Hokejistov HC’05 Banská Bystrica čaká v piatok 15. októbra ďalšie vystúpenie v rámci hokejovej Tipos extraligy, za ktorým budú musieť vycestovať do hlavného mesta Slovenska. V Bratislave si zmerajú sily so Slovanom, ktorý zažíva pomerne vydarený úvod nového ročníka.

Od zápasu proti Nitre ubehlo už niekoľko dní, ktoré hráčom poslúžili okrem iného aj na vylepšovanie aktuálnej formy. Proti lídrovi tabuľky to v piatkovom zápase bolo vyrovnané, aj keď sa domáci ujali vedenia 2:0, zásluhou dvoch gólov Misteleho sme sa však dokázali vrátiť do stretnutia. Napokon však prišli tri góly od zverencov trénera Stavjaňu v rozmedzí 48. až 58. minúty a body tak ostali pod Zoborom.

Ako aj samotní hráči priznali, v pondelok to po spomínanej prehre v Nitre nemali na tréningu ľahké. Po utorkovom voľne, ktoré určite padlo vhod, prišli ďalšie dni a s nimi aj nové výzvy. Jednou z nich bude vrátiť sa na víťaznú vlnu, aj keď na ľade druhého tímu tabuľky určite nepôjde o najľahší zápas. V Bratislave však určite nevládne spokojnosť s výsledkami Slovana v hokejovej Lige majstrov, kde nezískali v šiestich vystúpeniach ani bod.

V ligovom pelotóne je z toho po 7 kolách spomínané druhé miesto, čo z domácich urobí pred stretnutím mierneho favorita. V domácom prostredí odohrali slovanisti zatiaľ iba tri zápasy, všetky však mali víťaznú príchuť. Z celkových 15 bodov tak dokázali ukoristiť 9 práve na svojom ľade. Postupne si poradili s Duklou Trenčín (4:1), s nováčikom zo Spišskej Novej Vsi (2:1) a naposledy zachraňovali body v samotnom závere stretnutia proti Liptovskému Mikulášu (4:3).

„Belasí“ majú vo svojich radoch hneď niekoľko produktívnych hráčov. Za zmienku určite stojí dvojica Takáč – Harris, ktorá vyprodukovala už 24 kanadských bodov a patrí im druhá, respektíve štvrtá priečka kanadského bodovania. Na ôsmom mieste je náš bývalý hráč Joona Jääskeläinen, ktorý má na konte 10 bodov (4+6). V kádri nášho súpera sú okrem Jääskeläinena aj ďalší hokejisti, ktorí kedysi obliekali dres s baranom na hrudi, menovite Tomáš Zigo, Tomáš Matoušek a Rastislav Gašpar, všetko naši odchovanci a okrem nich aj Kytnár, Preisinger, Bezák, Gachulinec, Bačík, Maier, Sersen a Jakub Sukeľ, ktorý pôsobil pod Urpínom vo vlaňajšej sezóne v rámci hosťovania.

Do kariet nám môže hrať fakt, že slovanisti sa trápia na pozícii brankára, kde zatiaľ ani Gudlevskis a ani Hlavaj nepodávajú výkony, ktoré by sa od nich očakávali a hovorí sa aj o tom, že vedenie Slovana plánuje tento kľúčový post v blízkej dobe posilniť. Gudlevskis nastúpil do piatich zápasov, v priemere inkasoval 3,04 gólu na zápas a zlikvidoval 88,75% striel, jeho dvojka Hlavaj disponuje veľmi podobnou bilanciou.

Nášmu piatkovému súperovi sa pomerne dobre darí napríklad na vhadzovaniach (1. miesto v lige), v presilových hrách (4. miesto, úspešnosť 22,22%) ale aj v oslabeniach (5. miesto, úspešnosť 80%). Ide o štatistiky, v ktorých sa naši hráči trápia, no usilovne v tomto týždni pracovali aj na tom, aby ich vylepšili už v najbližšom stretnutí.

Tréneri sa určite budú chcieť opierať o vyrovnanosť všetkých formácií, najväčšie zbrane však určite majú v trojici legionárov Mistele, Berger, Fossier, ktorí vyprodukovali celkovo až polovicu všetkých našich gólov. Mistele s Bergerom majú na konte po 6 bodov, rovnako tak má aj Šoltés, za nimi už nasleduje päťbodový Ihnačák a po ňom už spomínaný Fossier, či obrancovia Breton a Crevier-Morin, všetci zhodne so 4 bodmi.

Celkovo sme proti Slovanu v minulosti odohrali 30 vzájomných zápasov, v ktorých má Slovan nad nami mierne navrch. Hráči by však určite radi podali podobný výkon ako vo výhre 3:0 z vlaňajšej sezóny. V tom čase mal vynikajúcu formu brankár Filip Belányi, ktorý vychytal druhé čisté konto v rade. Stal sa tak druhým brankárom v histórií HC’05 Banská Bystrica ktorý udržal čisté konto proti Slovanu Bratislava. Tým prvým bol Matúš Kostúr, ktorému sa to podarilo dvakrát (v oboch prípadoch v sezóne 2011/12).

Úvodné buly je na programe o 18:00 h, zatiaľ ale žiaľ nie je jasné, či niekto tento zápas odvysiela.