Naši hokejisti pokračujú v skvelých výkonoch z prípravného obdobia a vo finále 75. ročníka Tatranského pohára zdolali  fínsky tím Vaasan Sport. Proti účastníkovi najvyššej fínskej súťaže sme dokázali triumfovať po výsledku 4:2 a spod Tatier tak odchádzame s trofejou za celkové prvenstvo na turnaji.

Po výhre nad Kladnom dostal priestor v bráne Filip Belányi a už od úvodu sa trénerom odvďačoval za prejavenú dôveru. V 4. minúte nás podržal pri početnej výhode súpera a krátko na to sa naskytla presilová hra aj nášmu mužstvu, čo dokázal pretaviť v otvárací gól Dávid Šoltés.

Podobný scenár sa opakoval aj v prostrednej časti hry, fínsky tím nedokázal zúžitkovať presilovku a zverenci trénera Karhulu dokázali odpovedať rovnakou mincou ako v úvodnom dejstve. Do streleckej listiny sa po druhýkrát v stretnutí zapísal Dávid Šoltés a po štyridsiatich minútach sme viedli 2:0.

Vstup do tretej tretiny vyšiel lepšie nášmu tímu, keď v 44. minúte zvyšoval na 3:0 Andrej Bíreš. Krátko na to sme však súperovi umožnili presilovú hru a v 48. minúte vykresal iskierku nádeje pre nášho súpera Eriksson. O niekoľko sekúnd sme sa znovu ocitli vo štvorici, čo Vaasan Sport pretavil v druhý gól v krátkom slede a z dobre rozbehnutého duelu bola napokon dráma. Fínsky celok skúsil v samotnom závere absolútny vabank a dráma tak mohla mať šťastný koniec pre náš tím – niekoľko sekúnd pred koncom uzatvoril skóre stretnutia gólom na 4:2 útočník Rasťo Gašpar. Z turnajom sa tak lúčime víťazstvom a ziskom trofeje, v príprave navyše ostávame aj naďalej neporazení.

HC ’05 Banská Bystrica – Vaasan Sport 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)

Góly: 8. Šoltés (R. Gašpar), 34. Šoltés (R. Gašpar), 44. Bíreš (Troock), 60. R. Gašpar – 48. Eriksson (Stalberg, Tommila), 50. Juusola (Viljanen). Rozhodovali: Štolc, Stricker – Ordzovenský, Bogdaň.

HC ’05 Banská Bystrica: Belányi – Ďatelinka (A), Björkung, Holenda, Luža, M. Bača, Ganz, Frídel – Bíreš, Kontos, Troock – Kabáč (C), G. Gabor (A), J. Sukeľ – Šoltés, Tamáši, R. Gašpar – Jendek, Sojka, Výhonský.
Trenér: Antti Karhula.

Vaasan Sport: Reijola – Johansson, Tommila, Hietanen, Viljanen (A), Pulli, Aarnio, Vesala – Keränen, Asplund, Karjalainen – Eriksson, Stalberg (A), Juusola – Väyrynen, Vanhatalo, Paukku – Salmio, Riska (C), Heikkinen.
Trenér: Risto Dufva.


