Hokejisti HC Mikron Nové Zámky zvíťazili v nedeľnej dohrávke 1. kola Tipos extraligy na ľade HC’05 Banská Bystrica 5:3 a poistili si vedúcu pozíciu v tabuľke. Zhodne dvomi gólmi sa pod triumf hostí podpísal Filip Bajtek a Marcel Holovič. Trojnásobný majster utrpel v šiestom tohtosezónnom zápase štvrtú prehru a zostáva naďalej na desiatej priečke.

Tipos extraliga – dohrávka 1. kola:

HC’05 Banská Bystrica – HC Mikron Nové Zámky 3:5 (1:1, 0:2, 2:2)

Góly: 11. Drew (Winquist), 42. Lamper (Drew, Winquist), 58. Marek Sloboda (Drew) – 5. Embrich (Hain), 24. Bajtek (Okoličány, Drtina), 39. Holovič (Bajtek, Drtina), 45. Holovič, 59. Bajtek (Andrisík, Holovič). Rozhodovali: D. Konc st., R. Výleta – M. Orolín, Crman, vylúčení: 6:4, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Banská Bystrica: Vay – Ďatelinka, Žiak, J. Brejčák, Drew, Breton, Biro, Welsh, Demo – Kabáč, Tamáši, Šimun – M. Sloboda, Winquist, Lamper – Faško-Rudáš, Fafrák, Vašaš – L. Lunter, Sojka, Výhonský

Nové Zámky: Kiviaho – Västilä, Hain, Ligas, Fereta, Martin Šeliga, Drtina, P. Mikuš – J. Jurík, Seppänen, Obdržálek – Bajtek, Holovič, Okoličány – Rogoň, Ondrušek, Andrisík – Giľák, Embrich, Barto

Úvod stretnutia mal solídne tempo. Šance si vytvorili oba tímy, do vedenia mohli ísť najprv hostia, no Bajtek ani Okoličány pred Vayom neuspeli. Na opačnej strane sa nepresadil v dvoch koncovkách pred Kiviahom Kabáč. Skóre sa menilo v 5. minúte, keď vystrelil Hain, bystrický brankár puk iba vyrazil a z dorážky ho zamietol medzi žŕdky pohotový Embrich – 0:1. Zámčania potom nevyužili presilovku, v nej mal dobrú príležitosť Obdržálek a tesne po jej skončení namieril Holovič z kruhu iba do žŕdky. V 11. minúte sa domáci dostali do prečíslenia a po prihrávke Lampera zakončil Winquist, dobrý zákrok hokejkou predviedol Kiviaho. Kapituloval však o pár sekúnd neskôr, pretože Drew si nakorčuľoval do medzikružia a razantne vystrelil – 1:1. Do prestávky mohol zmeniť stav ešte Bajtek, ktorý sa ocitol zblízka pred Vayom, no nepresadil sa.

V druhej tretine tempo opadlo, oba tímy síce často strieľali, ale brankári si s pukmi zväčša poľahky poradili. Nové Zámky využili v 24. minúte presilovku, keď Okoličány na útočnej modrej vysunul do úniku Bajteka a ten poslal puk pomedzi betóny Vaya – 1:2. Banskobystričania potom nedokázali vyrovnať ani z troch presiloviek v rade, dobré možnosti mali Drew a Lamper. Prišiel tak trest. V 39. minúte domáci Demo odpálil spred bránky puk, ten pristál na hokejke Holoviča, ktorý sa v početnej výhode nemýlil – 1:3.

Nástup do tretej tretiny mali Banskobystričania rezkí. Rýchlo znížili Lamperom, ktorý mal veľa priestoru pred bránkou po predchádzajúcej strele Drewa – 2:3. Domáci legionár však vyrobil o tri minúty neskôr chybu, spoza vlastnej bránky poslal puk rovno na hokejku Holoviča a ten túto možnosť zužitkoval aj druhýkrát v zápase, tentoraz z medzikružia – 2:4. Následne sa hokejisti spod Urpína snažili dostať do zápasu kontaktným gólom, avšak hosťom sa naskytli možnosti na protiútoky. Z jedného mohol zvýšiť vedenie Andrisík, namieril však do bočnej siete a v početnej výhode sa nepresadili ani Hain s Juríkom. V 58. min hrali Banskobystričania bez brankára a znížili na rozdiel gólu. Z ľavého kruhu prestrelil Kiviaha Marek Sloboda – 3:4. Ďalšia hra bez brankára sa už domácim nevyplatila, výsledok z pohľadu hostí poistil na 5:3 Bajtek.