V nedeľu 25. septembra pricestovali do Banskej Bystrice hokejisti Nitry, proti ktorým sme si chceli napraviť renomé po piatkovej prehre proti Slovanu. V stretnutí 4. kola boli diváci na štadióne svedkami vyrovnaného hokeja zo strany na stranu, no napokon museli rozhodovať až samostatné nájazdy. V nich sa ako jediný presadil Alex Tamáši, čím zaistil nášmu tímu extra bod a celkovo si do tabuľky pripisujeme dva body.

Naše úvodné snahy narušilo vylúčenie Sukeľa a aj napriek tomu, že sme pôsobili aktívnejšie a vypracovali sme si niekoľko šancí, do vedenia išli ako prví hostia. Stalo sa tak počas našej presilovej hry, keď sa do úniku dostal Holešinský a rutinérskym zakončením prekonal Rahma. Krátko na to sme však ešte v presilovej hre dokázali vyrovnať na 1:1, po prihrávke Tamášiho tečoval puk Gašpar a napokon sa po odraze dostal pred odkrytú bránu autor gólu Bíreš.

V druhej časti sa v početnej výhode presadil pohotovou a presnou strelou náš útočník Urbánek, ktorého skvelo našiel Šoltés a do 38. minúty sme tak viedli. Následne však prišlo vylúčenie na našej strane a hostia dokázali ponúknutú početnú výhodu pretaviť vo vyrovnávajúci gól z hokejky Solenského.

V treťom dejstve sa oba celky snažili strhnúť vedenie na svoju stranu, diváci boli svedkami útočného hokeja s množstvom šancí. Viackrát nás podržal Rahm najmä pri šanciach Vargu, na opačnej strane hasil Honzík pri tutovke Kabáča. V riadnom hracom čase už gól nepadol a duel tak smeroval do predĺženia troch proti trom.

Atraktívny formát ponúkol ďalšie vyložené šance na obidvoch stranách, najprv mohol rozhodnúť o našej výhre Bačik, na opačnej strane sa opäť zaskvel Rahm pri nájazde Buncisa. Keďže v priebehu piatich minút gól nepadol, o osude zápasu rozhodli až samostatné nájazdy. V nich mal ako jediný presnú mušku Alex Tamáši, ktorý strelou k tyčke rozhodol o našom dvojbodom víťazstve.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Nitra 3:2 po nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 14. Bíreš (Gašpar, Tamáši), 30. Urbánek (Šoltés, Bíreš), rozhodujúci sam. nájazd Alex Tamáši – 13. Holešinský, 38. Solenský (Myklukha, Švarný). Rozhodovali: Výleta, Fridrich – Orolin, Frimmel – Beniač. Vylúčenia: 2:4, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1. Diváci: 2013

HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Belányi) – Björkung, Bačik, Pavlin, M. Bača, Luža, Ďatelinka, Frídel – Troock, Kontos, Kabáč – Gašpar, J. Sukeľ, Bíreš – Urbánek, Tamáši, Šoltés – Výhonský, Sojka, Jendek

HK Nitra: Bodák, Mezei, Donaghey, J. Štefanka, Švarný, F. Gajdoš – Holešinský, Myklukha, Krivošík – R. Varga, Buncis, Solenský – O. Molnár, Hrnka, M. Tvrdoň – Lacka, M. Šramaty, Knies – Pekarčík

Alex Tamáši, útočník HC ’05 Banská Bystrica: „Každá výhra poteší, určite sme to potrebovali. V piatok sme neodohrali ideálny zápas, ale prešli sme si cez chyby, poučili sme sa z toho, povedali sme si pár vecí a sme radi, že sme to dnes dotiahli do víťazného konca. Som rád, že sa mi darí, ale dôležitý je kolektívny výkon a dúfam, že na to nadviažeme a vyhráme domáce zápasy, ktoré máme, vrátane toho v Prešove v piatok. Dnes to bol vyrovnaný zápas, súper výborne korčuľoval, napádal a nedávali nám veľa priestoru. Myslím si, že prvú tretinu sme odohrali zodpovedne, potom sme mali zas nejaký úpadok. V tretej tretine sme podali dobrý výkon. Chceme hrať čo najviac s pukom, no nie vždy to ide. Niekedy treba zjednodušiť hru, nahodiť si puk a ísť za ním.“

Andrej Bíreš, útočník HC ’05 Banská Bystrica: „Po jedenástich rokoch dať gól na domácom ihrisku je fakt krásny pocit a som veľmi rád za dnešné víťazstvo. Mali sme veľa šancí, mohli sme rozhodnúť už v základnom hracom čase, ale sme radi, že sme vyhrali po nájazdoch. Mal som tam pred koncom ešte jednu veľkú príležitosť, ale žiaľ, trochu som to nečakal. Jakub Sukeľ ma tam veľmi dobre našiel, no puk mi odskočil. Musíme sa porozprávať, natrénovať to a nabudúce to tam už padne.“

Antti Karhula, tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Môžeme povedať, že to bol ďalší divoký zápas, ale je to súčasťou procesu. Doma chceme hrať agresívne. V prvej tretine sme hrali podľa môjho názoru dobre, zodpovedalo to tomu, čo očakávame. V druhej tretine je to vždy trochu náročnejšie, keďže striedačku máme ďalej a niekedy to súper dokáže využiť vo svoj prospech, čo sa dnes aj stalo. Je to niečo, o čom sa musíme s hráčmi porozprávať. Chceme mať momentum na našej strane. Chce to ešte trochu času, nemôžeme to uponáhľať a hľadať rôzne skratky. V hokeji nikdy nie je jednoduché zvíťaziť, potrebujete na to tvrdú prácu a zvlášť v tejto lige. Každá výhra poteší.“