Po roku sa do HC ´05 Banská Bystrica vracia útočník Gilbert Gabor, ktorý s naším tímom vyhral dva majstrovské tituly.

25-ročný hokejista predošlý ročník odohral prevažne za Västerviks IK v druhej najvyššej švédskej súťaži Alsvenskan, pričom krátko hosťoval v tíme Linden Hockey. Pod Urpínom nastupoval v rokoch 2018 až 2020, teda tri kompletné sezóny. Dvakrát sa tešil z titulu. Celkovo v drese s baranom na hrudi odohral vrátane Ligy majstrov 187 súťažných stretnutí. Vyskúšal si napríklad aj pôsobenia v nadnárodnej EBEL lige či kanadskej juniorskej OHL-ke. V minulej sezóne za HC ´05 nastupoval taktiež jeho brat Kevin Gabor.

„Sme radi, že sa Gaby vracia naspäť domov. Je veľmi dôležitou súčasťou nášho mužstva a zároveň obľúbenec fanúšikov. Určite sa budeme spoliehať na jeho schopnosti a zároveň verím, že bude patriť k lídrom tímu,“ povedal Július Koval, športový manažér HC ´05 Banská Bystrica.

Rozhovor s Gilbertom Gaborom

Prečo si sa rozhodol vrátiť sa do HC ´05 Banská Bystrica?

V minulej sezóne som chcel vyskúšať hrať vo Švédsku a vidieť ligu a štýl hokeja. Počas sezóny som bol v kontakte s Júliusom Kovalom. Po nej som sa zamyslel nad celým rokom a cítil som, že by bolo super vrátiť sa do Banskej Bystrice. Bolo veľa faktorov, prečo som sa rozhodol vrátiť, ale celkovo sa cítim v Bystrici lepšie ako hráč a aj človek. Veľmi sa mi páči mesto a mám skvelý vzťah s ľuďmi, ktorí v ňom žijú. Určite bude zábava hrať na zrenovovanom štadióne a dúfam, že fanúšikovia budú môcť byť na tribúne, aby znova vytvárali skvelú atmosféru ako to vždy robili.

Aké máš ciele v novej sezóne?

Je vždy na trénerovi, akým štýlom chce hrať, ale ja budem určite hrať svoju hru a to je fyzicky do tela, blokovanie striel, defenzívna práca a samozrejme sa budem snažiť strieľať góly. Bude to môj šiesty rok v profesionálnom hokeji a štvrtý v Banskej Bystrici, takže musím ísť príkladom a využiť svoje skúsenosti, ktoré som získal počas majstrovských rokov a preniesť ich do tímu na ľade i mimo neho, aby sme mohli byť úspešní.

Hovoril si s trénerom o tvojej úlohe v tíme?

Nie, ešte sme spolu nehovorili, ale počul som na neho iba dobré veci, čo je takisto dôvod, prečo som podpísal v Banskej Bystrici. Som si istý, že vie, aký hráč som a čo odo mňa môže očakávať. Viem, že počas leta má veľa práce, aby pripravil tím, čo najlepšie. Keď začne sezóna, tak sa určite budeme venovať mnohým detailom, čo by sa dalo zlepšiť.

Aký bol pre teba rok vo Švédsku?

Moja sezóna bola veľmi zaujímavá. Na jej začiatku sme mali v tíme veľa hráčov na hosťovanie z NHL, vtedy som veľa nehral. Po Vianociach som dostával viac času na ľade od trénera a ako formácia sme hrali veľmi dobre. Postúpili sme do play-off, vyhrali aj štvrťfinále, ale potom vypadli v semifinále proti tímu, ktorý sa nakoniec dostal do najvyššej súťaže SHL. Počas sezóny sme boli outsider, ale prekvapili sme veľa expertov tým, že sme hrali veľmi dobre a dostali sme sa ďaleko v play-off.

Čo hovoríš na zloženie tímu?

S mnohými hráčmi v tíme som už hral, poznáme sa, ale budeme sa musieť zohrať, aby sme mohli byť úspešní. Máme však dobrý mix zručných a kvalitných hráčov s hokejistami, ktorí majú iné prednosti ako len strieľanie gólov. Banská Bystrica je silný tím a vždy má najvyššie ciele.