Koncom januára aktuálneho roka oznámilo vedenie nášho klubu akvizíciu v podobe obrancu Jakea Ryczeka. Pre amerického zadáka ide o prvé pôsobisko v rámci Európy, no do tímu zapadol prakticky ihneď, a tak nastal čas, aby sa pre náš web podelil so svojimi pocitmi.

Jake, v Bystrici si už niečo vyše mesiaca. Ako sa momentálne cítiš?

Cítim sa dobre. Zažívam samozrejme zmeny v rámci kultúry ako takej, ale svoj čas strávený tu si užívam. Ostáva nám ešte posledný domáci zápas pred štartom play-off a najmä tie domáce zápasy si vskutku vychutnávam. Fanúšikovia sú skvelí a v tomto ohľade je to veľký rozdiel v porovnaní so Severnou Amerikou. Cítiť, že priaznivci sú veľmi zapálení, čo je samo o sebe veľkým pozitívom.

Ty si prišiel v čase, kedy už začínal byť náš tím na vzostupe a začínali sme sa predierať do elitnej šestky. Pociťoval si kvôli tomu akýsi väčší tlak alebo pomohlo, že atmosféra v kabíne bola v tom čase dobrá?

Atmosféra je dobrá. Prísť do tímu, ktorý bol už na vzostupe, znamenalo, že bolo treba byť maximálne pripravený. Menší tlak som pociťoval, pretože sa chcem uviesť v dobrom svetle. Čo sa týka tímu, darí sa nám a vyhrávame, no potrebujeme byť sústredení na zvyšné dve stretnutia.

Pomáha ti možno aj to, že máme trénera z Kanady a rozprávate rovnakou rečou?

Rozhodne je to plus, že aj on je zo Severnej Ameriky. Hoci je Kanaďan, rozprávame jedným jazykom a to je veľká pomoc. Je skvelým trénerom, nebojí sa dať nám zodpovednosť a zároveň sa uisťuje, že všetci pracujeme najtvrdšie ako vieme. To je mimochodom jednou z najdôležitejších vecí a odkedy som tu, cítim sa vďaka nemu fajn a veľmi rád hrám pod jeho vedením. Stále sa však mám od neho čo učiť, no cítim, že môžeme dosiahnuť niečo veľké.

Presne k tomu som smeroval v ďalšej otázke, ako vidíš naše šance vo zvyšku sezóny?

Určite máme šancu na úspech. Hráme celkom dobre, no musíme v tom pokračovať a byť pripravení na všetko, čo sa môže stať.

Ako vnímaš kvalitu tejto súťaže?

Ide o kvalitnú ligu. Hrá sa rýchlo, je tu veľa zručných a talentovaných hráčov, iní sa zas prezentujú tvrdou a poctivou prácou, takže hodnotím to kladne.

A ako sa ti zatiaľ pozdáva mesto?

Páči sa mi tu. Snažím sa to tu objavovať, jedlo je skvelé a mesto je krásne.

A čo zvykneš robiť mimo tréningov a zápasov? Čo rád robievaš?

Rád som vonku, v prírode, obľubujem turistiku a rád chodím na ryby. Príroda okolo mesta je znamenitá. Najviac zo všetkého ma baví muškárenie (forma rybárčenia).


foto: Šimon Ďuriančík (HC05), Dominika Körtvélyesiová (BBonline.sk)