Len prednedávnom sa k nášmu mužstvu pripojil obranca Oliver Fatul, ktorý prišiel do Banskej Bystrice na hosťovanie do konca sezóny. Prakticky ihneď po príchode bol hodený do extraligových vôd, a to v zápase na ľade Košíc. Po ňom prišlo na rad derby vo Zvolene, ktoré malo pre mladého obrancu špecifický nádych.

Oliver mal totiž len 16 rokov, keď po prvýkrát debutoval v najvyššej súťaži, no bolo to práve v drese nášho rivala. Zvolenčania mu dali šancu nazrieť do seniorského hokeja a v ich drese nastúpil v sezóne 2019/20 do 29 stretnutí. „Určite to bol špecifický súboj, samozrejme som vnímal, že práve tu som začínal so seniorským hokejom. Snažil som sa však nepripúšťať si to a pripraviť sa stopercentne na každé striedanie,“ opísal po stretnutí svoje pocity devätnásťročný obranca.

Počas niekoľkých minút, ktoré si v piatkovom derby „odkrútil“, si stihol pripísať na svoje konto aj asistenciu. Nás však samozrejme zaujímalo, ako by zhodnotil zápas plný gólov, emócií a všetkého čo k dobrému derby proti Zvolenu patrí. „Škoda toho menšieho herného výpadku v druhej tretine, no potom sme sa nakopli a v tretej tretine sme ukázali čoho sme schopní. Zvolenu sme v tretej tretine prakticky nič nedovolili a siahali sme po troch bodoch. Určite je pozitívne, že sme dokázali vyrovnať zo 4:1 na 4:4, boli tam boli veci, ktoré musíme zlepšiť, ale myslím, že sme ukázali aj veci, na ktorých môžeme stavať ďalej,“ zaznelo odhodlane z úst mladého obrancu, ktorý sa počas svojej kariéry stihol zdokonaľovať aj v severských krajinách ako Švédsko a Fínsko.

Ako sa však zrodilo Oliverovo hosťovanie v našom drese? „V novembri, pár dní dozadu, som bol na reprezentačnom turnaji v Nórsku. Po ceste domov mi zvonil telefón od pána Kovala, ktorý sa ma pýtal, že ako na tom som čo sa týka klubovej pôsobnosti a že Banská Bystrica má problémy so zraneniami v obrane. Chcel teda vedieť, či by som bol voľný, čo ma samozrejme vzhľadom na to, že ide o extraligu, potešilo. Následne sa to upieklo veľmi rýchlo, behom pár hodín. Nasledujúci deň som to riešil, vybavoval s rôznymi ľuďmi, aby to klaplo. Som rád, že som tu a verím, že dostanem priestor a pomôžem Baranom a Barani mne.“

Práve športový manažér Július Koval, ktorý stojí za príchodmi hráčov pod Urpín, zdôraznil, že v Oliverovi Fatulovi máme mladého obrancu s potenciálom účasti na juniorskom svetovom šampionáte. Ten sa aj tento rok odohrá na prelome rokov, opäť v Kanade. Smeruje tak pozornosť Olivera aj na tento dôležitý a nesmierne sledovaný turnaj? „Určite je to jeden z mojich cieľov a verím, že extraliga ma dokáže čo najlepšie pripraviť. Každý jeden deň na to myslím a snažím sa robiť všetko pre to, aby keď sa v decembri bude uzatvárať nominácia, neboli pri mojom mene žiadne pochybnosti. Samozrejme, zahrať si na juniorskom šampionáte by bol splnený sen, dva roky po sebe mi to nevyšlo, takže verím, že do tretice to už vyjde.“

Na záver sme chceli už len pozisťovať, či sa vôbec Oliver s niekým z kabíny poznal a ako ho tam naši chlapci prijali. „Po mene som poznal viacerých chalanov, osobne veľmi nie. Musím však povedať, že všetci chlapci ma prijali fajn, či to boli naši alebo zahraniční. Všetci sú milí a atmosféra v kabíne je takisto dobrá,“ pochvaľoval si urastený obranca.