Barani sa vynikajúce naladili na Vianoce, nádherné góly okorenili dôležité víťazstvá

23.12.2017
Fantasticky sa hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica naladili na blížiace sa sviatky pokoja, keď v dvoch predvianočných stretnutiach na ľadoch súperov porazili Nitru a neskôr aj žilinských „vlkov“, čím si zvýšili sebavedomie.

Zverenci Vladimíra Országha dokázali aj druhýkrát v tejto sezóne zvíťaziť na ľade HK Nitra. Prvýkrát to skončilo presvedčivo 7:1, tentoraz 2:1. Do vedenia išli „Corgoni“ už v štvrtej minúte, keď sa presadil Justin Kovacs, ale v prostrednej časti hry dokázal vyrovnať Mislav Rosandič krásnou individuálnou akciou: „Miloš Bubela mi prihral, išiel som po ľavej strane, kde som skúsil v súboji jeden proti jednému natiahnuť obrancu a vystreliť spopod seba, čo sa mi aj podarilo a puk bol v bráne,“ opísal úžasný hokejový moment rodák zo Záhrebu.

V tretej tretine naň nadviazal Kanaďan Josh Brittain, keď sa mu počas presilovej hry podarilo usmerniť puk do odkrytej časti brány po veľmi peknej akcii celej formácie: „Bola to veľmi pekná akcia Erica Failleho a Guillaumeho Asselina. Obaja predviedli krásne prihrávky, puk sa dostal ku mne. Stál som na správnom mieste a zakončil. Je skvelé, že berieme tri body domov. Taktiež sme si dokázali, že vieme hrať aj pod tlakom a získavať na svoju stranu vyrovnané zápasy,“ rozprával skúsený útočník.

„Bol to typický poprestávkový zápas. Hlavne bojovný, pretože bolo množstvo vylúčení na jednej aj druhej strane. Ani jedno mužstvo sa nemohlo dostať do tempa, nakoľko tam boli aj dlhé komerčné prestávky. V oslabeniach sme odviedli vynikajúcu robotu a takisto nás podržal brankár Lassila. Nie všetko išlo tak, ako sme si predstavovali, ale dokázali sme to ubojovať a to dobré mužstvá robia. Dobré mužstva, aj keď sa nie všetko darí, tak nájdu cestu k víťazstvu. My sme ju našli, takže chalanov chválim za bojovnosť. Dôležité sú tri body, pretože v Nitre sa hrá veľmi ťažko. Veľmi si ich ceníme,“ spokojne na tlačovke konštatoval tréner Vladimír Országh.

„Bolo to pre nás dôležité víťazstvo. Každý k nemu prispel veľkým dielom, pretože sme blokovali strely, veľmi dobre sme robili veľa maličkostí. Stretnutie pripomínali zápas play-off. Taktiež sme mali aj šťastie a aj vďaka nemu sa nám podarilo streliť v tretej tretine gól počas presilovej hry, vďaka ktorému sme vyhrali,“ nechal sa počuť kanadský útočník Josh Brittain.

Do zápasu však už nenastúpil obranca Martin Gründling, ktorý HC ´05 iClinic Banská Bystrica opustil. Jeho novým pôsobiskom sa stal MHK 32 Liptovský Mikuláš: „V Banskej Bystrici je veľa obrancov, a tak sme s banskobystrickým vedením spoločne dospeli k názoru, že bude pre obe strany lepšie, ak zmením pôsobisko,“ povedal 30-ročný rodák zo Skalice: „Za najkrajší moment z môjho pôsobenia v Banskej Bystrice radím postup do Extraligy v roku 2008. Hoci som tu vtedy odohral len tri stretnutia, tak na to spomínam veľmi rád. Ďalším momentom je, keď sme postúpili cez Nitru do finále Extraligy 2014/15,“ nechal sa počuť. Naopak, v stretnutí hrala nová posila, Akim Aliu, nigérijský rodák, ktorý si v minulosti krátko zahral aj NHL za Calgary Flames: „Nemám veľa očakávaní, pretože o lige a ani krajine veľa neviem. Budem sa proste snažiť pomáhať tímu a hrať najlepšie, ako viem,“ prezradil.

Do zápasu so Žilinou nastúpila aj ďalšia posila nášho klubu a síce Tomáš Hrnka, ktorý prišiel na dvojtýždňové hosťovanie zo Slovanu Bratislava ako kompenzácia za Patrika Lampera. Okamžite sa predviedol krásnym gólom, ktorým upravil konečný výsledok duelu proti MsHK Žilina na 5:2 z pohľadu Banskobystričanov. Gólový účet si otvoril aj Akim Aliu, ktorý sa prezentoval niekoľkými šikovnými ofenzívnymi ťahmi, zároveň sa postaral o víťazný presný zásah: „Videli sme zaujímavý zápas z oboch strán. Začali sme dobre, viedli sme 2:0, ale urobili sme zopár chýb a za stavu 3:1 sme ponúkli súperovi niekoľkými zlými rozhodnutiami šancu na zníženie. Našťastie, podržal nás vtedy brankár a súperovi sme nedovolili priblížiť sa na rozdiel gólu, aby na nás mohol vyvinúť väčší tlak. Chalanov treba pochváliť, až na pár momentov sme podali solídny výkon. V Žiline sa hrá ťažko, pre nás sú to dôležité body z vonku. Ďakujem chlapcom a prajem všetkým fanúšikom všetkých klubov šťastné a veselé Vianoce,“ povedal tréner Vladimír Országh.

Matej Kubove

Barani sa vynikajúce naladili na Vianoce, nádherné góly okorenili dôležité víťazstvá