Hokejistov HC ’05 Banská Bystrica čaká v nedeľu 3. októbra cesta do ďalekých Košíc, kde sa budú snažiť potvrdiť úspešný týždeň a pripísať si tak štvrtú výhru v rade.

„Barani“ sa po prehre z úvodného kola na ľade Prešova naladili na víťaznú vlnu a momentálne ťahajú sériu troch zápasov s plným bodovým ziskom. Naposledy sa tak stalo v piatok v Trenčíne, kde hráči Banskej Bystrice dokráčali za výhrou po výsledku 1:3. Strelecký účet si vo svojom debutovom zápase otvoril ruský krídelník Nikita Scherbak.

Po štyroch kolách nám patrí so skóre 14:10 tretia priečka tabuľky Tipos extraligy, v kolónke získaných bodov svieti číslo 9. Rovnaký počet bodov majú aj celky, ktoré sú v tabuľke pred nami  – prvý je aktuálne bratislavský Slovan, prenasledovaný Popradom. Náš nedeľný súper si v uplynulom kole pripísal na konto vôbec prvú výhru v aktuálnom ročníku. Na vlastnom ľade si Košice poradili s Liptovským Mikulášom po výsledku 5:2 a nachádzajú sa na 9. mieste tabuľky.

Z hľadiska individuálnych štatistík zatiaľ dominuje Chase Berger so ziskom 5 bodov (3+2), sekundujú mu štvorbodoví Ihnačák (1+3) a Šoltés (0+4). Po tri body majú na svojom konte legionári Fossier (2+1), Mistele (2+1) a obranca Crevier-Morin (0+3). Celkovo si na svoje konto pripísalo aspoň bod až 19 hráčov, čo svedčí o vyrovnanosti nášho kádra. Prvý tohtosezónny štart si na ľade Trenčína pripísal brankár Matej Gajan, ktorý úspešne zlikvidoval až 94,44% striel hráčov Dukly. Filip Belányi má po troch odchytaných stretnutiach úspešnosť zásahov 90,32%. Brian Ihnačák si medzičasom vylepšil úspešnosť na vhadzovaniach na 46,27%.

Náš dnešný súper oslavuje v tomto roku storočnicu hokeja v Košiciach a taktiež 60. výročie založenia klubu. Pri tejto príležitosti predstavili verejnosti pred pár dňami aj nové logo, ktorého vytvorením začína v metropole východu nová éra po prekonaní ťažkých pandemických čias. Ako uvádza webová stránka hckosice.sk: „Nové logo v sebe uchováva tradičné hodnoty, úspechy a akcentuje bytostné prepojenie s dlhodobým patrónom klubu, ktorého identita bola po celý čas súčasťou väčšiny historicky používaných logotypov.“

V predsezónnych prognózach sa Košice umiestňovali pomerne vysoko, ich výsledky z úvodu však naznačujú, že košická oceľ nebola zatiaľ v optimálnej teplote. V prvých troch vystúpeniach skórovali len 6-krát, z toho tri góly padli pri nezvládnutom šlágri proti Slovanu. Košice v ňom viedli v 16. minúte už 3:0, napokon však zápas prehrali 3:6. V otváracom kole sezóny košickí oceliari prehrali na ľade Nitry, v 3. kole odišli naprázdno z Michaloviec. Ako už bolo spomenuté, prvé body prišli až v nedávnom vystúpení proti Liptovskému Mikulášu.

Najvýraznejšou oporou Košíc je v doterajšom priebehu sezóny Marek Bartánus, ktorý má na svojom konte už 5 bodov (4+1). Pre „Bertyho“ bude mať nedeľné stretnutie určite špecifický nádych, trom úspešným sezónam, ktoré pod Urpínom zažil prechádzal príchod práve z Košíc. Po vlaňajšej sezóne v drese Michaloviec sa tak rozhodol pre návrat do pre neho známeho prostredia. Na pozore sa bude treba mať aj pred Allanom McPhersonom (1+3), ktorý zažiaril v minulej sezóne v drese nášho rivala zo Zvolena. Štyri body má na konte aj obranca Saucerman (0+4), po tri body majú na konte Klhůfek (2+1), Chovan (1+2) a Pereskokov (0+3). V bránkovisku sa zatiaľ darí prekvapivo viac Dominikovi Riečickému, ktorý s úspešnosťou zákrokov na úrovni 94,37% patrí k tomu najlepšiemu v lige. Sezóna zatiaľ príliš nevychádza jeho konkurentovi Andrejovi Košarišťanovi, ten kryl len 87,10% striel.

Úvodné buly zápasu je na programe o 16. hodine, stretnutie odvysiela opäť iba Tipsport TV.