Fínsky tréner Tuukka Poikonen si svoj debut v súťažnom zápase na lavičke HC ´05 Banská Bystrica odkrúti v piatkovom stretnutí proti prekvapeniu tejto sezóny, ktorým je HC 07 Detva.

35-ročný kouč je s hráčmi od utorka, kedy viedol prvý tréning: „Spoznával som hráčov. Keď som prišiel, tak som toho veľa nevedel. S tímom som krátko, ale prvý dojem je veľmi dobrý. Takisto sa mi zatiaľ páči spolupráca s ostatnými asistentmi. Chcem do tímu priniesť fínske prvky. Takisto musíme hrať všetci ako jeden a zvýšiť tempo v zápasoch. To bude najdôležitejšie. Zároveň potrebujeme byť agresívnejší pred bránkou súpera a strieľať viac gólov,“ povedal v rozhovore rodák z Ylöjärvi, mestečka blízko Tampere.


HC ´05 Banská Bystrica v zatiaľ poslednom vystúpení v rámci Tipos Extraligy zaznamenal dôležité víťazstvo, keď porazil DVTK Jegesmedvék Miškolc na zvolenskom ľade tesne 3:2 a skresal stratu na desiatu priečku na tri body. Rozhodol Samuel Mlynarovič: „Konečne sme vyhrali, pocit je skvelý. Lepšie je vyhrávať ako prehrávať. My sme strelili rýchle dva góly, mali sme ďalšie šance na zvýšenie, čo sme nevyužili. Miškolc vyrovnal, no tímovou robotou a odhodlaním sme to strhli na našu stranu, za čo sme veľmi radi. Nálada pri prehrách nie je dobrá. Ja pevne verím, že tento impulz nám pomôže a v ďalších zápasoch sa nám bude iba dariť,“ verí skúsený center.

Na tieto tri body sa pokúsime nadviazať v Detve, ale nečaká nás nič jednoduché. Doposiaľ sme proti tomuto tímu v aktuálnej sezóne odohrali štyri zápasy. Vzájomná bilancia hrá v náš prospech, pretože trikrát sme vyhrali (3:1, 4:3sn, 3:2pp) a raz prehrali (3:4), čo sa stalo len nedávno, konkrétne 4. januára, pričom v tom dueli sme viedli 1:0 aj 3:2 a o body prišli dvomi gólmi Daniela Gachulinca v závere. „Barani“ sú aktuálne na jedenástej priečke s 26 bodmi, na DVTK strácame tri a na deviate Nové Zámky rovných desať. Z aktuálneho kádru získal najviac bodov obranca Alex Breton (7+24). Najlepší strelec Matt Mistele sa postaral o deväť gólov, Martin Faško-Rudáš strelil šesť a má najviac kladných bodov v štatistike +/- (+5). Spomínaný Breton so 17 asistenciami dominuje i v tomto ohľade. Mladý brankár Filip Belányi už nastúpil na desať stretnutí a jeho úspešnosť zákrokov je vcelku dobrá (90,54%).

HC 07 Detva výrazne atakuje čelo tabuľky. Momentálne sú zverenci trénera Ernesta Bokroša na piatej priečke, kde majú 57 bodov a osem strácajú na prvý Zvolen, lenže dokážu poraziť každého, čo už ukázali. S každým tímom Tipos Extraligy vyhrali v prebiehajúcom ročníku aspoň raz, nedávno túto „zbierku“ uzavreli Nitrou (2:1sn), naposledy však prehrali so Slovanom (1:4). Detve vyšli všetky príchody legionárov. Útočník Jonathan Charbonneau je s 24 bodmi najproduktívnejším hráčom, jeho 14 gólov je takisto najlepší počin v tíme. Obranca River Rymsha nazbieral 14 asistencií a brankár Tomas Sholl priemerne kryje až 92,86% striel súperov. Peter Valent získal v štatistike +/- už dvanásť kladných bodov. Počas týždňa do mužstva pribudol Matej Bača z Liptovského Mikuláša.