Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica prehrali v 29. kole Tipos extraligy proti HK Nitra po výsledku 1:2.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Nitra 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Góly: 8. Björkung – 6. Hrnka (Raskob), 16. Buček (Holešinský, Š, Nemec). Rozhodovali: Štefik, Krajčík – Bogdaň, Janiga, vylúčení na 2. min: 5:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 741 divákov.

HC ’05 Banská Bystrica: Weninger – Cardwell, Bačik, Björkung, Crevier-Morin, Kostromitin, Matej Bača, Boldižár, Bdžoch – Šoltés, Berger, G. Gabor – Michaud, Bubela, K. Jendroľ – Melcher, Tamáši, Kabáč –t Rákoš, Sojka, Bodnár

HK Nitra: O’Connor – Š. Nemec, Mezei, Raskob, Švarný, Pupák, Bodák, Rais – Holešinský, Baláž, Buček – Hrnka, Rockwood, A. Sýkora – R. Varga, Bajtek, Múčka – Drábek, Šramaty, Volko

Duel začal príležitosťou Bubelu, po ktorej sa domácim naskytla možnosť presilovej hry. V nej preveril O’Connora dobrou strelou Šoltés. Do vedenia išli už pri plnom počte hostia. Raskob vystrelil od modrej a ujal sa teč Hrnku – 0:1. Bystričania odpovedali v ôsmej minúte Björkungom, prvú jeho strelu z medzikružia gólman Nitry kryl, ale na druhú z rovnakého miesta už nemal nárok – 1:1. Hokejisti spod Urpína mohli pridať aj ďalší gól, ale Kabáč ani Tamáši nedokázali puk dostať medzi žrde. Zahrmelo teda na opačnej strane. ´Corgoni´ mali k dispozícii dve presilovky, v tej prvej sa ešte Raskob nepresadil, ale v druhej to vyšlo Bučekovi, ktorý bez prípravy z kruhu parádne napálil – 1:2. Necelú minútu pred prestávkou sa pokúšal Weningera pokoriť Hrnka, ale recept nenašiel.

V druhej tretine sa iba ťažko rodili šance, domáci sa prakticky do nich vôbec nedostávali. Hráči spod Zobora mohli navýšiť skóre, ak by sa Varga presadil zblízka a počas presilovky to dobrými strelami ešte skúšali Buček, Holešinský a Rockwood. Posledný menovaný mal príležitosť aj v hre piatich proti piatim, nepresadil sa z kruhu. Gólman O´Connor mal málo práce, menšie problémy mu narobila iba koncovka Bergera z kruhu, keď hrali ´barani´ v početnej výhode.

V tretej tretine mali miernu prevahu Banskobystričania, avšak nevedeli si vypracovať vyloženú šancu. Až v 49. minúte sa v dobrej pozícii ocitol Bodnár, no O´Connora neprekvapil. Neskôr nepochodil ani voľný Šoltés z asi dvoch metrov. V závere hokejisti spod Urpína hrali v šestici bez brankára, ale nedokázali sa dostať do zakončenia. Nitra umnou hrou získala tri body.

Matej Bača: „Som smutný, že sme prehrali pretože to bol vyrovnaný boj. Hralo sa v podstate až do poslednej sekundy, stačila možno jedna strela a skončilo by to možno inak. Oba tímy bránili, hrali jednoducho, bojovalo sa o každý puk. Príliš veľa šancí nebolo ani na jednej strane, občas sa niečo vyskytlo, ale v podstate tam neboli nejaké tutovky. Bol to veľmi vyrovnaný zápas, dalo sa očakávať, že to bude boj až do záveru. Je tu nový tréner, takže zmenila sa atmosféra, každý chalan v kabíne sa chce ukázať, bojuje sa o každý centimeter ľadu, čo je len a len dobre. Musíme to využiť, získať nejaké body a stúpať v tabuľke smerom nahor.“

Alex Tamáši: „Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas, s výnimkou možno druhej tretiny kedy sme neboli tak koncentrovaní a nedodržovali systém tak, ako by sme mali. Možno sme sa viac mali tlačiť do brány, viac strieľať, ale myslím, že sme vytvárali tlak na ich brankára. Konečne sa aspoň tých pár ľudí dostalo na štadión, vytvorili skvelú atmosféru za čo im ďakujeme. Mrzí nás, že sme ich neprivítali víťazne, ale verím, že v nedeľu zvíťazíme.“

Antti Karhula, hlavný tréner: „Prvýkrát som videl náš tím v akcii, páčilo sa mi prvých dvadsať minút, naša snaha a to ako sme boli pripravení bojovať. V druhej tretine sme trochu stratili kontrolu nad zápasom, súper nás postupne prehrával a kontroloval puk. Počas druhej prestávky sme o tom s chlapcami hovorili a myslím, že v tretej tretine sme hrali už lepšie. Neviem či sme ich pustili k nejakej strele, boli sme schopní podržať puk a byť nebezpečnejší smerom dopredu. Samozrejme, prehra nás mrzí. Máme na čom stavať a verím, že budeme stúpať tabuľkou vyššie. Som presvedčený, že fanúšikovia dodali hráčom veľa energie. Počul som, že tu neboli takmer 700 dní, čo je vskutku dlhá doba. Bolo skvelé vidieť ich a ja dúfam, že im ukážeme aj víťazstvá a potešíme ich.“

zdroj: TASR, foto: D. Körtvélyesiová