Po odložení nášho nedeľného zápasu je v utorok 23. novembra na programe 19. kolo Tipos extraligy. V rámci neho vycestujeme do hlavného mesta republiky, kde narazíme na bratislavský Slovan.

Ten sa aktuálne nachádza na čele tabuľky, kde sa udržal po nedávnej výhre po predĺžení v Liptovskom Mikuláši. Z ich strany však nešlo o optimálny výkon a Liptáci takmer dokázali favorita stretnutia zaskočiť. Slovan je tak so ziskom 36 bodov na priebežnom prvom mieste, aktuálne je to vďaka priaznivejšiemu skóre pred druhým Zvolenom.

Aj v dnešnom stretnutí našich hokejistov proti Slovanu pôjde o druhé vzájomné meranie síl v tomto ročníku. V prvom vzájomnom stretnutí sme dokázali v Bratislave triumfovať, keď sme najprv zápas dotiahli do samostatných nájazdov. V nich rozhodol v šiestej sérii Brian Ihnačák, ktorý sa postaral o zisk dvoch bodov. Výborný výkon vtedy podal aj Filip Belányi, ktorý zastavil až 37 z 39 striel domácich. Dvomi asistenciami sa zaskvel Mitchell Fossier.

Pred dnešným rozkorčuľovaním sme sa pristavili pri jednom z asistentov trénera, Ivanovi Droppovi, ktorý pred stretnutím proti Slovanu poznamenal: „Bude to ťažký zápas, Slovan je výborný súper. Budeme chcieť hrať to, čo sme si povedali a veríme, že to prinesie úspech.“ 

Slovanu na Liptove chýbala ich nedávna akvizícia v podobe Marcela Haščáka, ale ževraj nešlo o nič vážne, a preto je šanca, že Haščák sa možno v zostave napokon objaví. Okrem neho však trénerský triumvirát Döme-Lipiansky-Podkonický môže spoliehať najmä na Samuela Takáča, či Brenta Harrisa, teda dvojicu najproduktívnejších útočníkov ligy. Obaja majú na konte 23 bodov, čo je o bod viac než Michal Chovan z Košíc. V prvej desiatke kanadského bodovania majú „belasí“ aj amerického útočníka Rapuzziho. Najproduktívnejším bekom súťaže je Matt MacKenzie so 17 bodmi, navyše práve v spomínanom vystúpení na ľade Liptákov zaznamenal tento obranca víťazný gól v predĺžení.

Naši hokejisti zostali aj napriek neodohranému zápasu proti Nitre na 9. mieste tabuľky, opäť však treba dodať, že máme na konte o štyri stretnutia menej ako vedúca trojica ligového pelotónu. Aj tento fakt prispieva k tomu, že sa nám vzďaľuje postavenie v prvej šestke zaručujúcej štvrťfinále play-off, na ktorú máme manko 7 bodov. Proti Zvolenu sa nám však darilo zlepšiť efektivitu streľby i herné situácie ako sú presilové a oslabové hry.

Hráčskym štatistikám v našom tíme naďalej dominuje trio Berger – Šoltés – Fossier. Prvý menovaný, Chase Berger, ktorý má na konte 13 bodov (6+7). Za ním nasleduje Dávid Šoltés s 12 bodmi (4+8), Fossier má na konte 11 bodov (5+6). V posledných dvoch stretnutiach pookrial aj Nikita Scherbak, ktorý si vylepšil štatistiky o tri body a celkovo ich má na konte 6 (3+3).

Slovanisti majú mierne navrch aj čo sa týka zastúpenia v bránkovisku, proti Liptákom si odkrútil svoj tretí zápas v najvyššej súťaže Clint Windsor. S veľkou pravdepodobnosťou však bude v dnešnom stretnutí štartovať brankárska jednotka „belasých“, ktorou je Kristers Gudlevskis. Ten naskočil do 14 stretnutí tejto sezóny a vyšiel z nich s úspešnosťou zákrokov 91,46%. Náš Filip Belányi sa drží na úrovni 90,03%.

Na pozore sa určite budeme musieť mať pred presilovými hrami hokejistov Slovana. V nich totiž patria k najlepším tímom v lige, respektíve s úspešnosťou využívania 21,88% sú v tejto činnosti druhým najlepším celkom. V presilovkách o dvoch hráčov sú dokonca najefektívnejší, keď využili až 4 z 9. Čo sa týka bránenia oslabení, v nich nie je markantný rozdiel, Slovanisti sa ubránili v 83,87% prípadov, naši hokejisti ubránili 80,33% oslabení.

Do dnešného zápasu nebudú môcť nastúpiť Adam Žiak a Martin Bdžoch, okrem nich vynechá zápas proti Slovanu aj Chase Berger, a to z dôvodu menšieho zranenia. Úvodné buly stretnutia je na programe o 18:00 h, avšak opäť však nebude nikde odvysielané.