Prvú októbrovú nedeľu mali poznačenú v kalendári viacerí z nás, čo v praxi znamenalo, že na programe je prvé tohtosezónne pohronské derby. V rámci 6. kola k nám pricestovali hráči HKM Zvolen, ktorí neboli ďaleko od víťazstva…

Úvodné minúty patrili našim hráčom, ktorí určovali tempo zápasu a niekoľkokrát sme dokázali zatlačiť nášho súpera. Už v 3. minúte potešil priaznivcov produktívny štvrtý útok, ktorý sa postaral o otvárací gól – po snahe Jendeka sa dostal k puku Výhonský, ktorý prekonal Petríka. Veľkú šancu sme mali aj v polovici úvodnej dvadsaťminútovky, keď Gašpar vyzval na gól navrátilca do zostavy Gabora. Zvolenčania sa následne postupne dostávali do zápasu, no v prvej tretine už gól nepadol.

Na ďalší presný zásah sa čakalo do 22. minúty, no prišiel z hokejky Zvolenčanov. Marcinek pekne vysunul do úniku Šišku, ktorý bekendovým blafákom nedal Rahmovi šancu. Tento moment nás nijak nepoznačil a už v 28. minúte sme opäť viedli – kombináciu Kontosa s Troockom gólovo zakončil druhý menovaný. Hosťom sa v závere druhej tretiny podarilo vyrovnať, v presilovej hre sa gólovou strelou prezentoval obranca Hanna.

Tretie dejstvo prinieslo vedenie hostí, keď sa strelou od modrej prezentoval Sládok a aj napriek tomu, že v zápise sa ako strelec gólu objavil Stupka, útočník Zvolena puk netečoval. „Rytieri“ sa snažili ubrániť svoj jednogólový náskok, no v závere sme stupňovali náš tlak a pri hre bez brankára sa nám 13 sekúnd pred koncom podarilo vyrovnať. Svoj prvý gól v ligovom ročníku vsietil Kristoff Kontos a po jeho zásahu priam „explodoval“ zimný štadión. Jeho gól poslal duel do predĺženia, v ktorom sa po minúte a pol prezentoval vydarenou individuálnou akciou Troock – jeho prienik a presné zakončenie rozhodlo o tom, že v treťom zápase po sebe víťazíme za dva body.

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 4:3 pp (1:0, 1:2, 1:1 – 1:0)

Góly: 3. Výhonský (Jendek, Björkung), 28. Troock (Kontos, Gašpar), 60. Kontos (Kabáč, Bíreš), 62. Troock – 22. Šiška (Marcinek, Hraško), 38. Hanna (Gropp, Sideroff), 46. Sládok. Rozhodovali: Konc, Fridrich – Synek, Gegáň, vylúčení na dve min.: 3:3, presilovky: 0:1, oslabenia 0:1 Diváci: 2811

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Belányi) – Björkung, Bačik, Luža, Holenda, Frídel, Ďatelinka, Ganz – Troock, Kontos, Bíreš – Gašpar, Sukeľ, Gabor – Urbánek, Tamáši, Kabáč – Výhonský, Sojka, Jendek

Zostava HKM Zvolen: Petrík (Halama) – Hain, Messner, Mudrák, Hanna, Hraško, Sládok, Barcík – Kašlík, Huntebrinker, Zuzin – Sideroff, Langkow, Hecl – Stupka, Šiška, Gropp – Marcinek, Viedenský, Csányi

Antti Karhula, hlavný tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Bol to kvalitný zápas, mali sme výborný začiatok. V prvých asi 12 minútach sme mohli dať niekoľko gólov. Myslím, že sme hrali vskutku dobre. Aj keď súper dokázal získať prevahu, snažili sme sa dobre brániť. V obrannom pásme sme hrali solídne a v útoku sme si vedeli podržať puk a vytvoriť niekoľko šancí. Páčilo sa mi ako sme hrali. V závere sme to mali náročné, ten ich tretí gól prišiel tak trochu z ničoho nič. Krátko predtým sme mali niekoľko dobrých príležitostí. Som však spokojný, že chlapci sa nevzdali. Odvolali sme brankára, vďaka čomu sme boli schopní vyrovnať. Následne sa ukázali individuálne schopnosti Troocka a vyzeralo to, že ľudia sa skoro zbláznili od radosti, takže určite to bol skvelý zápas.“

Robin Rahm: „Bol to skvelý pocit a zábava hrať proti bývalým spoluhráčom. Dosiahli sme veľké víťazstvo, atmosféra pripomínala finálový zápas play-off. Fanúšikovia nás hnali dopredu, pozdvihli náš výkon a vďaka nim sme mali extra energiu, ktorá nám dopomohla otočiť tento zápas.“

Alex Výhonský: „Presne pre tieto momenty sa hrá hokej, sme za to radi, ide o dôležité body z domáceho zápasu, v peknom derby. Atmosféra bola vynikajúca a týmto by som chcel pochváliť fanúšikov, ktorí vytvárali úžasnú atmosféru počas celých 60 minút a užívali sme si to. V hre boli lepšie aj horšie fázy, súper nám ukázal na čom musíme popracovať. Chce to trochu pokoj na puku pri rozohrávke, ale ukázalo to aj pozitíva – že si vieme vytvoriť šance a ukázalo to aj náš charakter, keďže sme bojovali až do konca. Na súperove postavenie v tabuľke sa netreba pozerať, ideme si krôčik po krôčiku. Čo sa týka Robina Rahma, veľmi dobre zapadol, je to vynikajúci chalan. Je to neskutočný profík, ráno je tu prvý a posledný odchádza. Sme za neho radi.“