12.9.2020

Kanadský útočník Hayden Verbeek bude z Montrealu Canadiens hosťovať v HC ´05 Banská Bystrica a to do začiatku kempu tohto tímu NHL.

22-ročný hokejista vie nastupovať na pozícii centra aj krídla. Nikdy nebol draftovaný, avšak „Habs“ s ním podpísali trojročný nováčikovský kontrakt v marci 2018. Zmluva na 750 tisíc dolárov mu teda platí do konca ročníka 2020/21. Sezónu 2019/20 odohral hlavne za Adirondack Thunder v ECHL. Počas 21 duelov získal 19 bodov (5+14), šesťkrát nastúpil v drese Lavalu Rocket (AHL), kde strávil ročník 2018/19. V tom obliekol aj dres Maine Mariners (ECHL). Štyri roky hrával za Soo Greyhounds v OHL, počas najlepšej sezóny získal 68 bodov.

Hayden Verbeek je synovcom legendárneho Pata Verbeeka, ktorý v NHL odohral za New Jersey Devils, Hartford Whalers, New York Rangers, Dallas Stars a Detroit Red Wings až 1541 zápasov, získal 1125 bodov za 547 gólov a 577 asistencií. V roku 1999 vyhral s Dallasom slávny Stanley Cup, s Kanadou sa tešil na svetovom šampionáte 1994 zo zlata.

„Boli sme oslovení klubom NHL s možnosťou, že by sme spravili hosťovanie pre ich zazmluvneného hráča. Ide o mladého hokejistu, ktorý potrebuje hrať. Situácia v Severnej Amerike je nejasná, a tak sme sa dohodli, aby začal sezónu u nás. Pôsobiť tu bude do začiatky kempu v NHL. Výhodné je to pre nás aj z ekonomického hľadiska, takže sme Montrealu vyhoveli. Hayden je schopný hrať na centri, dobre tvorí hru, je dobrý korčuliar a má potenciál napredovať. Aj preto je zazmluvnený v mužstve NHL. Myslím si, že aj pre našich mladých hráčov bude dobré vidieť, že kde sa nachádza ich rovesník. Veríme, že sa opatrenia vlády zmenia tak, aby ho mohli vidieť aj slovenskí diváci,“ povedal o Verbeekovi športový manažér HC ´05 Banská Bystrica, Július Koval.

Matej Kubove