Nabitý program zápasov Tipos Extraligy pokračuje a našou výhodou môže byť fakt, že v piatok a ešte aj v nedeľu sa predstavíme na zvolenskom ľade, takže nás nečaká žiadna dlhá cesta na vonkajšie stretnutia.

Našim najbližším súperom bude tím HC Mikron Nové Zámky. S ním sme v doterajších dvoch vzájomných stretnutiach prehrali 3:5 a aj 2:3. Využiť by sme však mohli horšiu formu zverencov trénera Martina Hrnčára, ktorí sa v úvode držali na úplnom čele tabuľky, no momentálne sú na deviatej pozícii, pričom od začiatku decembra vyhrali iba jediné stretnutie a až deväťkrát prehrali. Po Novom roku nestačili na Slovan Bratislava a ani Nitru.  Náskok „býkov“ nad nami je desať bodov. Najproduktívnejší hráč Petr Obdržálek získal osemnásť bodov (10+8), je takisto najlepším strelcom tímu. Filip Bajtek má na konte desať asistencií. Dobré výkony podáva fínsky brankár Henrik Kiviaho, jeho úspešnosť zákrokov je 91,56%. V tíme figuruje takisto Brandt Clarke, 17-ročný kanadský obranca a veľký adept na pozíciu jednotky draft NHL 2021. Spolu s ním na juhu Slovenska hosťuje aj jeho brat Graeme Clarke, v roku 2019 si ho vybralo New Jersey Devils.

Banskobystričania naposledy nestačili na Zvolen. Prehrali 1:3, ale tréner Miroslav Chudý nebol až natoľko kritický: „Zápas sme si poctivo odrobili. Rozhodla presilová hra súpera piatich proti trom. Chýbali nám dve sekundy, aby sme to udržali. To podľa mňa rozhodlo. Inak sme hrali dobre, poctivo, najmä v defenzíve a čakali sme, čo nám súper ponúkne. Ten nám napokon ponúkol niekoľko šancí, no úspešne sme zrealizovali iba jednu. Tretiu tretinu sme hrali už na tri lajny, hráči siahli na dno svojich síl, hrali poctivý hokej, no kvalita bola na strane Zvolena.“

Každopádne, v tabuľke ostávame na jedenástom mieste so ziskom 23 bodov, iba tri strácame na desiaty DVTK Jegesmedvék Miškolc. Z posledných dvanástich duelov sme vyhrali iba tri a len s Trenčínom to bolo za tri body. Nedávno odišiel do zámoria do kempu v AHL obranca Hunter Drew, v našom tíme nepokračuje už ani Josh Winquist a takisto boli oficiálne potvrdené odchody Ádáma Vaya i Jána Brejčáka. Naopak, pribudol obranca Jacob Cardwell a len 15-ročný center Dalibor Dvorský: „Tréningy v Banskej Bystrici majú veľmi dobrú kvalitu, tempo je vysoké. Vo Švédsku som už trénoval aj s tímom do 20 rokov. Keď to porovnám s touto kategóriou, tak najväčší rozdiel nie je ani tak v rýchlosti, ale vo fyzickej hre, medzi seniormi sa ide viac do tela,“ hovorí Dvorský.

Ak nastúpi v jednom z najbližších dvoch zápasoch, bude historicky druhý najmladší hráč, ktorý zasiahol do stretnutia najvyššej slovenskej súťaže. Najproduktívnejším hráčom zverencov trénera Chudého tak je Alex Breton s 21 bodmi (6+15), ktorý dominuje aj asistenciám. O osem gólov sa postaral Matt Mistele, šesť ich má okrem Bretona aj Martin Faško-Rudáš, ten je na čele štatistiky +/- (+4). V poslednom období chytal hlavne Filip Belányi, kryl 90,15% striel.