Doug Shedden je meno nového kormidelníka, ktorý sa ujal nášho hlavného tímu. Kanadský tréner len v stredu večer pricestoval do Banskej Bystrice a okamžite sa pustil do práce. Pred štvrtkovým tréningom si našiel čas, aby nám zodpovedal niekoľko otázok.

Aké sú vaše pocity? Prevláda vo vás nadšenie?

Je to samozrejme vzrušujúce, keď začínate v novej práci. Všetko bude teraz nové. Predtým som na Slovensku veľmi nebol, možno s výnimkou Bratislavy, keď ešte Slovan hral v KHL (počas pôsobenia Douga Sheddena pri Medveščaku Záhreb). Takže v tejto chvíli je pre mňa všetko úplne nové, zatiaľ nepoznám hráčov (rozhovor sme robili v čase pred jeho prvým tréningom). Je to pre mňa neznáma, panuje tu trochu nervozita, no zároveň nadšenie. Postupne sa však do toho dostanem.

Ako sa zrodil váš príchod do Bystrice a čo vás presvedčilo, aby ste sa pripojili k nášmu klubu?

Udialo sa to pomerne rýchlo. V piatok večer som šiel z golfového ihriska, bol som si zahrať golf. V tom mi volal Ľuboš Pisár a od toho momentu to nabralo spád. Roztočil sa kolotoč udalostí, letel som z Floridy a do Banskej Bystrice som prišiel v stredu večer. Mám ešte jet-lag, no som nadšený a to aj napriek tomu, že som nespal. Ale to sú príjemné starosti.

Mali ste možnosť pozhovárať sa s Benom Marshallom, ktorý tu odohral vynikajúcu sezónu? (Doug Shedden trénoval Bena Marshalla počas pôsobenia v Ingolstadte)

To som nevedel. Ben tu hral? Je to skvelý hráč.

Uvítali by ste ho v tíme?

Rád by som ho tu mal, je to dobrý chlap. Páči sa mi spôsob, akým korčuľuje a hrá. Vždy je rád na ľade. Určite by tu bol vítaný.

Akú kultúru presadzujete? Čo bude to najdôležitejšie, čo vyžadujete od vašich zverencov?

Vždy som bol známy tým, že vyžadujem v prvom rade tvrdú prácu a veľa pozornosti venujem detailom. S najväčšou pravdepodobnosťou budeme hrať systémom, ktorým sa neprezentuje veľa tímov. Prejdeme tak procesom, počas ktorého sa budeme musieť naučiť novým veciam. Tiež som bol známy aj tým, že som tu pre hráčov a dvere do mojej kancelárie budú pre nich vždy otvorené, aby sme sa mohli pozhovárať. Pevne tak dúfam, že hráči sa nebudú báť prísť a pýtať sa na veci.

Ako si podelíte prácu s vašimi asistentmi?

Ešte to práve riešime. Niekto si však určite vezme na starosť video analýzy, oslabenia a hru 5 na 5. Zvyšok uvidíme.

V piatok vás čaká ostrá premiéra, hneď prvý zápas a rovno proti prvému celku tabuľky. Čo môžeme očakávať?

Po pravde, som nadšený, že v prvom zápase pod mojím vedením hráme proti TOP tímu súťaže. Všetci dobre vieme, že prvé zápasy pod novým trénerom zvyknú byť dobré. Verím, že ukážeme snahu a pokiaľ by sa nám podarilo zvíťaziť, bude to skvelé pre nás a aj pre fanúšikov.

Veľa fanúšikov sa sťažuje, že nehráme, nazvime to, kanadským štýlom hokeja. Tým mám na mysli najmä dohrávanie súbojov a tvrdú hru. Skúsme im teda zodpovedať, či je to stále moderný spôsob hokeja alebo sa hokej zmenil…

Tak, treba si povedať, že pravidlá sa zmenili v tom, ako tvrdo môžete hrať. Napriek tomu, stále môžete dohrávať súboje. Všimol som si, že máme mohutných hráčov. Urobme teda z toho našu výhodu, využime to v náš prospech a hrajme tvrdo. Určite budem vyžadovať, aby sme pri vhodnej príležitosti dohrávali súboje, no nesmú z toho prameniť zbytočné vylúčenia.

Zoznam hráčov, ktorých ste v minulosti viedli, je dosť pôsobivý. Kto bol najtalentovanejší hráč, ktorého ste mali možnosť trénovať?

Teemu Selänne bol celkom dobrý (smiech). Myslím, že veľa lepších hráčov ako on, tam nebolo. Mal som to šťastie, že som mohol trénovať veľké mená. Henrik Zetterberg bol skvelý. Dlhý čas som mal v tíme Josha Holdena, bolo to počas môjho pôsobenia vo Švajčiarsku. Robím túto prácu už cez 30 rokov, takže na niektoré mená časom pozabúdate, no môžem konštatovať, že mi bolo cťou trénovať množstvo elitných hráčov.