Piatkový podvečer opäť bude patriť hokeju, tentokrát vycestujeme do neďalekého Zvolena, kde si zmierame v rámci 17. kola sily proti nášmu rivalovi. Pôjde tak už o druhé tohtosezónne pohronské derby, v ktorom nás hráči HKM vyzvú na svojom ľade do boja o dôležité body.

Hokejisti Zvolena sa po stredajšej výhre proti Liptovskému Mikulášu v pomere 5:1 usadili na priebežnom druhom mieste tabuľky. V aktuálnom ročníku tak v podstate nadväzujú na vlaňajšiu, z ich pohľadu majstrovskú sezónu. Naopak, naši hokejisti pred dvomi dňami utrpeli porážku na ľade Košíc, a to aj napriek pomerne dobrému výkonu, ktorému možno chýbalo len viac gólov v sieti súpera.

Dnešné stretnutie bude už druhým vzájomným meraním síl v tejto sezóne a ako býva zvykom, derby zápas nezvykne mať jasného favorita. A to ani napriek rozdielu niekoľkých miest v tabuľke. Podobne to bolo aj 8. októbra, kedy zápas dospel napokon až do samostatných nájazdov. V nich boli napokon úspešnejší hráči Zvolena, ktorí aj napriek oslabenej zostave dokázali brať zo zápasu dva body (4:3 po samostatných nájazdoch).

Ako už bolo spomenuté, Zvolenčania sa aktuálne nachádzajú so ziskom 31 bodov na druhej priečke tabuľky, navyše na vedúcu Nitru strácajú len bod. Z posledných desiatich stretnutí vydolovali najviac bodov spomedzi všetkých celkov Tipos extraligy a z posledných piatich vystúpení sa z výhry radovali až štyrikrát.

Nášho dnešného súpera ťahajú vpred najmä skúsení hráči: Peter Zuzin má na konte 14 bodov (8+6), Juraj Mikúš má rovnako 14 bodov (5+9) a 12 bodov má na konte Puliš (4+8). V obrane dominuje Jérémy Roy s 11 bodmi (2+9), vo výbornom svetle sa prezentuje 19-ročný Maroš Jedlička, ktorý má na konte 10 bodov (4+6). Pozabudnúť netreba ani na Kriegera, ktorý posilnil Zvolen počas sezóny a v 7 vystúpeniach zaknihoval 9 bodov (3+6) a prakticky okamžite sa adaptoval na slovenské klziská.

Naše mužstvo sa aj po stredajšom zápase nachádza na 9. mieste, avšak na konte máme stále o tri zápasy menej ako náš protivník. Na konte máme 18 bodov s mierne negatívnym celkovým skóre 35:37. Veľa sa toho nemení v kanadskom bodovaní nášho tímu, po 11 bodov má na konte americké duo Berger-Fossier, Chase Berger s bilanciou 6+5, Mitchell Fossier v opačnom garde, teda 5+6. Za nimi nasledujú Dávid Šoltés s 10 bodmi (2+8), Brian Ihnačák s 8 bodmi (3+5) a Mistele so 6 bodmi (5+1).

Vedenie klubu navyše muselo reagovať na problémy v zadných radoch, po odchode Jána Brejčáka a pri absenciách Žiaka a Bdžocha zavítali do mužstva nové tváre, medzi nimi aj obranca narodený v roku 2002, Oliver Fatul. Ten patrí vo svojom ročníku medzi najtalentovanejších obrancov a v našom tíme by mal pôsobiť na hosťovaní do konca sezóny.

Zvolenčania pred dnešným stretnutím dominujú aj v tímových štatistikách. Vo využití presilových hier sú na 4. mieste (21,18%), zatiaľ čo naši hráči sú na 11. mieste (13,73%). O čosi horšie pre nás vyznieva úspešnosť bránenia oslabení, v tejto hernej činnosti sú hráči HKM na 2. mieste (84,21%), my sa nachádzame na 10. mieste (78,18%).

Jednoznačne najviac minút spomedzi brankárov odchytal zvolenský strážca svätyne Robin Rahm, ktorý naskočil do všetkých 16 doterajších zápasov, v ktorých zlikvidoval 91,60% striel. Táto bilancia ho radí na 5. mieste, náš Filip Belányi je na 9. mieste s úspešnosťou zákrokov 90,03%.

Napriek všetkému vyššie spomenutému sú naši chlapci odhodlaní uspieť, dôležitosť derby stretnutia si naplno uvedomujú a dnes urobia maximum, čo je v ich silách, aby potešili vás – našich priaznivcov! Stretnutie má naplánované úvodné buly na 17:30 a odvysiela ho DVOJKA.

Pre fanúšikov, ktorí majú záujem vidieť zápas na vlastné oči dávame avízo, že derby prebehne v režime KZ (kompletne zaočkovaní), a teda aj kapacita bude obmedzená. S veľkou pravdepodobnosťou tak bude umožnený vstup do veľkej miery najmä držiteľom permanentiek na zápasy HKM Zvolen, podľa informácií z prostredia zvolenského klubu bude počet lístkov v pokladniach obmedzený. Operatívne sa bude upravovať podľa (ne)záujmu permanentkárov, navyše v pokladniach budú lístky len do 16:30 h.