoch veľkej pozornosti, pričom intenzívne vnímame ako veľmi našu hru verejnosť oceňuje. Cítime, že Banskobystričania sú na náš klub hrdí, stoja pri nás a vyjadrili nám maximálnu podporu, a to aj po oznámení nepopulárnych opatrení, ktoré sme boli nútení prijať. Dokonca nám chcú sami pomôcť či prispieť k udržaniu kvalitnej hry, čo si nesmierne vážime a zároveň cítime, že sa do nás vkladá obrovská miera dôvery a my musíme urobiť všetko preto, aby sme si ju aj naďalej udržali.

Oznámili ste už zmenu vstupného, je to jediné opatrenie, ku ktorému v súvislosti s výpadkom príjmov dochádza?

Treba povedať, že zvýšenie vstupného prišlo na stôl ako jeden z posledných bodov. Naše úplne prvé kroky viedli k našim partnerom. Máme vzťahy založené na transparentnej komunikácii, ktorá nám umožňuje rozvíjať aj vzájomnú dôveru. Oslovili sme ich a úprimne im celú situáciu vysvetlili. Stretli sme sa s vyjadrením veľkej podpory a u mnohých aj s prísľubom jej navýšenia vo finančnom meradle. Ekonomická situácia v globále sa však nedotýka len samospráv, dotkla sa všetkých segmentov a preto nemôžeme očakávať, že výpadok pokryjeme len s podpory partnerov. Aj v rámci organizácie klubu sme museli pristúpiť k optimalizácií nákladov a hľadáme všetky dostupné spôsoby ako ušetriť. No musíme hľadať cestu aj v navýšení cien pre organizáciu a obsluhu zápasov, vrátane cien vstupného. Navýšenie je dve eurá na jednu osobu, no keď nás fanúšikovia podržia a na zápas príde plný štadión, už hovoríme o významnej podpore.Zároveň vytvárame priestor pre iné prejavy priazne, také, ktoré zaujmú aj širokú verejnosť.

Môžete prezradiť viac?

V týchto dňoch prebehla online dražba historických dresov hráčov. V dnešnom zápase proti Prešovu chystáme predaj pukov, ktoré budú na mieste podpisovať hráči. Fanúšikovia tu môžu prispieť minimálnou čiastou 5 EUR a odniesť si pekný suvenír aj príjemný zážitok zo stretnutia s hokejistami. Určite zapojíme všetkých, ktorí nám fandia, a možno nemajú príležitosť prísť osobne na zápas, no chcú nás podporiť, do atraktívnych aktivít, o ktorých budeme informovať a prevažne sa budú realizovať cez náš online fanshop. Neprestávame pritom ani v hľadaní podpory u našich súčasných, ako aj nových partnerov. Aktuálnou hrou sme aj z hľadiska viditeľnosti zaujímavým priestorom pre spoločnosti, ktoré sa chcú na verejnosti odprezentovať, alebo majú podporu športu vo svojich firemných hodnotách.

V každom prípade sa chcem už teraz poďakovať za množstvo vyjadrenej podpory a priazne, naozaj z každej strany. Veríme, že fanúšikom, partnerom, mestu Banská Bystrica a jeho obyvateľom, ešte budeme dlhodobo prinášať kvalitný hokej a jeden dôvod navyše, prečo byť hrdí na to, že sme z Banskej Bystrice – mesta, v ktorom má hokej dlhodobú tradíciu a v ktorom spoločne vytvárame silnú hokejovú kultúru.