Podarilo sa nám získať celé znenie zápisu inštruktora rozhodcov Norberta Drugu (zápis č. 301) z prvého zápasu série predkola medzi HC ´05 Banská Bystrica a HK Dukla Trenčín, ktorý priniesol niekoľko tvrdých zákrokov na našich hráčov. Tie ostali v zápase nepotrestané.

Počas prvej tretiny Kruise Reddick ramenom do hlavy zasiahol Mareka Slobodu, ktorý po likvidačnom zákroku nielen, že nedohral, ale zamieril do nemocnice, kde podstúpil operáciu. Utrpel otrasu mozgu, zlomeninu podočnicového oblúka a zlomeninu tvárového skeletu. Podľa inštruktora rozhodcov a videorozhodcu nominovaného na stretnutie, Norberta Drugu, hlavný arbiter Milan Novák v tomto momente pochybil: „Nevylúčil hráča TN Reddicka za faul na hráča BB Slobodu, ktorý po zákroku musel odísť do šatne. HR po konzultácii tohto zákroku hovoril, že to videl z pohľadu, kde to vyzeralo, ako rameno na rameno, čo v tom momente tak skutočne mohlo byť,“ píše sa v stanovisku Drugu. Pravdou však je, že Reddick zasiahol Slobodu ramenom do hlavy a spôsobil mu spomínané vážne zranenia. Kanadský hráč navyše dostal trest od DK SZĽH, ktorá mu pozastavila činnosť.

Medzi nedostatkami hlavného rozhodcu Nováka sa ďalej uvádza: „HR nemal dobrý vstup do stretnutia. Mal som pocit, že nebol celkom prítomný na stretnutí, čo bolo možno spôsobené únavou, alebo inými okolnosťami. V dvoch prípadoch neskôr reagoval na priestupky hráčov, 1. krát v druhej tretine pri podrazení hráča TN hráčom BB a 2. krát v tretej tretine pri nečakanom napadnutí hráča BB od hráča TN. Vylúčenia to boli správne, avšak nevyzeralo to presvedčivo. Aj napriek nedostatkom, ktoré som u HR u viedol, stretnutie dokázal zvládnuť aj spolu s kolegami. Bolo pozitívne, že HR o chybách, ktoré urobil otvorene hovoril, vedel o nich a poučil sa z nich. Podľa môjho názoru to bol len „slabší deň“ v doterajšom pôsobení HR.“

Podľa Norberta Drugu dvakrát výraznejšie pochybil i druhý hlavný rozhodca Peter Stano, ktorý mal odpískať dva zákroky na Patrika Lampera: „V 1.tretine v čase 6:40 neposúdil nedovolený zákrok Bokroša z TN na Lampera BB, čo v danom okamihu z pohľadu HR mohlo vyzerať ako silnejší hit. V 2. tretine neposúdil nedovolený zákrok Okuliara, na hráča Lampera za vrazenie na mantinel. Aj napriek týmto dvom zákrokom HR stretnutie viedol do konca s prehľadom,“ je napísané v dokumente.

Zdá sa, že pán inštruktor vnímal zápas úplne inak ako napríklad legenda slovenského hokeja Richard Zedník, keď napísal, že rozhodcovia zápas zvládli. V tomto vidíme veľký kontrast: https://mybystrica.sme.sk/c/22624990/lamperova-mama-prosila-syna-aby-do-dalsieho-zapasu-nenastupil-sloboda-podstupil-operaciu.html

Pre úplnosť doplníme, že v zápise boli uvedené aj prednosti hlavných rozhodcov:

Milan Novák: skúsený HR, komunikácia, autorita u tímov, príprava na stretnutie, svojou komunikáciou so striedačkami dokázal utlmiť a riadiť emócie, ktoré vznikali počas stretnutia

Peter Stano: skúsený HR, rešpekt u oboch tímov, príprava na stretnutie, komunikácia, s ktorou upokojoval emócie, ktoré vznikli v priebehu stretnutia

Komisia rozhodcov SZĽH sa vyjadrila, že spomínané momenty z prvého zápasu série, ktoré neboli posúdené ako fauly, vyšetrí a posúdi interne, aj keď „nové vedenie“ SZĽH od začiatku avizovalo, že veci bude riešiť transparentne. Navyše, HC ´05 Banská Bystrica stále nedostal oficiálne vyjadrenie k tomu, aký trest dostal videobránkový rozhodca Juraj Konc st. kvôli neuznanému gólu v zápase HKM Zvolen – HC ´05 Banská Bystrica.

Na spomínaný zápas proti Trenčínu bol ako inštruktor rozhodcov a videobránkový rozhodca nominovaný Norbert Druga, ktorý doposiaľ primárne pôsobil v nižšej súťaži, čo je pravdepodobne odplata od KR SZĽH kvôli našej žiadosti spomínaného neuznaného gólu. V následnom rozhodnutí sa píše, že zásah Samuela Mlynaroviča mal platiť a videobránkový rozhodca Juraj Konc st. to mal z videí, ktoré mal k dispozícii, vidieť.

Pán rozhodca Novák sa za svoje pochybenie verejne ospravedlnil, k čomu prikladáme aj video, ale pán Stano sa k celej veci nevyjadril, aj keď minimálne dvakrát hrubo pochybil. Chyby rozhodcov v zápase výrazne a hrubo ovplyvnili priebeh zápasu. Čakáme na stanovisko KR SZĽH, prípadne čelných predstaviteľov SZĽH.