V čase, kedy Patrik Bačik prichádzal do nášho klubu, časť fanúšikov zrejme až tak nerozumela výmene, ktorá tomu predchádzala. Opačným smerom totiž putoval ofenzívny a produktívny obranca Alex Breton, ktorý ale vyjadril túžbu po zmene pôsobiska. Slovan po sezóne o Bretona prišiel, zatiaľ čo my sme získali kvalitného zadáka s bohatými skúsenosťami, ktorý ostal verný našim farbám aj napriek iným ponukám. 

Písal sa záver kalendárneho roka 2021 a pod Urpín prišiel obranca opradený skúsenosťami z KHL. Ako sám prezradil, po dlhodobejšom zranení s ním už v hlavnom meste Slovenska nepočítali, a to aj napriek tomu, že predtým v Slovane stabilne hrával a v ročníku 2019/2020 prežil jednu zo svojich najlepších sezón. Okrem iného však v rozsiahlom rozhovore priznal, že v Banskej Bystrici sa mu veľmi páči a pochvaľuje si aj dostatok herného času na ľade.

Paťo, vráťme sa ešte úplne na začiatok, k momentu, kedy si bol vymenený k nám v rámci výmeny za Alexa Bretona. Ako si na to spätne spomínaš a bral si to už vtedy ako príležitosť zaistiť si väčší priestor na ľade?

Čo sa týka toho prestupu, bolo to dosť narýchlo. Ja som sa to dozvedel vlastne deň predtým, ako som išiel rovno aj hrať zápas. Vtedajší manažér Slovana mi to prišiel povedať pred dom s argumentom, že po zranení tam už miesto v zostave nebudem mať. V podstate som ani nemal inú možnosť, ako zobrať sa a v nedeľu som už nastúpil proti Košiciam. V Slovane som do zranenia hrával stabilne a svoj priestor na ľade som tam mal. Po zranení sa veci zmenili, a tak som teraz v Bystrici.

Tá vlaňajšia sezóna sa po tej hernej a výsledkovej stránke asi nedá porovnať s touto prebiehajúcou, napriek tomu si sa veľmi rýchlo u nás etabloval a bol si pilierom defenzívy… čo tebe osobne dala tá minulá sezóna?

Ja som bol hlavne rád po tej výmene, že vtedy viedli tím Ivan Droppa a Tomáš Surový. Vedeli s akou situáciou a po akej dlhej dobe som sa vrátil do hry. Vôbec na mňa netlačili, dali ma hneď do tretej obrany. Všetko sa to nieslo v takom pozitívnom duchu, s kľudom. Po pár zápasoch sa rozhodli, že ma dajú do obrany k Jakeovi Cardwellovi a obaja sme si vzájomne sadli, hralo sa nám dobre. Následne prevzal tím Antti Karhula a spolu s tým už prišlo aj také sebavedomie, mne ten hokej po polroku chýbal a bolo to celkom fajn.

Vyzeráš byť v Bystrici celkom spokojný a usadený, no ako si vnímal prechod z hlavného mesta, kde si sa narodil a vyrastal, do mesta ktoré síce ponúka tiež nejaké tie možnosti, ale je o dosť menšie?

Mne sa Bystrica veľmi páči. Podarilo sa mi vybaviť ubytovanie v Hoteli LUX, čo je dobrá lokalita, vďaka ktorej mám blízko centrum mesta a aj zimný štadión. Predtým som hrával aj v Martine a Trenčíne, čo boli také menšie mestá a Bystrica je naozaj veľmi pekná.

Zrejme vždy si si pochvaľoval kabínu. Dopomáha ti k tomu, že sa v Bystrici cítiš príjemne aj to, aká ste partia?

V podstate už minulý rok, keď mi volali Dávid Šoltés a Mišo Kabáč, to bola taká bodka za tým, aby som sa rozhodol prísť do Banskej Bystrice. Hovorili mi, aby som prišiel, že sú tu dobrá partia a to sa vlastne potvrdilo. Sme tu viac-menej v takom rovnakom veku, rovesníci. Je tu dobrá partia, cítim sa tu aj vďaka tomu super.

Ako by si zhodnotil základnú časť tejto sezóny z tímového hľadiska? Myslíš, že zlom nastal až s príchodom trénera Sheddena?

Mal som pred sezónou aj iné ponuky, ale ostal som, pretože som veril tomuto tímu a celému tomu konceptu. Trénerský tím a vedenie sa síce trochu obmenilo, ale keď som videl pred začiatkom ročníka mená hráčov, ktorí sem mali prísť, tak som vedel, že ten potenciál tu je. Prvá polovica sezóna nebola príliš pozitívna, ale s príchodom trénera a takým pozitívnym impulzom sa to zmenilo. Myslím, že hlavne v poslednej dobe sme predvádzali dobrý hokej.

Chvíľu sa hovorilo o tom, že na začiatku sezóny ste neboli kondične adekvátne pripravení a že aj to sa premietalo do zlých výsledkov.. čo by si k tomu povedal?

Je to dosť možné… v podstate aj tréner Shedden si to všimol a nastolil trochu iné a dlhšie tréningy. Myslím si, že aj to môže byť jeden z tých faktorov, ktoré dokázali ovplyvniť, že hráme teraz lepšie.

