Podpis Robina Rahma vyvolal medzi našimi priaznivcami pozitívne ohlasy, no niet sa čomu čudovať. Brankár, ktorý v uplynulých dvoch sezónach obliekal dres rivala zo Zvolena, privádzal častokrát našich fanúšikov do zúfalstva. Teraz však švédsky gólman stojí na našej strane barikády a pred novou sezónou nám poskytol pár slov o svojich pocitoch a vyhliadkach pred piatkovým ostrým štartom extraligového ročníka.

Už je to nejaký čas, odkedy si sa pripojil k nášmu tímu. Aké v tebe prevládajú pocity?

Určite je to fajn. Najmä keď vezmem do úvahy ako sme hrali väčšinu zápasov v príprave. Bolo to z našej strany dôsledné, no uvidíme ako si budeme počínať v extraligových dueloch. Bude to trochu iné v porovnaní so zápasmi s rakúskymi tímami, to je isté. Všetci sa už tešíme na piatok a na začiatok súťaže.

Takže môžeš povedať, že išlo o správny krok z tvojej strany?

Áno. Už od prvých chvíľ som sa tu cítil dobre a od počiatočného kontaktu s vedením som mal z toho dobrý pocit.

Ako vnímaš, že si sa rozhodol podpísať zmluvu s najväčším rivalom mužstva, v ktorom si pôsobil?

No, bude to zaujímavé. Všetky tie vzájomné zápasy boli vzrušujúce. Jedno je isté, bude to veselé. Niečo podobné som zažil už vo Švédsku. Na derby zápasy sa teším obzvlášť.

Čo ťa vlastne viedlo k podpisu zmluvy s Banskou Bystricou?

Ako som už spomínal, mal som počas leta dobré rozhovory s Upim (Anttim Karhulom). Okrem toho, už keď som hral za Zvolen, tak sa mi páčilo ako Bystrica hrala proti nám. Aj napriek tomu, že štvrťfinálová play-off séria skončila 4:1, skutočne nám dali zabrať. Odkedy angažovali trénera Karhulu, išli správnou cestou a bolo to vidieť, najmä ku koncu sezóny. Takže keď sa mi ozvali, mal som z toho dobrý pocit. Veľmi ma tu chceli.

Ako sa ti spolupracuje s trénerom brankárov Robinom Danielssonom?

Výborne. Už vo Švédsku som s ním mal možnosť spolupracovať počas jednej zo sezón. Je to veľmi podobné. Vníma veci prakticky rovnako ako ja a určite mi napomáha v mojom rozvoji. Aj jeho príchod sem zavážil pri mojom rozhodovaní. Taktiež to bude prospešné aj pre Bela (Filipa Belányiho), že v jeho mladom veku môže spolupracovať s trénerom ako je Robin. Tvrdou prácou sa môže dostať ďaleko, pretože ide nepochybne o talentovaného brankára.

Tebe sa už podarilo siahnuť na majstrovský titul, takže by si mohol vedieť porovnať kvality zvolenského a nášho tímu. Ako vidíš naše šance v novej sezóne?

Povedal by som, že sú to rozdielne tímy. Vo Zvolene sme mali v prvom roku naozaj zručných, šikovných hráčov a veľmi silnú ofenzívu. V Bystrici disponujeme viac takými „makačmi“, máme tvrdo pracujúce mužstvo, ktoré necháva na ľade všetko. Rozhodne máme z čoho ťažiť, navyše sa môžeme oprieť aj o kvalitnú defenzívu. K tomu všetkému pridávame naše zručnosti a kvalitu, ktorá sa každým tréningom zvyšuje. Po pravde, ťažko to porovnávať, pretože sme úplne iný tím. Sme si však vedomí našich kvalít a myslím si, že bude náročné hrať proti nám. Obzvlášť keď máme puk na hokejkách. Nebojíme sa zariskovať, a to aj napriek tomu, že to môže brankárom priniesť viac práce a viac zákrokov.

Ako sa cítiš v kabíne? Ako ťa chlapci prijali medzi seba?

Zatiaľ je to skvelé! Ako som už spomínal, od prvého momentu sa vzájomne podporujeme a tlačíme dopredu, tréningy majú vysokú úroveň. Vždy je tu dobrá energia, cítiť prepojenie medzi hráčmi. Mnohí z nich sú tu už nejaký ten čas a vidieť ako držia spolu. Už keď som sa o tom bavil počas leta s niektorými hráčmi a spomínal to aj Victor (Björkung), bolo mi povedané, že to je jedna z najdôležitejších vecí. Je to niečo, na čom sa taktiež dá stavať.

Predpokladám, že práve s Victorom a možno Gabym a Kristoffom (Kontosom) si vytvoril partiu…

Ale áno, je to bežné, že zahraniční hráči vytvoria spolu partiu a držia pokope. Proti Victorovi som už v minulosti hrával, mali sme možnosť spolu hovoriť už počas leta.

A teraz niečo pre fanúšikov, ktorí by ťa chceli lepšie poznať. Aký je Robin Rahm vo voľnom čase? Čomu sa zvykneš venovať?

Po pravde, väčšinu času sa snažím relaxovať. Samozrejme, občas niekam vybehnem, napríklad aj sem do Európy (kde sa konala autogramiáda) alebo na námestie a iné miesta. Okrem toho sa snažím veľa cvičiť a naďalej napredovať. No počas sezóny sa snažím uchovať čo najviac energie, som skôr pokojnejší typ človeka.


text, M. Džurdženík, foto: Š. Ďuriančík, D. Körtvélyesiová