30.9.2020

V stredu sa pred Úradom vlády v Bratislave zhromaždilo niekoľko stoviek hokejistov. Prítomné boli kluby Tipos Extraligy vrátane hráčov HC ´05 Banská Bystrica, ale aj účastníci nižšej súťaže SHL a tiež 2. ligy.

V pondelok síce premiér Igor Matovič povedal, že hromadné podujatia a teda aj športové zápasy budú od 1.10. zakázané, avšak následne to bolo upravené na 50 účastníkov vrátane hráčov. To je síce na hokejový zápas málo, ale podľa všetkého prejde do platnosti návrh o tom, že počet ľudí na podujatí môže byť vyšší ako 50, aby sa doň zmestili všetky potrebné osoby ako hráči, tréneri, realizačný tím, organizátori, ľadári, obsluha časomiery a tak ďalej. Každopádne, ak sa sezóna 2020/21 v Tipos Extralige začne, minimálne prvé kolá budú bez divákov.

Pred Úradom vlády v Bratislave vystúpilo v mene všetkých hokejistov trio Michal Sersen, Branislav Rapáč a Ivan Švarný: „Neprišli sme protestovať. Chceli sme len ukázať, že tu sme a je najvyšší čas riešiť naše problémy. V marci nám zrušili sezónu a odvtedy nevieme na čom sme. Vyzývali sme kompetentných na diskusiu, ale odpoveď neprichádzala. Teraz máme pár dní pred začiatkom ligy a v pondelok vláda schválila nariadenie, ktoré je pre nás neprijateľné. Síce budeme môcť realizovať zápasy, ale to nám pomôže iba mierne. Treba si uvedomiť, že 30-40% príjmov prinášajú klubom diváci. Ich neprítomnosť v hľadisku nám výrazne ublíži. Šport je práca ako každá iná. Sme živiteľmi rodín, musíme z niečoho žiť a ak štát zakázal klubom podnikať, treba im to nejakým spôsobom vykompenzovať,“ hovorí Rapáč.

„Cez leto bol podľa nás dostatočný priestor na to, aby sa pre šport a kultúru našlo nejaké riešenie. Mohli sa pripraviť analýzy k tomu, čo sa môže stať ak sa opäť zakáže divákom chodiť na tribúny. Nikto to neriešil a pár dní pred začiatkom súťaží prišli pre nás zničujúce informácie. Boli sme radi, keby sa s nami začalo konečne komunikovať a ponúkli sa pre nás konkrétne riešenia,“ doplnil Branislav Rapáč.

Stále je teda v hre pôvodný štart Tipos Extraligy a to 2. októbra, avšak definitívne rozhodnutie stále nepadlo. Každopádne, vzhľadom na počty nakazených v HC Mikron Nové Zámky, ktorý je našim úvodným súperom, ostáva zápas 1. kola nášho HC ´05 Banská Bystrica takisto otázny a to aj keď neberieme do úvahy súčasné nariadenia vlády SR a krízového štábu. O všetkom vás budeme naďalej informovať.