Hokejisti HC Slovan Bratislava triumfovali v nedeľnom zápase 30. kola Tipos extraligy na ľade HC´05 Banská Bystrica 6:2 a poistili si postavenie na čele tabuľky.

HC ’05 Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava 2:6 (0:4, 0:1, 2:1)

Góly: 47. Bubela (K. Jendroľ, Björkung ), 51. Berger (Michaud, Cardwell) – 4. Haščák (Preisinger), 12. Haščák (Golian), 14. Haščák (Rapuzzi), 19. Yogan (Haščák, Mackenzie), 32. Preisinger (Harris, Maier), 56. Rapuzzi (Haščák, Yogan). Rozhodovali: M. Korba, M. Valach – Kacej, Ľ. Šoltés, vylúčení na 2. min: 4:7, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 741 divákov.

HC ’05 Banská Bystrica: Weninger – Cardwell, Bačik, Björkung, Ďatelinka, Crevier-Morin, Kostromitin, Bdžoch – Michaud, Berger, Šoltés – Melcher, Bubela, Jendroľ – Bača, Gabor, Kabáč – Bodnár, Sojka, Vašaš – Rákoš

HC Slovan Bratislava: Windsor – MacKenzie, Golian, Gachulinec, Maier, Valach, Breton, Beňo – Haščák, Rapuzzi, Yogan – Jääskeläinen, Harris – Gašpar, Kytnár, Sukeľ – Belluš Preisinger, Matoušek

Duel sa začal nevyužitou presilovkou Banskej Bystrice, po ktorej však začal dominovať na ľade Slovan. Do vedenia išiel hneď z prvej koncovky, keď Preisinger zachytil puk pri mantineli, poslal ho hneď pred bránku a tam sa presadil tečom približne z dvoch metrov Haščák. Bratislavčania boli pri chuti a dokázali v 12. minúte vedenie zvýšiť. Opäť to bol Haščák, tentoraz predviedol šikovnú prácu hokejkou v medzikruží a technickou strelou sa presadil. V 14. minúte hrali hostia krátku presilovku a Haščák dosiahol hetrik účinnou koncovkou po ľade z ľavej strany – 0:3. V ďalšej presilovke pred prestávkou Harris namieril do žrde, ale mrzieť ho to nemuselo, lebo napokon sa po prihrávke Haščáka presadil z kruhu švihom voľný Yogan.

V druhej tretine Banskobystričania nevyužili tri presilovky. Mali šance, ale Michaud, Crevier-Morin a z úniku ani Cardwell recept na Windsora nenašli. Napokon kapituloval Weninger, keď z protiútoku v 32. minúte zvýšil Preisinger. Zakončil z kruhu švihom účinne spoza hráča.

Na začiatku tretej tretiny sa dostal do úniku Rákoš, ale ani on pred Windsorom nepochodil. Úspešná bola ďalšia početná výhoda „baranov“, keď to vyšlo Bubelovi spoza kruhu, poslal totiž puk nad ľadom presne k žrdi a znížil v 47. minúte na 1:5. Druhý zásah potom pridal zblízka dôrazný Berger, ale posledné slovo mal z rýchleho protiútoku Rapuzzi, ktorý po prihrávke Haščáka uzavrel skóre zápasu.

Antti Karhula, tréner Banskej Bystrice: „Výsledok 2:6 nevyzerá dobre, rovnako ani skóre 0:4 z prvej tretiny. Neviem, ale mám pocit, že výsledok trochu klame, bola tam totiž z našej strany snaha, tvrdo sme bojovali. Niekoľko drobných chýb z prvej tretiny nás stálo zápas, súper má však vysoko kvalitný tím, ktorý premieňa svoje šance. Za stavu 0:4 je ťažké vrátiť sa do stretnutia. Som však hrdý na chlapov, že nedali nohu z plynu a naďalej sa snažili a bojovali. Odmenou im bola tretia tretina, bolo to však málo. Čo sa týka vecí ktoré musíme zlepšiť – sú dva faktory. V defenzíve sú to detaily ako preberanie hráčov, hra v oslabení, musíme sa tiež vyvarovať hlúpym chybám. V ofenzíve sme dokázali vybojovať dosť pukov, ale nevedeli sme nájsť cestu k ich bráne. Potrebujeme ukázať chlapcom ako si vytvoriť toho viac, ako sa dostať s pukom na os ihriska. Mali sme však len dva tréningy, ale mám niekoľko nápadov ako oživiť našu hru v útočnom pásme. Myslím, že chlapci bojujú a že v tíme je dobrá atmosféra. Samozrejme teraz, tesne po prehre sú sklamaní, no myslím, že tu máme dobrú skupinu hráčov. Sú pripravení pracovať a zároveň sú otvorení myšlienkam, ktoré im prinášam. Veľa sa pýtajú a učia. Samozrejme, viem ako to v tomto biznise chodí a potrebujeme vyhrávať zápasy. Aj ja chcem vyhrávať, pre mňa to tiež nie je jednoduché. Prišiel som sem ako nový tréner a prehrali sme prvé dva zápasy. Verím, že sa napriek tomu dobre vyspím.“

Ivan Ďatelinka: „Určite som si svoj návrat predstavoval inak, čo k tomu povedať. Všetci sme čakali lepší zápas, žiaľ dopadlo to takto. Slovan má veľmi dobrý tím, ktorý trestá všetky chyby. Nám stačí malá chyba a hneď sme dostali gól. Vedia potrestať každé jedno zaváhanie, mali sme zlý začiatok a oni využili svoje príležitosti. Potom sa to už ťažko doháňalo. O Haščákovi sme sa rozprávali, žiaľ neustrážili sme ho a po prvej tretine to bolo tak, ako to bolo.“

zdroj: TASR, foto: Samuel Telúch