Posledný týždeň pred repre pauzou ukončila výhra nad Nitrou, skvele sa uviedol Asselin aj navrátilec Brittain

6.11.2017
Ďalší náročný týždeň čakal na HC ´05 iClinic Banská Bystrica, nakoľko v ňom boli naplánované až tri zápasy. Najskôr „barani“ cestovali do Liptovského Mikuláša a potom doma privítali Poprad aj Nitru. Ziskom piatich bodov z deviatich možných sa teda na nejaký čas rozlúčili s Tipsport ligou, pretože nás čaká reprezentačná prestávka. Najbližší duel odohráme 17. novembra proti Žiline.

Na Liptove začali lepšie domáci, pretože išli do vedenia v jedenástej minúte, avšak Cason Hohmann a Vladimír Mihalik svojimi presnými zásahmi skóre otočili. Minútu pred koncom poslal duel do predĺženia Rudolf Huna, lenže v nadstavenom čase rozhodol počas presilovky Eric Faille: „Sme radi, že sme zvíťazili v Mikuláši, pretože tu sa hrá vždy ťažko. Nezačali sme dobre, robili sme veľa chýb, ale postupne sme sa dostali do zápasu. Tak ako sme mohli zvíťaziť, tak aj prehrať. Domáci si bod za svoju bojovnosť určite zaslúžili,“ hodnotil stretnutie Vladimír Országh.

Na víťazstvo sa ale nepodarilo nadviazať v prvom z dvoch domácich stretnutí, nakoľko Poprad pod Urpínom už po štyroch minútach vyhrával 2:0. Do prestávky sa ale podarilo vyrovnať, čo veštilo dobré správy. V prostrednej časti hry súper zvýšil náskok a v poslednej tretine ďalšími dvomi presnými zásahmi odskočil už na rozdiel troch presných zásahov: „My sme mali slabý začiatok. Z prvých dvoch striel sme inkasovali dva góly, potom sme to však ešte do prestávky dotiahli na 2:2. Tento zápas bol o našich chybách, ktoré súper trestal. My sme sa dlho nevedeli presadiť spred bránkového priestoru, boli sme tam málo dôrazní a hostia nám zblokovali veľa striel,“ rozprával Országh, ktorý bol nakoniec spokojný s tým, ako jeho zverenci v závere zabojovali a stiahli náskok súpera, avšak výsledok 4:5 body Banskobystričanom nepriniesol: „Chalanom slúži za česť, že to ani za stavu 2:5 nezložili a za výraznej podpory fanklubu sme to dotiahli na rozdiel iba jedného gólu, no už to bolo neskoro, Žiaľbohu, tých chýb sme spravili veľmi veľa a súper ich dokázal využiť,“ pokračoval.

„Urobili sme chyby a súper nám odskočil. Treba sa však pozrieť na to pozitívne. Takmer sme dokázali v závere zvrátiť výsledok. Proti nám stál kvalitný súper, takže sa to nepodarilo,“ doplnil kapitán Tomáš Surový.

Týždeň uzavrelo derby s Nitrou. Tretí tohtosezónny zápas minuloročných finalistov prvýkrát priniesol víťazstvo domáceho mužstva. To sa začalo rodiť od začiatku stretnutia, ktoré gólovo otvoril Josh Brittain, navrátilec po zranení: „Cítil som sa trochu unavene, ale verím, že to postupom času a ďalší zápasmi to bude iba lepšie. Každopádne, ako tím sme od brankára až po posledného hráča hrali veľmi dobre a predviedli dobrý výkon,“ hodnotil šikovný Kanaďan, ktorý dostal nových spoluhráčov a hneď to fungovalo: „Bola to kanadská úderka. Užíval som si hru s nimi. S Guillaumem som ešte nikdy nehral, ale fungovala nám chémia a verím, že to takto bude pokračovať.“

