Súčasťou zadných radov nášho tímu bude v novej sezóne slovenský obranca Patrik Luža. Dvadsaťsedemročný zadák k nám prichádza po pôsobení v Michalovciach.

Obranca so skúsenosťami z nadnárodnej KHL už v minulosti obliekal banskobystrický dres, a tak neprichádza do úplne neznámeho prostredia. Udialo sa tak hneď dvakrát, v oboch prípadoch počas jeho pôsobenia v bratislavskom Slovane. Prvýkrát sa Patrik Luža ocitol v Banskej Bystrici v sezóne 2014/15, kedy nastúpil v našom drese v rámci striedavých štartov. Podobný scenár sa naskytol počas sezóny 2016/2017, kedy k nám prišiel na mesačnú výpomoc.

Účastník svetových šampionátov do 18 a do 20 rokov obliekal dresy viacerých európskych tímov, zahral si za český Havířov, taliansky Ritten/Renon a poľský tím Unia Oswiecim. Na Slovensku pôsobil okrem bratislavského celku krátko aj v Skalici, Žiline, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši a v spomínaných Michalovciach, kam zamieril počas uplynulej sezóny v rámci výmeny.

Aj niekdajšia spojitosť s Banskou Bystricou zohrala podľa slov Patrika Lužu rolu pri zvažovaní jeho ďalšieho smerovania. Čo všetko ho napokon viedlo k podpisu zmluvy s naším klubom? „Tak za prvé sú to skúsenosti s bystrickou organizáciou, ktorá je na slovenské pomery na špičkovej úrovni, čo v posledných rokoch aj dokázali výsledkami. Ďalej je to určite aj cieľ mužstva, ktorým je hrať atraktívny a moderný hokej a určite nemôžem zabudnúť ani na fanúšikov, ktorí vždy patrili k najlepším,“ prezradil rodák z hlavného mesta Slovenska, ktorý sa následne dostal aj k očakávaniam od blížiacej sa sezóny: „Verím, že ako kolektív prilákame čo najviac ľudí na zimák a budeme hrať hokej, ktorý bude prinášať víťazstvá a ktorý bude fanúšikov baviť. Osobný cieľ by som si veľmi nedával, stačiť mi bude pocit dobre odvedenej práce po každom zápase a vedomie, že som dal do toho všetko.“

Vzhľadom na nedostatok pravákov v defenzíve je tak Patrik určite vítanou posilou, čo potvrdil aj športový manažér tímu, Michal Hudec. „Hľadali sme praváka, slovenského obrancu a verím, že Paťo bude spĺňať kritéria, ktoré od neho chceme. Posledné roky neboli možno úplne ideálne, ale stále je v dobrom veku a prostredie v Banskej Bystrici pozná. Určite to bude pre neho taký malý reštart a verím, že tých sezón odohrá v Bystrici viac. Má veľmi dobré hokejové myslenie, čo bol jeden z dôvodov, pre ktoré sme sa pre neho rozhodli. S ľavákom Ivanom Ďatelinkom alebo teoreticky iným obrancom to môže byť dobrá kombinácia.“