Dávid Šoltés, autor dvoch gólov: „Sme veľmi radi, že takto v príprave vyhrávame, je to dobré povzbudenie pre mužstvo pred novou sezónou, že sa nám takto darí. Budeme sa snažiť čo najdlhšie udržať tento štýl hry a predvádzať to, čo nám zatiaľ ide. V závere dali dva rýchle góly, čo nám ku koncu nezahralo do karát, no sme veľmi radi, že to dopadlo pre nás dobre a zvíťazili sme. Ťažko povedať čím to je, že sa nám takto darí. Každý rok sú tie začiatky iné, niekedy sa darí a niekedy nie. Vyzerá to, že si to pekne sadlo a som za to veľmi rád. Príprava však nemusí nič znamenať, ale ide sa ľahšie do sezóny keď sa vyhráva. Snažíme sa hrať takticky, nerobiť zbytočné chyby a zatiaľ plníme trénerove pokyny a klape to. Na predzápasových mítingoch si povieme ako budeme hrať a všetci hráči to dodržujú, takže zatiaľ to klape. Čo sa týka individuálneho ocenenia pre najužitočnejšieho hráča turnaja, je to super a pre každého hráča to je určite povzbudenie. Určite to nie je len moja zásluha, je to zásluha celej pätky a celého tímu. Teraz som tu cenu zobral ja, ale kľudne to mohol byť aj niekto iný. Zdolať český a fínsky tím je určite veľkým povzbudením pred sezónou, no musíme pokračovať v tvrdej robote. Každý zápas je ťažký, aj Kladno hralo dobre, mali sme šťastie, že nepremenili gólové príležitosti. Dnes to možno vyzeralo ľahšie, ale celkovo boli všetky zápasy vyrovnané.“

Rastislav Gašpar, autor gólu a dvoch asistencií: „Toto víťazstvo na turnaji má určite dosť veľkú cenu, Tatranský pohár patrí medzi najstaršie turnaje. Sme za to radi, že sme vyhrali ďalší zápas v príprave. V prvom rade sme dobrá partia v kabíne a od toho sa všetko odvíja. Bojujeme jeden za druhého a doprajeme si góly, takže super, zatiaľ všetko ide ako má. Fíni, Švédi sú dobrí korčuliari a ukázali to aj dnes, ale dali sme si pozor. Ukázali sme si na videu, čoho sa máme vyvarovať. Dali sme viac gólov ako oni a sme radi, že sme dokázali vyhrať. V závere sa ukázala sila mužstva, keď nás tlačili a ustáli sme to. Stále je to len príprava, zvykáme si na seba noví hráči, ja si zvykám na trénera a na to, čo odo mňa chce. Nieže by to bolo jedno, výhra v tomto turnaji je super, no všetko sa ukáže koncom apríla, že kto zdvihne nad hlavy majstrovský pohár.“

Antti Karhula, hlavný tréner mužstva: „Poraziť fínsky tím a trénera, ktorý ma trénoval pred 20 rokmi a ktorého poznám je samozrejme vždy pekné. Rovnako tak poznám aj viacerých hráčov, takže pre mňa je to určite špeciálne. Celkovo som na našich hráčov hrdý, mali sme v tomto týždni tri stretnutia a jeden náročný tréning. Nebol to jednoduchý týždeň, no napriek tomu sme mali dostatok energie a myslím, že sme odohrali náš najlepší zápas. Som na chlapcov hrdý, víťazstvo na turnaji je zaslúžené. Dnes sme bránili o čosi lepšie než proti Kladnu, ktorému sme umožnili veľa šancí. Hovorili sme si pred zápasom, že musíme lepšie brániť a to sme aj urobili. Bol to kvalitný, tesný zápas. Víťazstvo vždy poteší, vždy je lepšie víťaziť než prehrávať, aj napriek tomu, že je to len príprava. Pomáha nám to budovať sebavedomie. Filip Belányi bol dnes skutočne skvelý, páčili sa mi výkony obidvoch našich brankárov. Robin je o niečo starší, Belo je pre zmenu mladší, no obaja sú súťaživí a navzájom si pomáhajú posúvať sa vpred. Mať dvoch kvalitných brankárov vždy poteší.“


Najlepší brankár Tatranského pohára: Robin Rahm – HC 05 Banská Bystrica

Najlepší obranca Tatranského pohára: Kristaps Sotnieks – Rytíři Kladno

Najlepší útočník Tatranského pohára: Henrik Eriksson – Vaasan Sport

Najužitočnejší hráč Tatranského pohára (MVP): Dávid Šoltés – HC 05 Banská Bystrica