Hokejisti HC´05 Banská Bystrica zdolali v nedeľnom súboji 33. kola Tipos extraligy na domácom ľade HK Spišská Nová Ves 3:2 po samostatných nájazdoch. V záverečnom rozstrele premenili tri nájazdy, kým hostia iba jeden, autorom víťazného bol Miloš Bubela.

HC ’05 Banská Bystrica – HK Spišská Nová Ves 3:2 pp a sn (0:0, 1:0, 1:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 36. Melcher (Ďatelinka), 41. Berger (Cardwell, Šoltés), rozh. nájazd Bubela – 56. Nieminen (Rapáč, Ouellet-Beaudry) 59. Ouellet-Beaudry (Atwal, Kuru). Rozhodovali: Snášel ml., Baluška – Janiga, Stanzel, vylúčení: 7:7 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 695 divákov.

HC ’05 Banská Bystrica: Weninger – Cardwell, Bačik, Björkung, Ďatelinka, Crevier-Morin, Kostromitin, Bdžoch – Michaud, Berger, Šoltés – Lamper, Bubela, K. Jendroľ – Vašaš, G. Gabor, Melcher – Bodnár, Matej Bača, Rákoš

HK Spišská Nová Ves: Melicherčík – Ouellet-Beaudry, Česánek, Atwal, Petgrave, Malina, Ordzovenský, Chatrnúch – Rapáč, Kuru, Nieminen – Giľák, Salituro, Džugan – Ščurko, Rauter, Štrauch – Tomala, Vartovník, Hamráček

Prvú šancu zápasu mali Spišiaci v 4. minúte, keď sa pri ľavej žŕdke nepresadil Džugan. Bola na dlhý čas jediná strela na bystrickú bránku, následne totiž začali dominovať domáci, ale koncovky Ďatelinku, Lampera, Vašaša a Šoltésa mali iba charakter previerky pre Melicherčíka. Ten čelil vážnejšej príležitosti až v 11. minúte, keď ho z prečíslenia ohrozil voľný Björkung. Hokejisti spod Urpína potom hrali tri presilovky v rade, stav sa pokúšal zmeniť najmä Šoltés, ale jeho strely nemali nebezpečné parametre.

V prostrednom dejstve sa neskončil úspechom ani únik Michauda a Lamper sa ešte nepresadil z medzikružia. Hostia pohrozili znovu Džuganom z metra pri ľavej žŕdke, Weninger bol pozorný. V polovici stretnutia hrala Spišská Nová Ves 56-sekundovú presilovku o dvoch hráčov a počas nej sa Nieminen nepresadil pred odkrytou bránkou súpera. Neskôr už pri rovnovážnom pomere síl na ľade Kuru voľný z kruhu namieril iba do žŕdky bránky HC ´05. Bezgólový stav napokon zmenili Bystričania v 36. minúte. Zrazený puk sa dostal pred Melchera, ktorý z pravého kruhu zakončil, a hoci mu strela nesadla, dokonale zmiatla Melicherčíka – 1:0. Do prestávky mohli Spišiaci vyrovnať, avšak Salituro netrafil odkrytú bránku a Giľák neuspel z dorážky.

Začiatok tretej dvadsaťminútovky vyšiel „baranom“ ideálne. Už po 37 sekundách zvýšil na 2:0 Berger, keď zakončil spoza bránky do brankára s úmyslom, že puk od neho skončí za čiarou, čo sa aj udialo. Tretí gól mohol pridať Bubela po parádnej akcii Lampera, ale aj Melcher z kruhu. Melicherčík podržal svoj tím. Jeho spoluhráči napokon v 56. min. využili presilovku, odrazený puk nekompromisne zamietol za Weningera Nieminen. Záver bol dramatický, Spišiaci odvolali brankára, hrali v šestici a vyrovnali zásluhou Ouelleta-Beaudryho, ktorý sa presadil delovkou spoza kruhu. Duel tak dospel do predĺženia, v ktorom mal najprv veľkú šancu Michaud a na opačnej strane ešte väčšie Ouellet-Beaudry, Giľák a v prečíslení Salituro. Únik potom nevyužil bystrický obranca Cardwell a Nieminena o pár sekúnd neskôr vychytal bravúrne Weninger. Rozuzlenie priniesli až samostatné nájazdy, v ktorých sa presadili až traja hráči Banskej Bystrice, rozhodujúci zásah zaznamenal Bubela.

Peter Melcher: „Myslím si, že mi tento týždeň veľmi dobre vyšiel, samozrejme aj celému tímu. Podarilo sa nám vyhrať všetky zápasy, ktoré sme mohli. Dnes škoda toho jedného bodíku, podali sme dobrý výkon, škoda poslednej tretiny. Každopádne, dokázali sme si to udržať a získať ten extra bod na našu stranu. Som rád, že nám to teraz vychádza a dúfam, že v tom budeme pokračovať čo najdlhšie. S mužstvom budeme robiť všetko pre to, aby sme sa do prvej šestky dostali. Čo sa týka môjho úspešného týždňa, začal som robiť niektoré veci jednoduchšie, počúvam trénera, taktiež vychádzajú veci. Dnes ak by mi tá strela vyšla, možno to v sieti neskončí. Samozrejme, šťastie stálo na mojej strane a ten gól padol, za čo som rád.“

Miloš Bubela: „Už tretí zápas za sebou sme dotiahli do víťazného konca, proti Spišskej je to vždy ťažký zápas, hrajú tvrdo a jazdia hore-dolu. Sme radi, že sme to dotiahli do víťazného konca aj keď mohlo to byť už v riadnom hracom čase. Nemalo by sa stávať (že prídeme o vedenie) a my si z toho musíme vziať ponaučenie a tieto chyby už ďalej nerobiť. V predĺžení vzniká viac šancí, Weninger nás zachránil a my sme mu to oplatili v nájazdoch.“

Antti Karhula, hlavný tréner: „Odohrali sme solídnych 60 minút, pravdepodobne najlepší zápas od môjho príchodu. V našej hre nebol slabý článok, príliš sme toho súperovi nedovolili. Samozrejme, prísť o dvojgólové vedenie zamrzí, ale mal som pocit, že zápas máme pod kontrolou. Taký je však hokej, niekedy sa to stáva – z dvoch striel dali dva góly. Zaslúžili sme si tri body, berieme však dva a pozeráme sa dopredu. S energiou, ktorú sme ukázali sme spokojní. V defenzíve sme mali navrch, dobre sme napádali, som spokojný s tým, čo som videl. Taktiež som spokojný s hrou v oslabení, ten ich gól bol trošku smolný, nemôžem z neho chlapcov viniť. Nechali na ľade všetko a absolútne si zaslúžili dnes zvíťaziť.“

zdroj: TASR, foto: S. Telúch