Ako ti vyhovuje jeho systém a ako vnímaš prácu pod jeho vedením? 

Ja som s trénerom veľmi spokojný. Je to paradox, ale či to bol tréner Karhula alebo aj pod vedením trénerov Jendeka a Surového, som si stále svoju pozíciu nejakým spôsobom zastal. Doug je typ trénera, ktorý viacerým chalanom na rovinu povedal všetko do očí, na nič sa nehrá a aj ja keď som mal nejaký horší zápas, tak sme mali následne konfrontáciu. Je férový, má dobrý odhad a vidí, keď niekto niečo odflákne. Na nič nečaká a vyhodí vám to na oči. Jeho kariéra je bohatá, má veľké trénerské skúsenosti.

Pre teba táto sezóna nebola z individuálneho hľadiska životná, no napriek tomu máš zatiaľ skvelý ročník.. čomu za to vďačíš?

Je to možno aj tým, že som sa hlavou nastavil na túto sezónu a snažil som sa na ňu pripraviť. Spolupracoval som aj s mentálnou trénerkou Zuzkou Pšenákovou, ktorej patrí moja vďaka. V tej minulej sezóne som sa snažil dostať po zranení do formy, ale nebolo to úplne ono. Po sezóne som však mal dostatok času na letnú prípravu, snažil som sa zamakať. Určite mi pomáha aj to, že mám takú minutáž na ľade, akú mám. Zhruba v polovici sezóny som sa ocitol na presilovke, kde sa mi podarilo nazbierať nejaké body. Ale určite je to aj tou minutážou… Viem si predstaviť, že aj iní spoluhráči by mali pri rovnakom čase na ľade nejaké tie body navyše. Každopádne, je to aj tým, že som si nejakým spôsobom zastal svoju pozíciu, tréner mi dôveruje a s tým prišiel následne ice-time a body.

Pred nami je o pár dní štart play-off, takže aké sú naše ciele a ako vidíš naše šance?

Čaká nás veľmi ťažký súper a to, že sme s nimi vyhrali štyrikrát, nič neznamená. Play-off je úplne iná súťaž, ideme sa teraz popasovať so Spišskou a čo bude potom, ukáže až čas. Nechcem nejak predbiehať, no verím, že sa poctivo pripravíme. Zároveň verím, že nie len pre mňa, ale ani pre spoluhráčov a vedenie nebolo cieľom iba štvrťfinále a že pôjdeme ďalej.

Myslíš, že na našich pleciach bude trochu väčší tlak? A ak áno, tak ako sa s tým vysporiadavate?

Ťažko povedať, začíname doma a tú štatistiku na našom ľade sme počas sezóny nemali úplne priaznivú. Ako som však spomínal, play-off je o niečom úplne inom. Je to všetko v našich hlavách, my sa poctivo pripravíme a verím, že to zvládneme.

V stredu ste sa vrátili do tréningového procesu, na čo ste sa za tieto dni zameriavali najviac?

Tie tréningy boli zatiaľ skôr takého kondičnejšieho charakteru. Stredajší tréning sa niesol v duchu súťaží medzi nami hráčmi, na záver nejaké korčuľovanie. Vo štvrtok sme sa už venovali hre 5 na 5, tiež to však bolo kondičného charakteru a do toho nejaká „posilka“. V podobnom duchu to zrejme prebehne aj v piatok, no predpokladám, že od tej nedele sa prejde už skôr na také technickejšie a taktickejšie veci a presilovky/oslabovky.

Ako vnímaš bystrickú hokejovú komunitu? Celkom často sa zúčastňuješ rôznych akcií zameraných na kontakt s fanúšikmi, ľudia ťa majú radi…

Za mňa je to tu úplne fantastické. Samozrejme, nájdu sa aj ľudia, ktorí možno neboli spokojní s našou hrou a hodnotili nás negatívne. Každopádne, vždy keď prídem na nejakú udalosť, či je to podpisovanie alebo fotenie s fanúšikmi, ľudia sú milí a tešia sa na nás. Klobúk dolu pred nimi, stoja pri nás a je to vidieť. Verím, že nám pomôžu aj v nadchádzajúcich zápasoch.

Plynulo prechádzame k záveru. Skúsme fanúšikom povedať čo rád robíš mimo hokejového diania a čomu sa tak najviac venuješ vo voľnom čase?

Snažím sa venovať najmä svojej žene, no popri hokeji sa venujem aj podnikaniu, takže keď mám trochu voľného času, tak ho investujem aj týmto smerom. Keď som v Bratislave, rád sa prejdem s našimi psami, ktorých tam máme. A s chalanmi niekam na kávičku, do kina. Taká klasika (úsmev).

Vedeli ste, že…?

Patrik pred časom spoločne so svojím bratrancom založil firmu…

„Bolo to v čase, keď som mal tak na prelome 24-25 rokov. Je to stavebná firma, začali sme s rekonštrukciami a teraz je to už skôr oblasť realít. Kupujeme nehnuteľnosti, ktoré následne prerobíme a predáme.“


text: M. Džurdženík, foto: Š. Ďuriančík (HC05), D. Körtvélyesiová (BBonline.sk)