Banskobystrickí hokejisti a ich realizačný tím majú za sebou úvodný spoločný zraz, ktorý prebehol v nedeľu 31. júla v doobedných hodinách. Trénerovi Karhulovi sa hlásil takmer kompletný káder, chýbal len zámorský útočník Branden Troock, ktorý bude v kádri baranov nováčikom.

Ako prvý sa pred mikrofóny postavil Michal Hudec. „Mužstvo je takmer komplet, chýba len Branden Troock, ktorý pre nejaké osobné veci príde o týždeň v sobotu. Chceli sme sa stretnúť už dnes, v nedeľu, aby sme si dali dokopy výstroje, program najbližších dní a aby sme od zajtra mohli trénovať,“ načrtol na úvod športový manažér tímu. Následne prišla reč na možnosť náhrady za obrancu Cardwella, ktorý nečakane opustil mužstvo krátko pred začiatkom sezóny. Momentálne tak máme v defenzíve iba jedného praváka, ktorým je Patrik Luža, spomedzi mladších ročníkov je pravák aj Adrián Zubák. „Niečo sme riešili, nejaké veci máme rozrobené, no nechceme sa nejak uponáhľať alebo tlačiť na pílu. Pravák nám chýba. Máme informácie, že prebiehajú aj AHL kempy, ktoré budú končiť možno o čosi neskôr, takže uvidíme po nich. Síce sme Cardwellov odchod v tejto fáze nečakali, musím však priznať, že až tak ma to neprekvapilo. Podľa všetkého smeruje do Talianska, zvolil si jednoduchšiu cestu,“ uzavrel tému okolo kanadského obrancu niekdajší kapitán nášho tímu.

Panuje pred začiatkom prípravy spokojnosť s aktuálnym kádrom? „Káder sme poskladali v predstihu, aby sme mohli v tejto zostave začať sezónu. Myslím, že vekový priemer máme veľmi slušný. Najstarší útočník má, pokiaľ sa nemýlim, 28 rokov, čo sú ideálne roky. Uvidíme v decembri, tam teoreticky bude priestor doplniť káder o dvoch cudzincov. S trénerom sme sa bavili, že káder je veľmi slušne vyskladaný. Základ je v bráne, Robin Rahm má veľké kvality. Vždy keď som niekde pôsobil, brankár bol jedným z najdôležitejších aspektov. Škoda, že nie je hotová hala, aby sme boli doma a mali svoju šatňu. Takto musíme riešiť ešte presuny do Brezna. Verím však, že začiatkom septembra budeme doma a už to bude pokojnejšie,“ pokračoval Hudec.

Už počas víkendu sme priaznivcov informovali, že veľkú časť prípravného obdobia strávime v Brezne, s ktorým sme nadviazali pred sezónou spoluprácu. Naši hokejisti si však už tretí rok v rade nebudú môcť užiť prípravu v domácom prostredí. „Veril som, že to budú iba dva týždne, no je to tu komplikovanejšie s ľadom, chvíľu potrvá než sa zas osadia všetky mantinely. V Brezne tak strávime tri týždne, potom by sme sa už mohli vrátiť aspoň na béčkovú halu. Tam je však trochu problém, že je tam malá plocha a bude zrejme problém nacvičovať nejaké taktické veci. V Brezne však budeme mať vytvorené dobré podmienky, hráči budú trénovať dvojfázovo, ale všetko si odkrútia v jednom čase – dvakrát po 45 minút. Je tam výborná posilňovňa, takže odtiaľto sa len spoločne presunieme autobusom a tam všetko chalani zvládnu.“

Spomedzi hráčov sa pred zástupcov médií postavil navrátilec Rastislav Gašpar. Ten na úvod čelil otázke, či sa už teší na návrat na ľadové plochy. „Určite áno, veľmi sa na to teším. Mám za sebou takú polodlhšiu pauzu, keďže som skončil už začiatkom mája. Oddýchol som si, natrénoval som a teším sa. Zároveň som spokojný, že som doma, fanúšikovia sú radi, ja takisto. Idem si to užiť, konečne sa ide hrať celá sezóna na bystrickom zimáku. Čo sa týka trojtýždňovej prípravy v Brezne, nie je to nič hrozné, ubehne to rýchlo,“ rozhovoril sa na úvod 27-ročný útočník.

Ako už býva dobrým zvykom, „Gašpi“ sa počas letných dní venoval aj ďalšiemu obľúbenému športu. „Hokejbal bol základ, to tvrdím vždy, je to šport podobný hokeju. Chodil som aj na ľad, síce trochu neskôr, ale chodil som aj do posilňovne a na sezónu sa cítim byť pripravený,“ prezradil niečo na margo letnej prípravy rodák spod Urpína a plynulo premostil k svojim pocitom zo zloženia kabíny: „Z kádra mám dobré pocity, s väčšinou chalanov sa poznám. Dobrá partia je dôležitá, ak budeme bojovať jeden za druhého, tak sa k nám prikloní šťastie. Verím, že ideme mať tie najvyššie ciele,“ povedal odhodlane šikovný útočník.

Z návratu do Banskej Bystrice mal radosť aj hlavný kormidelník Antti Karhula: „V prvom rade som rád, že som späť. Bolo skvelé stretnúť sa s hráčmi, ktorí tu hrali v minulej sezóne. Zároveň s nimi prišlo niekoľko nových, kvalitných hráčov a nejaký čas potrvá, než sa navzájom spoznáme. Na tom však začneme pracovať hneď od zajtrajška,“ povedal na začiatok fínsky tréner, ktorý však nevidí zásadnú prekážku v trénovaní v Brezne. „Nie je to tak hrozné, budeme sa tam aj nazad presúvať spoločne autobusom, čo dáva všetkým o čosi viac času a priestoru navzájom sa spoznať. Boli sme sa tam pozrieť ešte v pondelok a vyzerá to tam dobre, budeme sa tam môcť venovať všetkému čomu by sme sa venovali aj tu. Počul som, že aj bez mojej prítomnosti vládla medzi hráčmi pozitívna atmosféra a mám pocit, že teraz tomu nebude inak.“

Antti Karhula si bude musieť okrem nových hráčov zvykať aj na prítomnosť nových členov realizačného tímu, ktorými sú Rudolf Jendek a Robin Danielsson. „Bude to veľmi podobné ako s hráčmi. Deň po dni sa budeme spoločne lepšie navzájom poznávať, k čomu prispeje aj to, že začneme trénovať a viesť debaty o hokeji, čo nám pomôže dostať sa na spoločnú loď. Nič sa neudeje len tak hneď, chce to trochu času, než sa spoznáme sa a zvyknú si na moje hlúpe vtipy,“ povedal s úsmevom hlavný tréner tímu.

Krátko po ňom predstúpil pred prítomné médiá aj nový asistent trénera, ktorým je spomínaný Rudolf Jendek. „Pocity sú výborné, teším sa na prácu, keďže pauza bola dlhá. Vidím dobrú skladbu tímu, sledoval som to už počas toho procesu ako sa to skladalo. Myslím si, že máme silný tím. Samozrejme, máme pred sebou veľa práce. Pocity sú však dobré, sú tam chlapci, ktorých poznáme a je to tím, na ktorom sa dá stavať. Čo sa týka rozdelenia úloh, teraz nastáva čas kedy budeme mať veľa príležitostí na to, aby sme si to rozdelili a lepšie sa navzájom spoznali.“