Carter Turbull bol spoločne s brankárom Tervom jednou z prvých letných akvizícii, ktorým patrí prívlastok legionára, teda zahraničného hráča. Vzrastom nižší, no technicky i korčuliarsky veľmi zdatný útočník k nám prišiel po krátkej anabáze v susednom Zvolene. Tam aj vplyvom zranenia nedokázal naplniť veľké očakávania, no v rozhovore pre náš web prezradil, že pokiaľ mu bude slúžiť zdravie, nebojí sa nových výziev. A jednou z takých výziev má byť aj pokorenie dvadsaťgólovej hranice.

Kanadský rodák oslávi týždeň pred štartom nového ligového ročníka svoje dvadsiatepiate narodeniny. V jeho prípade pôjde o prvú plnohodnotnú sezónu strávenú na Slovensku. K nášmu úhlavnému rivalovi zo Zvolena prišiel totiž vo februári tohto roka, čo bola v tom čase pokročila fáza základnej časti. Naskočil do rozbehnutého vlaku, no prakticky okamžite ho pribrzdilo zranenie. Následne už nedokázal naplniť očakávania vedenia „rytierov“ a ani tamojších priaznivcov a jeho pôsobenie pod Pustým hradom malo tak trochu trpkú príchuť. „Mal som zranené koleno a bol som mimo hry zhruba dva mesiace. Stihol som tak odohrať asi päť zápasov základnej časti a aj keď som ich chcel odohrať viac, takéto veci sa v hokeji jednoducho stávajú. Zrejme podobné očakávania, ako boli tam, budú odo mňa aj v tejto sezóne. Určite to bude pre mňa výzvou, no som na to pripravený. Musím si niekde zaklopať, no chcem veriť tomu, že sa mi vyhnú zranenia,“ prezradil Carter po jednom z tréningov, počas ktorého dostali on, aj jeho spoluhráči, poriadne zabrať.

Ako sám priznal, prechod na starý kontinent zvážil najmä pre naplnenie svojich osobných snov, ale aj z dôvodu, že vidí na širšom európskom klzisku lepšie uplatnenie pre svoj štýl hry. „Úprimne, vždy som chcel precestovať Európu a videl som v tomto skvelú príležitosť. Zároveň mám pocit, že tunajší štýl hokeja mi pasuje o čosi viac, než v Severnej Amerike. Dá sa teda povedať, že som čakal na vhodnú ponuku a keď prišla, neváhal som,“ poznamenal na margo svojho prechodu na slovenské klziská.

Pri podpise zmluvy s naším klubom uviedol, že jedným z dôvodov príchodu pod Urpín bol aj priateľský personál klubu. „Hovoril som s trénerom Sheddenom a s pánom Pisárom a obaja mi povedali niekoľko skvelých vecí, čím mi výrazne uľahčili rozhodovanie. Bolo skvelé sa s nimi pozhovárať už v predstihu. Vedel som, že mesto je krásne, nakoľko som tu bol počas pôsobenia vo Zvolene, čo tiež zavážilo,“ ozrejmil svoje myšlienkové pochody šikovný pravák.

Kanadskí hokejisti sú známi svojou zanietenosťou a schopnosťou podriadiť hokejovému životu prakticky všetko. Ruka v ruke s tým ide patričná dávka sebavedomia, ktorá by mala patriť k výbave hokejistu. To sa potvrdilo pri téme, ktorú načrtol pri podpise zmluvy s Turnbullom náš kormidelník Doug Shedden. Ten prezentoval myšlienku, že práve Turnbull môže byť jedným z hráčov, ktorí by mohli nahradiť Brandena Troocka. S týmto tvrdením sme konfrontovali aj samotného Cartera, ktorý na otázku, či je schopný nastrieľať dvadsať gólov bez váhania odvetil: „Určite áno,“ povedal veľmi odhodlane, pričom sa tak trochu lišiacky pousmial a pri otázke o jeho silných stránkach prezradil: „Povedal by som, že korčuľovanie a strela. Mojou devízou je rýchlosť a zakončovanie, zrejme sa teda môžem definovať ako zakončovateľ.“

Dôležitou súčasťou prípadného úspechu je aj dobrá partia, ktorú však útočník so skúsenosťami z NCAA či ECHL pod Urpínom našiel. „Chlapci boli doposiaľ skvelí a neviem sa už dočkať, ako sa nám bude dariť v základnej časti. Momentálne sme vo fáze, kedy sa snažíme o nejaké pokroky, takže sám som zvedavý, že kam sa posunieme v najbližších týždňoch a uvidíme čo z toho si prenesieme do sezóny,“ zamýšľal sa rodák z Britskej Kolumbie.

Pre zahraničných hráčov je vždy obrovskou výhodou, keď nájdu v kabíne osobnosti rovnakej národnosti. Aj to ich predurčuje k vytvoreniu silných väzieb a priateľstiev. Inak tomu nie je ani v prípade tohtoročnej skupiny tzv. „importov“, respektíve legionárov. „Sú to všetko vynikajúci ľudia, trávime spoločne dosť veľa času, boli sme napríklad na Liptovskej Mare. Celkovo mám rád prírodu,“ prezradil Carter, ktorý na objavovanie znamenitosti krás okolia Banskej Bystrice často využíva aj dron. „Okrem toho si rád zaplávam v rôznych jazerách, riekach, nepohrdnem ani turistikou či kempovaním a čímkoľvek v otvorenom priestranstve, napríklad aj horskou cyklistikou,“ povedal na záver rozhovoru.


text: M. Džurdženík, foto: J. Kobzáň, D. Körtvélyesiová, I. Golembiovský