Druhý titul v histórii HC ´05 Banská Bystrica sa zrodil po asi najdramatickejšom priebehu z troch majstrovských sezón.

Ako jedinému mu nepredchádzala výhra v základnej časti. Rozhodovalo sa až do samého záveru, ale nakoniec sme obsadili v tabuľke štvrté miesto za Nitrou, Zvolenom a Trenčínom. Vo štvrťfinále teda „Barani“ narazili na Košice. Domáci dvojzápas sme zvládli, následne ale prehrali jeden duel na východe republiky, no ten štvrtý znova vyhrali a šancu ukončiť sériu doma zverenci trénera Vladimíra Országha okamžite využili.

V semifinále to bola „hladká“ jazda cez Nitru, ktorej sme nedovolili uhrať ani jeden duel. HC ´05 vyhralo postupne 2:1, 4:2 vonku a doma 6:3 a 5:2. Fantasticky začalo aj finále. Pod hradom Matúša Čáka sme sa proti Dukle Trenčín tešili z dvoch výhier 4:3 po predĺžení, respektíve samostatných nájazdoch. Dokonca sme vyhrali aj tretí zápas pred vlastnými fanúšikmi vysoko 6:1 a všetko smerovalo k tomu, že by sme mohli druhý titul znova oslavovať doma. Prišli však veľmi dobre známe okolnosti a síce tri prehry po sebe. Tá najvyššia 0:6 v piatom stretnutí série v Trenčíne, čo poznačilo aj ďalší domáci duel. Prehra 2:3 znamenala vyrovnanie série na 3:3 a vzápätí prišli aj negatívne momenty od „fanúšikov“, ktorí sa rozhodli ísť hráčom „dohovoriť“.

Napriek tomu, že okolnosti neboli ideálne, tak mužstvo ukázalo obrovský charakter a silu, keď v rozhodujúcom siedmom zápase vyhralo 5:1. Dvomi gólmi a tromi asistenciami sa blysol Éric Faille, pri všetkom bola celá jeho formácia s Pavlom Skalickým a Guillameom Asselinom. Majstrovský pohár kapitán Tomáš Surový zdvihol na ľade Dukly aj pred skupinou našich verných priaznivcov: „Obhájiť titul je vždy ťažšie ako ho získať. Klobúk dole pred Trenčínom. Ťahal to kapitán Branko Radivojevič, vyrovnali stav série z 0:3 a sme radi, že sa nám podarilo uspieť v tomto siedmom zápase. Nebolo to jednoduché, ale máme v kádri veľa lídrov. Všetci sú lídri a napokon sme triumf pretlačili na našu stranu. Sme vďační všetkým, ktorí pri nás stáli, aj keď sa nám nedarilo. Titul patrí im,“ hovoril šťastný kapitán.

Fantastické play-off zažil český brankár Jan Lukáš. Z pozície jednotky vytlačil Teemuho Lassilu a žiaril, bol našou obrovskou oporou: „Pocity sú len veľmi ťažko opísateľné. Je to zadosťučinenie za celú sezónu pre všetkých, ako sme pracovali a kráčali sme za titulom. Je to taká čerešnička na záver. Veľmi dôležité bolo, že sme veľmi skoro odpovedali na prvý gól domácich. Potom prišiel ďalší a to bol základný stavebný kameň dnešného víťazstva. Celá séria bola náročná a ťažko povedať, kde sa to lámalo. Dúfam, že teraz budú poriadne a dlhé oslavy,“ hovoril vtedy Lukáš.

Ďalším z hrdinov bol už spomínaný Éric Faille: „Nemám slov na pocity, ktoré práve prežívam. Pred sezónou človek rozmýšľa o tom, ako by rád získal titul. Ide však o dlhý proces, ktorým musí mužstvo prejsť, aby sa mu to podarilo. V prvej a druhej sérii play-off sme prešli hladko, ale vo finále to bol tuhý boj. Pred záverečnou sériou sme neboli favoriti. Viedli sme 3:0 na zápasy a súper vyrovnal na 3:3, nemali sme už čo stratiť,“ uvedomoval si. Nadviazal na neho spoluhráč z formácie Pavol Skalický: „Je to veľkolepé. Každý titul je jedinečný a jeho zisk je potrebné si užiť plnými dúškami. Nazbieral som v play-off pár bodov, ale nechcem hodnotiť svoje výkony, na to sú tu tréneri. Pred dnešným duelom sme sa necítili najlepšie, veď sme Trenčínu pustili tri zápasy za sebou, otriaslo to nami. Favorit v tejto sérii nebol, stretli sa dva tímy, ktoré ťahali ligu. Rozhodol až siedmy finálový zápas a v ňom bol dobrý hokej. V poslednom súboji bol dôležitý gól na 1:1, dali sme ho hneď po góle Dukly.“

Tréner Vladimír Országh získal druhý titul po sebe, ale chválil aj súpera: „Išli sme od začiatku postupnými krokmi. V niektorých fázach sme hľadali svoju identitu. Celé play-off sme však šľapali na jednotku, vo finále prišla minikríza, akú zažije každé mužstvo. Sme šťastní, že sme to napokon zvládli. Veľmi si vážim Trenčín. Tréneri Oremus s ‚Parďákom‘ či chalani Radivojevič, Starosta, Ölvecký a ďalší sa vrátili do Trenčína s nimi sa vrátila silná Dukla. To, čo dokázali, je neuveriteľné. Takýto Trenčín liga a fanúšikovia potrebujú. Bola to fantastická finálová séria, obe mužstvá si zaslúžili pohár. Je to hlavne o hlavách, bolo to vidno na súperovi. Bol v laufe, ale posledný krok je vždy najťažší. Chalani ukázali charakter. Zomkli sa a hoci nám chýbali nejakí zranení hráči, ukázali sme vnútornú silu, o ktorej niektorí možno pochybovali, ale je to tam a vždy to tam bolo. Ďakujem ľuďom, ktorí nás prišli povzbudiť, to sú fanúšikovia, ktorých si vážime najviac. Bola radosť hrať pred nimi,“ doplnil Országh.

Výsledky finálovej série

1.zápas: HK Dukla Trenčín – HC ´05 Banská Bystrica 3:4pp

2.zápas: HK Dukla Trenčín – HC ´05 Banská Bystrica 3:4sn

3.zápas: HC ´05 Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 6:1

4.zápas: HC ´05 Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 2:4

5.zápas: HK Dukla Trenčín – HC ´05 Banská Bystrica 6:0

6.zápas: HC ´05 Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 2:3

7.zápas: HK Dukla Trenčín – HC ´05 Banská Bystrica 1:5