Najnovšia posila HC ´05 iClinic Banská Bystrica, ktorou je ďalší hokejista z krajiny „javorového listu“ a síce Guillaume Asselin, si pripísal dve asistencie. Tá prvá prišla práve na spomínaný otvárací presný zásah a dokonca, aby toho nebolo málo, tak pre 25-ročného krídelníka to bol prvý dotyk s pukom v stretnutí: „Uvedomil som si to. Bolo to určite veľmi dobré. Vždy je dobré, keď sa vám podarí odohrať prvé striedanie k spokojnosti. Ten gól nás nakopol,“ prezradil hokejista naposledy pôsobiaci v ECHL: „Cítili som sa dobre, možno trochu unavene, ale z celkového hľadiska to bolo fajn. Páčila si mi atmosféra, dobre sa mi hralo so spoluhráčmi v útoku, bola to pre mňa zábava na ľade, užil som si to. Podali sme tímový výkon, myslím si, že z našej strany to bol po kvalitatívnej stránke slušný, dobrý zápas. Je radosť hrať v takejto atmosfére, nemôžem sa už dočkať, kedy bude ďalší zápas,“ vyznal sa veľmi dobre naladený Asselin, ktorý prezradil čo-to aj o svojom príchode: „Nechcel som už veľmi pokračovať v ECHL, túžil som po novej výzve. Niečo som si teda hľadal. Zavolal mi Július Koval, a tak som prišiel. Poznal som trochu Erica Failleho, proti ktorému som ešte ako junior hrával a Guillaumeho Gélinasa, pretože pochádza rovnakého mesta, ako ja - z Québecu. Mojím cieľom tu je vyhrávať tak veľa, ako to len bude možné.“

Trojicu uzatváral Eric Faille a ten tiež neostal bez bodu, keďže vsietil tretí presný zásah: „Hrali sme tak, ako by sme chceli. Ja osobne som hral vo formácii s novými spoluhráčmi, ale každý sa snažil, čo to šlo a určite bolo pre divákov zábavné tento duel sledovať. Mohli sme streliť viac gólov, čo sa nanešťastie nepodarilo, ale dôležité je, že sme vyhrali,“ rozprával.

„Pomenili sme zostavu aj vzhľadom na to, že sme hrali proti Nitre, ktorá má veľkých silných obrancov. Preto sme postavili silnejších hráčov. Každý jeden podal veľmi zodpovedný a dobrý výkon. Na žiadnom poste sme nemali slabinu. Bolo ich cítiť. Na to, že hrali prvýkrát spolu, tak to bolo slušné,“ zhodnotil výkon čisto kanadskej a v spomínanom stretnutí najefektívnejšej formácie Vladimír Országh.

Ďalšou nemenej výraznou postavou stretnutia sa stal brankár Teemu Lassila. Tomu síce duel s Popradom nevyšiel úplne podľa predstáv, no teraz všetko vychytanou nulou odčinil: „Podali sme dobrý výkon. Nerobili sme si zbytočne problémy v obrannom pásme, ovládli sme hlavne stredné pásmo a solídne zahrali v defenzívne. Moji spoluhráči mi uľahčili robotu. Nula je pekná, potešila ma, ale je to vďaka spoluhráčom, ktorí naozaj hrali dobre v defenzíve,“ nechal sa počuť fínsky gólman.

O druhý presný zásah sa postaral Patrik Lamper, ktorý dostal premiérovú pozvánku do reprezentácie a s Milošom Bubelom preto spoluhráčov na nejaký čas opustia. Spoločne s Vladimírom Országhom sa poberú na Nemecký pohár: „Pozvánka ma veľmi potešila. Chcem zo seba v národnom tíme vydať maximum. Bude to môj prvý zraz, takže sa naň veľmi teším,“ dodal Lamper.

Matej Kubove

Posledný týždeň pred repre pauzou ukončila výhra nad Nitrou, skvele sa uviedol Asselin aj navrátilec Brittain