Bolestivé vypadnutie niesli ťažko všetci, vrátane hlavného kormidelníka tímu, Douga Sheddena. Kanadský tréner po vypadnutí poctivo odpovedal na množstvo otázok, ktoré súviseli s celou štvrťfinálovou sériou, no reč bola samozrejme aj o kľúčových momentoch siedmeho zápasu a na rad prišla aj otázka jeho prípadného zotrvania pod Urpínom.

Všetko odštartovalo žiadosťou o zhodnotenie série, na čo Shedden reagoval najprv veľmi stručne: „Branden Troock… Už v prvom zápase sa postarali o jeho vyradenie a napokon zvíťazili v predĺžení siedmeho zápasu, ktorý bol o jednom góle. Branden by určite zohral svoju rolu,“ a na dodatočnú otázku, či v prípade jeho zranenia išlo o kľúčový moment štvrťfinále, dodal: „Jednoznačne. Ten chlap dal v sezóne 30 gólov…“

Na rad však prišlo aj hodnotenie rozhodujúceho zápasu a zároveň aj najdôležitejšieho momentu predĺženia. V ňom štvorica arbitrov prakticky odignorovala atak na nášho obrancu Cormiera, ktorý bol nešetrne zasiahnutý do oblasti hlavy. V hre sa však pokračovalo a krátko na to prišlo prísne vylúčenie Gilberta Gabora: „Tesne pred ich presilovkou v predĺžení dostal Cormier zásah lakťom do hlavy, čo nebolo potrestané a potom sa tam jeden ich hráč zrútil na ľad a verdikt bol hra so zdvihnutou hokejkou, takže wau… Je veľmi náročné vypadnúť z play-off po takýchto verdiktoch,“ krotil svoje myšlienky skúsený tréner.

Výkon nášho tímu najmä v prvej tretine nespĺňal kritériá tímu, ktorý chce rozhodnúť o svojom postupe, no uznanie si zaslúži aj súper, ktorý nám v úvodnej dvadsaťminútovke veľa toho neumožňoval: „Ten ich tím dobre korčuľoval, majú v kádri niekoľko rýchlych útočníkov, ktorí sú vskutku talentovaní. Pokiaľ sa vám nepodarí eliminovať ich korčuliarsku zdatnosť, mohli to tu praktizovať pokojne aj celú noc. My sme v prvej tretine nejazdili, potom v druhej to už bolo lepšie a spolu s tým prišiel aj čiastkový úspech v podobe presilovkových gólov. Ku koncu sme mali možnosť päťminútovej presilovky po zákroku na Urbáneka, čo mala byť naša šanca, ktorú sme však nevyužili a do toho prišiel trest pre náš tím. Je to teraz trochu skľúčujúce… mohol by som narozprávať toho ešte veľa, ale radšej to nechám tak,“ zaznelo na margo siedmeho a pre náš tím aj posledného zápasu.

Častokrát sa v našej hre objavili neželané prvky v podobe zbytočných prihrávok navyše, ktoré vzbudzovali dojem, že sa snažíme hrať tak trochu profesorským dojmom a neraz to vyzeralo akoby sme chceli dopraviť puk do siete až po prihrávke do prázdnej brány. Doug Shedden si rozhodne nebral servítku pred ústa pri otázke, či to nebolo z našej strany viac než zbytočné a či nebolo vhodnejšie pokúšať sa o častejšiu priamu streľbu: „Poviem to takto, neviem či sú všetci hluchí a blbí, no ako realizačný tím sme im dookola opakovali, aby strieľali a posielali puk na bránu, čím by sme sa dostali do zápasu a následne by sme vyhrávali súboje. Dali sme dva presilovkové góly po tečoch a situáciách, kedy sme boli pred bránou. Niektorí hráči sa krútili po rohoch a hrali to po obvode. Ak sa tu náhodou vrátim aj v ďalšej sezóne, nechcem mať v tíme takých hráčov. Ak by som sa predsa len rozhodol pre návrat, tento tím bude potrebovať kozmetické úpravy.“

Vyrovnanosť tejto série dokumentuje aj množstvo faktov, ktoré potvrdili, že v konečnom dôsledku rozhodovali maličkosti. Kanaďan pri kormidle nášho tímu nebol však spokojný so snahou niektorých jeho zverencov a v žalúdku mu ležali najmä výkony z dvoch konkrétnych zápasov: „Dovolím si povedať, že v dvoch zápasoch sme sa vôbec nepredviedli. V druhom zápase sme venovali viac revanšu za Troocka, takže to sme im v podstate darovali. Vedeli sme, že ak budeme po nich poľovať, tak prehráme. Čo však skutočne v tejto chvíli bolí, sú zápasy 4 a 6. Hlavne šiesty zápas… tá atmosféra bola fantastická a ak sa pre to neviete nadchnúť, nemali by ste hrať túto hru. Bol to zápas, v ktorom sme mali len takých pasažierov a aj v tomto poslednom sa ich pár našlo. Hovoril som im, aby nechali na ľade všetko a niektorí tak urobili a iní veľmi nie,“ netajil sklamanie šesťdesiatjedenročný kouč.

Bilancovalo sa však nielen play-off, ale aj celkové účinkovanie nášho tímu od momentu, kedy sa rodák z kanadského Ontária ujal pozície hlavného trénera. „Samozrejme, v čase keď som prišiel, sme boli na nejakom jedenástom mieste a dotiahli sme to až na štvrté. Majiteľ tak dostal k dispozícii ďalšie štyri domáce zápasy, čo je presne o štyri viac, než dúfal v novembri. Jeden z manažérov teraz priznal, že bez zásahov do tímu by zrejme skutočne skončili na jedenástom mieste. Môžeme byť hrdí na to, čo sa nám za ten čas podarilo? Myslím si, že áno. Určite však nie je jednoduché vstrebať to, že sme nezvládli tento siedmy zápas, ktorý sme odohrali v domácom prostredí, pred skvelými fanúšikmi. Výdatne nás podporovali, takže rozhodne nie som šťastný, že sme vypadli už teraz. Pár dní zrejme potrvá, než sa cez to prenesiem.“

V Banskej Bystrici sa zrejme len ťažko nájde fanúšik, ktorý by si neželal zotrvanie skúseného trénera. Je však záujem aj z jeho strany? „Zatiaľ by som to takto neformuloval. Ešte som sa nerozhodol. Dúfam, že sa budem môcť stretnúť s majiteľmi a Ľubom (Ľubošom Pisárom) a uvidíme, akou cestou sa plánujú uberať. Pokiaľ majú záujem o správne nasmerovanie, potom budem mať záujem (o zotrvanie). Ak však nechcú ísť správnou cestou, vidíme sa možno inokedy… A čo je správny smer? Jednoducho vybudovať kvalitný mančaft. Som v tomto fachu už veľmi dlho na to, aby som bol súčasťou tímu, ktorý prehráva. Takže pokiaľ by to malo mať tie správne kontúry, určite by som bol ochotný pokračovať,“ načrtol svoje myšlienkové pochody kormidelník s bohatými skúsenosťami z popredných európskych líg.

Čo je pre Douga Sheddena ten správny smer, ktorý by ho presvedčil k podpisu novej zmluvy? „Vo väčšine tímov pracujú tréner a generálny manažér na skladbe tímu spoločne. Samozrejme, pokiaľ to berie generálny manažér na seba, má posledné slovo, rovnako ako keby som ja skladal zostavu a mal by som mať posledné slovo,“ čím naznačil, že v prípade predĺženej zmluvy by mal rád väčšie kompetencie pri zostavovaní budúcoročného kádra.