Vedenie hokejového klubu HC ’05 Banská Bystrica s radosťou oznamuje priaznivcom, že od novej sezóny budú súčasťou tímu aj dvaja noví útočníci. Návrat do Banskej Bystrice hlási náš rodák a odchovanec Andrej Bíreš, ktorého doplní kanadský center Kristoff Kontos.

S výnimkou útočníka Brandena Troocka nebola doposiaľ zo strany nášho klubu oznámená žiadna iná nová posila. K osmičke doteraz zverejnených podpísaných hráčov tak pridávame dvojicu hokejistov, pre ktorých bude pôsobenie v seniorskom tíme Banskej Bystrice premiérou.

Pod Urpín sa vracia 28-ročný Banskobystričan, ktorý sa hokejovo zdokonaľoval v Nemecku a kde sa postupne prepracoval až do najvyššej nemeckej súťaže DEL. Andrej Bíreš si počas svojho pôsobenia v Nemecku zahral aj za popredné tamojšie tímy ako Nürnberg Ice Tigers a Kölner Haie. Tomu všetkému však predchádzali roky strávené v druhej alebo tretej najvyššej súťaži, odkiaľ sa postupne predieral vďaka svojej tvrdej práci vyššie a vyššie. V minulosti štartoval aj na svetovom juniorskom šampionáte, kde si v 6 vystúpeniach v najcennejšom drese pripísal na konto 6 bodov za 4 góly a 2 asistencie. V rámci bodovania šampionátu nechal za sebou hviezdne mená, ktoré dnes brázdia klziská NHL –  Filip Forsberg, Tomáš Hertl, Elias Lindholm a množstvo ďalších hráčov.

„Celú profesionálnu kariéru som bol v zahraničí a už som to tak cítil, že by som sa chcel vrátiť domov. V minulosti som bol s klubom v kontakte, čiže to nebolo také náhle a teraz som rád, že sme sa dohodli na podpise zmluvy. Chceme hlavne hrať atraktívny hokej pre fanúšikov, aby ich to bavilo a keďže je storočnica hokeja v Banskej Bystrici, budeme chcieť nadviazať na predošlé úspechy klubu. Čo sa týka mojej úlohy v tíme, absolvoval som aj osobné stretnutie s trénerom Karhulom, takže viem aká by mala byť moja pozícia,“ povedal na margo podpisu zmluvy s naším klubom Andrej Bíreš, ktorý hrával prevažne na pozícii centra, no dokáže zahrať aj na krídle.

Ďalšou z ofenzívnych posíl je Kristoff Kontos. Robustný center k nám prichádza po trojročnom pôsobení vo Švédsku, kde sa z tretej najvyššej súťaže prebojoval do tímu Kristianstads IK, ktorého dres obliekal počas vlaňajšej sezóny. Kristianstads IK je tím z druhej najvyššej súťaže a Kristoff Kontos v rámci uplynulej sezóny nazbieral v tomto tíme 48 bodov (15+33) v 52 dueloch základnej časti. Tento počin ho vyniesol na 8. miesto kanadského bodovania. Kanadský hokejista tak so sebou prináša balík ofenzívnych schopností, ktoré ho predurčujú k tomu, aby bol jedným z lídrov nášho tímu. „Som ofenzívny hráč, ktorý sa vyžíva v hre s pukom. Myslím, že mám dobré predvídanie a fanúšikovia môžu odo mňa očakávať zodpovednú hru smerom dopredu aj dozadu,“ prezradil na seba 28-ročný center, ktorý pred pôsobením vo Švédsku hral v rámci Európy aj vo Francúzsku.

„Rozhodol som sa pre podpis zmluvy s Banskou Bystricou, pretože som v tom videl skvelú príležitosť zahrať si v kvalitnej súťaži. Bola to ponuka, ktorú som nemohol odmietnuť. Pevne verím, že budem pre tím prínosom ihneď po svojom príchode a následne počas celej sezóny. Myslím, že budeme mať skvelú príležitosť dostať tím do horných poschodí tabuľky. Neviem sa dočkať svojho príchodu do Banskej a na zoznámenie sa so všetkými fanúšikmi,“ povedal na margo jeho rozhodnutia podpísať zmluvu s naším klubom Kristoff Kontos.