Medzi našimi priaznivcami obľúbený, pre súperov vždy nebezpečný. Aj takto by sa dalo v skratke charakterizovať pôsobenie obrancu Jacoba Cardwella v našom klube. Kanadský bek sa počas vlaňajšej sezóny vrátil pod Urpín, aby dokončil začatú prácu. Tou je dopomôcť tímu k ďalším prípadným úspechom.

Jake sa len prednedávnom vrátil do zápasového kolotoča po zranení, ktoré ho sužovalo vyše mesiaca. Keďže zdravotný stav hráčov podlieha embargu, nezvykneme o tom v reálnom čase detailnejšie informovať. Aj preto sme sa teraz spätne spoločne obhliadli k uplynulým týždňom, aby nám samotný Jacob priblížil, čo sa vlastne udialo. „Stalo sa mi to už počas prvého striedania v zápase proti Zvolenu. Zrazil som sa s protihráčom a dopad na ľad bol trochu nešťastný, takže prišlo k zraneniu v hornej časti tela. Nejaký čas som tak vynechal, trvalo to pomerne dlho. V posledných zápasoch už som mohol nastúpiť, cítim sa lepšie. Musím vyzdvihnúť prácu našich fyzioterapeutov, s ktorými som strávil dosť času a ktorí mi pomohli uzdraviť sa. Momentálne je to stopercentne v poriadku.“

Popri zotavovaní mal Jake aj úplne iné, určite príjemnejšie starosti. Nie je to totiž tak dávno, čo „Cards“ mohol svojmu okoliu zvestovať radostnú novinu v podobe narodenia jeho syna. Skĺbenie otcovských a pracovných povinností vie byť zložité aj v menej náročných zamestnaniach. Zaujímalo nás preto, ako sa Jake má aj z tohto hľadiska a aké sú jeho emócie po narodení dieťaťa. „Sú to krásne pocity. Spočiatku tam boli menšie komplikácie, bolo to ťažké. Našťastie, všetko dobre dopadlo a náš syn tak môže byť s nami doma. Darí sa mu, dobre spí, čo poteší (úsmev). Je to zlatíčko,“ opísal najradostnejšie chvíle života kanadský obranca. Ten teda s potešením priznal, že spánku má našťastie dostatok, no vyzdvihol prácu svojej pani manželky. „Veľmi mi uľahčuje hokejový život, vstáva veľmi skoro, je nápomocná. Aj vďaka nej sa môžem plne sústrediť na výkony.“

Jake sa tak môže sústrediť na svoju prácu, ktorou je všestrannosť a líderstvo. Vyniká na oboch koncoch klziska, vie si urobiť poriadok v predbránkovom priestore, súperom sa cez neho ťažko prechádza a navyše pridáva aj podporu smerom do ofenzívy. „Myslím, že tu máme veľmi dobrú skupinu hráčov. Snažíme sa tvrdo pracovať, držať sa nášho systému. Niektoré výsledky v niektorých zápasoch možno nevyzerali najlepšie, ale dovolím si tvrdiť, že častokrát našich súperov prehrávame. Góly prídu, zlepšili sme presilové hry. Verím, že v ďalších stretnutiach uvidíme lepšie výsledky. Niekedy je náročné vidieť, že neťaháme vyslovene za kratší koniec a napriek tomu nedosiahneme výsledok, ktorý by sme chceli. Takto vyzerali niektoré prehry o jeden gól, mali sme aj dostatok šancí, ale súper bol o niečo efektívnejší. Aj tak som však názoru, že máme kvalitný tím a tešíme sa na to, ako budeme stúpať v tabuľke smerom nahor,“ zhodnotil doterajší priebeh sezóny dvadsaťdeväťročný rodák z Ottawy.

Aktuálna sezóna sa samozrejme nesie v náročnom duchu, už od jej úvodu sa presúvame na zápasy k našim súperom. To sa však onedlho zmení a hráči si užijú porciu domácich stretnutí. „Samozrejme sa tešíme na návrat domov. Už počas môjho prvého pôsobenia v klube som zistil, akých skvelých fanúšikov Banská Bystrica má. Sú určite medzi najlepšími v celej lige. Všetci sa tešíme na vynovené priestory. Dosť veľa ľudí si myslí, že nezáleží na tom, kde hráte. Že hokej je jednoducho hokej a obe mužstvá majú rovnaké podmienky. Nie je však jednoduché každý druhý-tretí deň niekam cestovať a podávať kvalitné výkony. Očakávame preto, že sa nám v domácom prostredí bude dariť viac,“ zaznelo z úst obrancu, ktorý pôsobí na starom kontinente už šiestym rokom.

Pred nami je však séria niekoľkých zápasov v krátkom slede, náš program nahustí aj dohrávka 14. kola, ktorú odohráme v pondelok 29. novembra na ľade Nových Zámkov. Toto stretnutie tak príde necelých 24 hodín po odohraní nedeľného 21. kola, v ktorom sa predstavíme na ľade Liptovského Mikuláša. Čo si tak Jake Cardwell sľubuje od nasledujúcich zápasov? „Dôležité určite bude hrať naplno od prvej do poslednej minúty. Nechcem tým povedať, že doteraz sme si niektoré striedania urobili voľnejšie, no musíme určite hrať tvrdo a tak, ako sme zvykli. Boli sme pre súperov náročným protivníkom. Našou snahou bude hrať u súpera v pásme a tlačiť sa čo najviac do brány,“ prezradil plány náš bek, ktorý má po ôsmich vystúpeniach na konte 5 bodov (1+4).


foto: Peter Jäzvä Jesenský