Do nášho tímu sa vracia skúsený útočník Brian Ihnačák, ktorý sa s vedením HC ´05 Banská Bystrica dohodol na kontrakte do konca sezóny 2020/21.

Počas prebiehajúceho ročníka bol 35-ročný hokejista súčasťou druholigového talianskeho tímu Meran/Merano, lenže nastúpil iba raz (0+2) a odišiel na základe dohody s vedením klubu, pre ktorý je v súčasnosti prioritou stabilizovanie rozpočtu a znižovanie nákladov v náročnom ročníku ovplyvnenom koronavírusom. Spoločne s ním kvôli rovnakým okolnostiam skončili aj Mitch Nardi, John Carpino a takisto tréner, 58-ročný Miroslav Ihnačák, Brianov strýko. Ihnačák v predošlej sezóne odohral za „Baranov“ dvanásť zápasov a získal rovnaký počet bodov za päť gólov a sedem asistencii.

Brian je pôvodom Slovák, aj keď sa narodil v kanadskom Toronte, pretože jeho otec Peter Ihnačák, ktorý je legendou slovenského hokeja, v tom čase hrával v drese tamojších Maple Leafs NHL. Jeho syn teda dostal anglicky znejúce meno a v zámorí aj vyrastal. Po prelome tisícročí hrával juniorskú súťaž OPJHL a na ďalšie štyri roky sa presunul do slávnej NCAA, kde bol súčasťou Brownovej univerzity v meste Providence.

Na Slovensko prišiel v sezóne 2007/08 a za MHK Kežmarok v najvyššej súťaži odohral celý ročník, presnejšie 37 stretnutí (9+10). Na ročník sa vrátil do zámoria, pôsobil v ECHL, ale na sezónu 2009/10 prišiel späť na Slovensko. Bol to poriadne rozbitý ročník, pretože dvakrát nastúpil za Kežmarok, osemkrát za Zvolen a ďalšie dva duely pridal v drese Popradu. Ihnačák to ešte raz skúsil v zámorí, kde sa po roku v CHL nevrátil. Tri sezóny bol súčasťou talianskych klubov Pontebba a Valpellice, vďaka čomu dostal šancu reprezentovať „Squadru Azzuru“.

Za Taliansko si zahral prvýkrát na MS 2014, kedy v siedmich dueloch nebodoval. Reprezentoval aj o rok v B-kategórii, vtedy v piatich dueloch strelil dva góly a pridal dve asistencie. Naposledy si obliekol taliansky dres počas sezóny 2015/16 v troch prípravných stretnutiach. V sezóne 2018/19 hrával za Pardubice, v tejto ešte neodohral žiadny zápas.