Môžu hokejisti alebo vo všeobecnosti hokejové kluby v spolupráci s ich partnermi meniť ľudské životy? Hokejistom sa to darí cez emócie, ktoré vytvárajú dianím na ľadovej ploche a v dlhodobom merítku najmä pri tých najväčších úspechoch. Partneri klubu zväčša napomáhajú k tomu, aby mohli kluby prispievať k správnemu nastaveniu hodnôt a hokejisti vytvárať tie pravé športové emócie. Lenže tam to ani zďaleka nemusí končiť…

Keď klub HC 05 Banská Bystrici v apríli roku 2022 hrdo prezentoval partnerstvo s klinikou Izak Vision Center, ešte možno netušili, že jednému z podporovateľov banskobystrického hokeja to zmení život. V máji však prišla spoločná súťaž o poukaz na excimerovú laserovú operáciu v hodnote 1000 eur a spolu s ňou šanca na krajší život. Lepšie povedané, na život s krajšou, jasnejšou a zreteľnejšiou optikou.

Jedným zo súťažiacich bol aj pán Miroslav Mesík. Jeho situácia so zrakom si priam pýtala, aby sa zapojil a skúsil tak šťastie. Nosil totiž okuliare do diaľky, aj na čítanie. Navyše priznal, že po toľkom čase mu už trochu prekážali, a to najmä pri práci, ale aj vo voľnom čase. Zvlášť počas slnečných dní sa dostavil a prejavil určitý diskomfort, keď dioptrické okuliare musel nahradiť slnečnými. A to aj za cenu horšieho videnia…

S príchodom slnečných dní sa však chýlil koniec súťaže. Písal sa 2. jún a žrebovanie si vzal pod taktovku banskobystrický rodák a navrátilec, Andrej Bíreš. Prostredníctvom videa, zverejneného cez sociálne siete klubu, oznámil meno výhercu. Tým sa stal spomínaný Miroslav Mesík. „Najprv som tomu nechcel veriť. Ozývali sa mi viacerí kamaráti na môj profil na Facebooku a na Messenger, že som vyhral. Uveril som, až keď som si pozrel video a bol som nadšený, ale zároveň aj zvedavý a neistý, či vôbec budem môcť absolvovať operáciu,” prezradil výherca súťaže o tisíc eurový poukaz.

Odovzdanie výherného poukazu 

Počiatočné obavy vystriedala istota

Radosť, zvedavosť, neistota a aj obavy. S takými pocitmi sa môže stretnúť ktokoľvek, kto sa začal pohrávať s myšlienkou operácie očí. V IZAK VISION CENTER však na obavy nie je priestor, čo potvrdil aj samotný výherca súťaže. „Mal som trochu obavy čo sa týka priebehu a hlavne či dokážem mať otvorené oči počas priebehu operácie. Na predoperačnom vyšetrení ma so všetkým podrobne oboznámila pani doktorka Izáková a dodala mi taký kľud a istotu na duši. Vysvetlila mi aj to, ako to bude prebiehať, keď sa rozhodnem ísť do toho. Nakoniec som povedal jedno veľké ÁNO,” prezradil už po operácii pán Mesík.

Jedno veľké ÁNO v tom čase znamenalo, že všetky obavy išli bokom. Zveril sa totiž do rúk skúseným odborníkom pod vedením profesora Izáka, s ktorými si dal spoločne za cieľ zbaviť sa okuliarov do diaľky. Ruka v ruke s tým ide samozrejme lepší zrak a oba tieto ciele sa podarilo po zákroku naplniť. Navyše, všetko za relatívne krátky čas od začiatku samotného výkonu. „Priebeh bol normálny a bez problémov. Samotný laserový zákrok trval len niekoľko sekúnd. Príprava pred zákrokom trvala zhruba nejakú hodinku, počas ktorej mi okrem iného aj kvapkami znecitliveli povrch očí, aby som ten zákrok necítil. Asi po 30 minútach po ňom som čítal na diaľku a už to bolo neporovnateľne lepšie ako pred samotným zákrokom,” pochvaľoval si Miroslav Mesík.

Dlhoročný fanúšik banskobystrického klubu neskrýval s odstupom času slová vďaky. Nezabudol ani na hokejistu Andreja Bíreša, ktorý má podiel okrem gólových situácií aj na skvalitnení života jedného z priaznivcov klubu. „Zrak je teraz neporovnateľne lepší ako bol pred operáciou, za čo som nesmierne vďačný organizácii HC 05 Banská Bystrica a šťastným ťahom v žrebovaní Andrejovi Bírešovi a aj skvelým odborníkom s ľudskou tvárou v Izak Vision Center. Ešte raz nesmierna vďaka, že som mohol takéto niečo podstúpiť ako fanúšik, ktorý kedysi potreboval okuliare.”